Tworzywa sztuczne – czy musisz je rejestrować w SENT

Od 22 lutego 2022 r. przewoź i przywóz do Polski odpadów jest objęty obowiązkiem zarejestrowania w Systemie Elektronicznego Nadzoru Transportu (dalej: SENT). Czy to dotyczy również tworzyw sztucznych (np. proszków PCW itp.)? Tego dowiesz się z artykułu.

Czy ochronniki słuchu można stosować profilaktycznie

Jeżeli w zakładzie istnieje domniemanie, że praca na maszynie może powodować przekroczenie poziomu hałasu (85 dB), to czy pracodawca może profilaktycznie nakazać pracownikom stosowanie ochronników słuchu, czy do nałożenia takiego obowiązku konieczne jest jednak wykonanie pomiarów natężenia hałasu? Odpowiedź znajdziesz w tekście.

Zmiany w limitach emisji CO2 z transportu drogowego

Planowane jest wprowadzenie surowszych limitów emisji CO2 dla samochodów osobowych i dostawczych, by w ten sposób osiągnąć zerową emisję na drogach do 2035 roku. Jakie są szczegółowe plany w tym zakresie?

Zasady gospodarowania akumulatorami

Pytanie: Co zrobić ze starymi akumulatorami pozostawionymi przez klientów, którzy kupili nowe? Oddaje się je gdzieś czy sprzedaje w skupie? Czy potrzebny jest jakiś dokument od przyjmującego?

Stare uchwały o opłatach za odpady tracą ważność!

30 czerwca 2022 r. wygasają wszystkie uchwały dotyczące stawek za pojemniki lub worki, które były podjęte przed 1 stycznia 2022 r., czyli przed wejściem w życie ustawy z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach.

Przekroczenie ilości wytwarzanych odpadów zawartych w pozwoleniu

Pytanie: Przygotowując w tym roku sprawozdanie o odpadach, zauważyłam, że przekroczyliśmy ilość jednego z wytwarzanych odpadów, który mamy uwzględniony w decyzji. Odpad ten nie jest bezpośrednio związany z instalacją (kod 15 01 01 opakowania z papieru i tektury) i tak na dobrą sprawę nie musiał być ujęty w decyzji. Decyzja jest ważna do 2025 roku – co powinnam zrobić, by uniknąć ewentualnej kary za owe przekroczenie?

Program przeciwdziałania niedoborowi wody

W III kwartale rząd chce przyjąć program przeciwdziałania niedoborowi wody na lata 2022–2027 z perspektywą do roku 2030. Co się w nim znajdzie?

Problematyczne pytania dotyczące BDO

Baza danych o odpadach (dalej: BDO) wciąż budzi duże kontrowersje i wątpliwości wśród jej użytkowników. Z jakimi problemami się borykają?

Montaż hali namiotowej a decyzja środowiskowa

Pytanie: Planujemy inwestycję w postaci montażu hali namiotowej o rozmiarach 20 × 30 m, czyli około 600 m2 (powierzchnia zabudowy około 1200 m2) - przeznaczenie magazynowe. Czy taka inwestycja wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (dalej: duś)? Jakie inne wymogi musimy wziąć pod uwagę?

2024

Przejściowy rejestr CBAM już działa

Rejestr CBAM (ang. Carbon Border Adjustment Mechanism) jest elektroniczną bazą danych utworzoną w celu gromadzenia informacji. Od 1 stycznia 2024 r. została uruchomiona usługa pozwalająca na uzyskanie dostępu do rejestru przejściowego CBAM.

Opłata produktowa dotycząca opakowań – czego o niej nie wiesz

Opłata produktowa jest wyliczana, gdy wprowadzający produkty w opakowaniach lub organizacja odzysku opakowań nie osiągną wymaganych poziomów recyklingu odpadów opakowaniowych. Jakie są dokładne zasady jej uiszczania?

Odpady z realizacji usług

Pytanie: Spółka córka prowadzi działalność usługową dla spółki matki (tzn. ma kombajny, które wykorzystuje do zbioru warzyw kupowanych przez matkę). W wyniku tych działań powstają jako odpad zużyte opony. Czy spółka córka musi mieć wpis do BDO? W wyniku jej działalności nie powstają inne odpady.

2023

Ekologiczne rolnictwo – sprawdź, na jakich warunkach

Ekologiczne rolnictwo to najbardziej przyjazna dla środowiska metoda produkcji rolnej, w trakcie której nie używa się nawozów sztucznych (z wyjątkiem nawozów zawierających wyłącznie mikroskładniki) ani pestycydów pochodzących z syntezy chemicznej. Czego w takiej uprawie robić nie można, a co trzeba?

Czym jest raportowanie środowiskowe w ramach ESG

Rozporządzenie nr 2020/852 w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje, zmieniające rozporządzenie (UE) 2019/2088oraz Dyrektywa PE i Rady (UE) 2022/2464 z 14 grudnia 2022 r. w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) nr 537/2014, dyrektywy 2004/109/WE, dyrektywy 2006/43/WE oraz dyrektywy 2013/34/UE w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), nałożyły na przedsiębiorców m.in. wymagania związane z niefinansowym raportowaniem w zakresie realizacji Celów zrównoważonego rozwoju (rezolucji ONZ – Przekształcamy nasz Świat: Agenda 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju).

2022

Tego jeszcze nie wiesz o opłacie produktowej

Opłata produktowa to inaczej kara pieniężna, którą podmiot musi sam naliczyć w przypadku nieosiągnięcia wymaganego poziomu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych oraz odpadów poużytkowych (tj. olejów i preparatów smarowych oraz opon pneumatycznych z gumy nowych i używanych).

Sprawdź, jakie obowiązki środowiskowe wiążą się z systemem PRTR

PRTR – Krajowy Rejestr Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń (element europejskiego rejestru) został utworzony na podstawie art. 236a ust. 1 ustawy Prawo ochrony środowiska. Prowadzi go Główny Inspektor Ochrony Środowiska w postaci elektronicznej bazy danych (publicznie dostępnej).

Pytania i odpowiedzi – opłata środowiskowa

Opłata za korzystanie ze środowiska to jeden ze środków finansowo-prawnych w ochronie środowiska, którą należy wnieść na konto właściwego marszałka województwa za dany rok kalendarzowy do 31 marca następnego roku. Czego jeszcze o niej nie wiesz?

2018

Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!

   W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?

Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?

Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?

Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?

Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!

2015

Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji

Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?