System kaucyjny ostatecznie przyjęty!

Zmiana ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi została ostatecznie podpisana. Od 1 stycznia 2025 r. będzie obowiązywał w Polsce system kaucyjny na jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 litrów. System obejmie także opakowania szklane na napoje wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra oraz puszki metalowe o pojemności do 1 litra.

Produkcja baterii w UE unormowana

Zatwierdzono nowe przepisy dotyczące projektowania, produkcji i zarządzania odpadami dla wszystkich typów baterii sprzedawanych w Unii Europejskiej. Co się zmieniło?

Podstawowe informacje o warunkach przyłączenia do sieci

Z artykułu dowiesz się, czym są warunki przyłączenia do sieci, które są przedmiotem wnioskowania przez nieruchomości ubiegające się o przyłączenie do nich.

Pierwszy krok procedury przyłączenia – składanie wniosku

Zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków przedsiębiorstwo jest obowiązane przyłączyć do sieci nieruchomość osoby ubiegającej się o przyłączenie tej nieruchomości do sieci. Jak przebiega taka procedura od strony formalnej?

Okres rozliczeniowy dla opłat zmiennych

Opłata zmienna wynika z rzeczywistego zakresu korzystania z wód i stanowi iloczyn jednostkowej stawki za określony sposób korzystania z wód oraz wymiaru tego korzystania przez oznaczony podmiot. Ostatnio pojawiło się orzeczenie dotyczące długości okresu rozliczeniowego, który powinniśmy przyjmować.

Kto ma generować potwierdzenie w BDO

Pytanie: Wytwarzając odpady i przekazując je transportującemu, należy zatwierdzać kartę przekazania odpadów (KPO) w bazie danych o odpadach (BDO) i generować też potwierdzenie? Do tej pory zawsze przekazywaliśmy kartę jako zatwierdzoną, ale nowy transportujący zarzuca nam błąd. Jak należy to robić poprawnie? 

Krok drugi, czyli pisemne potwierdzenie

Przedsiębiorstwo jest obowiązane potwierdzić pisemnie złożenie przez podmiot ubiegający się o przyłączenie do sieci wniosku o wydanie warunków przyłączenia do sieci. Na czym to polega?

Jaki termin ważności mają warunki przyłączenia

Zgodnie z art. 19a ust. 7 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, warunki przyłączenia do sieci wydane przez przedsiębiorstwo są ważne przez okres dwóch lat od ich wydania. Jeżeli okres ważności warunków zostanie skrócony, będą one nieważne.

2025

Raport do KOBiZE i sprawozdanie do BDS − obowiązki, które musisz zrealizować do końca lutego

Roczne sprawozdanie dotyczące substancji zubożających warstwę ozonową (SZWO), fluorowanych gazów cieplarnianych (f-gazów) i pozostałych fluorowanych gazów cieplarnianych oraz raport do KOBiZE za rok 2024 przedsiębiorcy powinni złożyć do 28 lutego 2025 roku.

Raport do KOBiZE i sprawozdanie do BDS − obowiązki, które musisz zrealizować do końca lutego

Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami jest instytucją w strukturach Instytutu Ochrony Środowiska − Państwowego Instytutu Badawczego.

2024

Szkoda w środowisku a działalność gospodarcza

Szkoda w środowisku to negatywna, dająca się zmierzyć zmiana stanu jakościowego czy ilościowego środowiska (najczęściej zanieczyszczenie jego komponentów) lub pogorszenie funkcji elementów przyrodniczych (skład gatunkowy, stan i jakość siedlisk), analizowana w stosunku do stanu początkowego, czyli stanu środowiska sprzed realizacji danego przedsięwzięcia (szkoda spowodowana bezpośrednio lub pośrednio przez daną działalność).

Postępowanie w przypadku wycieku czynnika chłodzącego

Pytanie: Jak należy postąpić w przypadku wycieku czynnika chłodzącego? Czy trzeba poinformować organ ochrony środowiska?

Poprawa jakości powietrza ujęta w przepisach UE

Parlament Europejski przyjął w kwietniu 2024 roku tymczasowe porozumienie polityczne z krajami UE w sprawie nowych środków mających na celu poprawę jakości powietrza w UE. Co ma się zmienić?

2023

Zasady ewidencji odpadów ZSEiE wytwarzanych i przetwarzanych

Pytanie: Prowadzimy serwis i naprawę sprzętu komputerowego (nie musimy mieć pozwolenia na wytwarzanie), a jednocześnie rozpoczynamy oddzielną działalność w zakresie przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEiE). Mamy już decyzję na przetwarzanie i zbieranie. W jaki sposób wprowadzać odpady do kart ewidencji ZSEiE, jeśli firma X przywiozła 2 Mg urządzeń komputerowych do naprawy, a 500 kg sprzętu zostało naprawionych i zwróconych? Pozostałe 1,5 Mg to odpady o kodzie 16 02 14, które chcemy poddać przetwarzaniu.

Kolejna wersja ustawy o systemie kaucyjnym

Pojawiła się trzecia wersja, zawierająca istotne zmiany w stosunku do pierwszych dwóch projektów, ustawy o systemie kaucyjnym. Uwzględniono w niej część wątpliwości zgłaszanych przez branżę. Co się zmieniło?

2022

Masz ogródek działkowy? Możesz pozyskać na niego dodatkowe środki

Właściciele rodzinnych ogrodów działkowych (ROD) otrzymają wsparcie unijne na zwiększanie terenów zieleni oraz działania ekologiczne ograniczające hałas i zanieczyszczenie powietrza oraz chroniące zwierzęta.

Elektromobilność w Polsce - wyzwania, plany i problemy

Jednym z głównych wyzwań związanych z elektromobilnością w Polsce jest konieczność tworzenia stref czystego transportu. Jakie jeszcze problemy są z nią związane? O tym przeczytasz w artykule.

2018

Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!

   W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?

Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?

Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?

Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?

Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!

2015

Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji

Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?