Zapisy ustawy Prawo ochrony środowiska dotyczące gospodarowania ściekami
Wymagania prawne dotyczące ścieków i nielegalnego ich odprowadzania są zawarte także w ustawie Prawo ochrony środowiska. Na które zapisy tej ustawy powinieneś zwrócić szczególną uwagę?
Za co odpowiadają opróżniający zbiorniki bezodpływowe
Swoje obowiązki mają również podmioty, które odpowiadają za opróżnianie zbiorników bezodpływowych.
Odprowadzasz ścieki? Sprawdź, czy przestrzegasz wszystkich obowiązków
Jedną z usług wodnych jest wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi. O czym musisz pamiętać, jeżeli korzystasz z tej usługi?
Na jakie substancje musisz szczególnie uważać
Istnieją pewne grupy substancji, które mogą być szczególnie szkodliwe dla wód. Sprawdź, czy masz do czynienia z którąś z nich.
Kto ma prawo do prowadzenia kontroli w zakresie gospodarowania ściekami
Marszałek, starosta, wójt, burmistrz lub prezydent miasta sprawują kontrolę przestrzegania przepisów o ochronie środowiska w zakresie swoich właściwości. Jak to dokładnie wygląda?
Korzystanie z wód, które nie jest powszechne i zwykłe
Wody Polskie, WIOŚ, starostowie i gminy (w tym straż miejska) prowadzą kontrole w całej Polsce w związku z zanieczyszczeniem Odry. Do tej pory wykryto dużą liczbę urządzeń wodnych, które nie miały uregulowanego stanu formalnoprawnego, znaleziono setki nielegalnych wylotów oraz ustalono, że wiele zakładów nie ma pozwoleń wodnoprawnych. Jakie przepisy zostały złamane?
Kary, które grożą Ci bezpośrednio za nieprawidłowe gospodarowanie wodami
Nieprawidłowe gospodarowanie wodami, w tym wprowadzane do nich ścieków niezgodnie z obowiązującymi przepisami, grozi surowymi karami. Jakimi? O tym w artykule.
Zmiany w przepisach o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków
Projekt z 5 sierpnia 2022 r. ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz niektórych innych ustaw wprowadza szereg zmian w obrębie tych przepisów. Jakie zmiany są w nim zaproponowane?
Zmiany w ewidencji OZE dla samorządów
Pojawiła się zapowiedź nowelizacji ustawy akcyzowej w której zostanie poruszona m.in. kwestia uproszczeń w ewidencji OZE dla samorządów. W ustawie zostaną również brak zawarte tematy dotyczące akcyzy na auta hybrydowe do 2029 roku. Projekt powinien zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale bieżącego roku.
- « pierwsza
- «
- 69
- 70
- 71
- 72
- 73
- »
- ostatnia »
2024
Zasadność opracowania planu zarządzania hałasem
Pytanie: Czy organ właściwy do wydania pozwolenia zintegrowanego ma podstawę do żądania opracowania planu zarządzania hałasem, gdy nie ma pomiarów potwierdzających przekroczenie dopuszczalnych poziomów hałasu? Czy skargi sąsiadów na hałas stanowią wystarczającą przesłankę w tej kwestii? Czym są „obszary sąsiadujące z miejscami pracy”, o których mowa w definicji „obiektu wrażliwego”?
Zakres sprawozdawczości do PRTR
Pytanie: Prowadzimy instalację objętą jednym z rodzajów działalności określonych w załączniku I do rozporządzenia nr 166/2006 i mamy pozwolenie zintegrowane. Jesteśmy zobowiązani do złożenia sprawozdania do PRTR ze względu na przekroczenie wartości progowej w zakresie odpadów oraz uwolnień do powietrza. Czy odpady wytworzone przez podmioty zewnętrzne w ramach usług (np. czyszczenia separatorów lub prac remontowych) muszą być wówczas uwzględnione w sprawozdaniu PRTR w aspekcie art. 236b ust. 1a? Czy w transferze odpadów należy podawać także ilości odpadów wytworzonych poza instalacją? Czy w ramach PRTR trzeba raportować także uwolnienia do powietrza z emisji niezorganizowanej, niezwiązanej z instalacją?
W jaki sposób określić opłatę za emisję LZO
Wyliczanie opłaty za emisję lotnych związków organicznych (LZO) może być dla niektórych podmiotów skomplikowane. W artykule podpowiadamy, w jaki sposób podejść do tego typu problemów.
2023
Jak liczyć ślad węglowy w przedsiębiorstwach
Mianem „śladu węglowego" określa się wyliczenie całkowitej emisji gazów cieplarnianych podczas pełnego cyklu życia produktu (przedsiębiorstwa). Jest on wyrażony jako ekwiwalent dwutlenku węgla na jednostkę funkcjonalną produktu (CO2e/jedn. funkcjonalna). Jak go wyliczać?
Decyzja środowiskowa przy konfekcjonowaniu produktów
Pytanie: Czy mając aktualne decyzję na wytwarzanie odpadów oraz pozwolenia wodno-prawne, potrzebujemy dodatkowej decyzji środowiskowej na konfekcjonowanie produktów spożywczych?
Czy pompy ciepła podlegają wpisowi do CRO
Pytanie: Czy ogrzewanie pomieszczeń biurowych za pomocą pompy ciepła z wymiennikiem gruntowym podlega wpisowi do CRO?
2022
Kontrola emisji hałasu w zakładzie
Pomiary emisji hałasu urządzeń i instalacji muszą prowadzić tylko niektórzy przedsiębiorcy. W jakich przypadkach i na jakich zasadach?
Ewidencja odpadów, które utraciły status
Pytanie: Zakład, w którym kupujemy odpady makulatury, przetwarza je na własne potrzeby, uzyskując masę (pulpę) papierniczą. Od 2022 roku dokonując wpisu w zakresie przetwarzania, pojawia się konieczność wpisania utarty statusu odpadów, podania procesu i sposobu przetwarzania oraz powstałych produktów i materiałów w Mg. W jaki sposób uzyskać te wartości, skoro makulatura różni się tonażem od masy papierniczej, w której znajduje się również woda? Ponadto, na jakiej podstawie będą wystawiane dokumenty potwierdzające recykling (DPR)?
2018
Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!
W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?
Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?
Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?
Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?
Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!
2015
Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji
Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?