Energetyka jądrowa w Polsce coraz bliżej
W Polsce od 17 lutego 2023 r. działa zespół do spraw rozwoju energetyki jądrowej. Ponadto spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) oraz firmy Westinghouse Electric Company i Westinghouse Electric Poland (Westinghouse) podpisały 22 lutego 2023 r. umowę rozpoczynającą wspólne działania prowadzące do przygotowania projektu pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Jak dokładnie wygląda aktualny rozwój energetyki jądrowej w Polsce?
Czym jest bilans LZO
Pytanie: Czy jeśli w preparatach, których używa fryzjer w swoim gabinecie, występują lotne związki organiczne (LZO), to należy te preparaty ująć w opłatach za korzystanie ze środowiska? Czym w ogóle jest bilans LZO?
Zasadność ponownej oceny po opinii negatywnej
Naczelny Sąd Administracyjny nie zgodził się ze stanowiskiem skarżącego. Nie znalazł, podobnie jak sąd I instancji, podstaw do stwierdzenia konieczności przeprowadzenia ponownej procedury opiniowania, po negatywnej opinii, której zastrzeżenia zostały w uchwale uwzględnione. Dlaczego?
Zakres zwykłego korzystania z wód – gdzie są jego granice
Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego możliwe jest zwykłe korzystanie z wód na potrzeby działalności gospodarczej, ale pod pewnymi warunkami. Chcesz wiedzieć jakimi? Polecam lekturę artykułu.
Zakres odpowiedzialności przedsiębiorstw wod.-kan. w kontekście siły wyższej
Siła wyższa to pojęcie, które możemy znaleźć w polskim prawodawstwie. Co tak naprawdę oznacza? Czy ulewne deszcze mogą zostać uznane za siłę wyższą?
Sprawdź, w jakim przypadku otrzymasz odmowę wydania pozwolenia wodnoprawnego, i uniknij tego błędu!
Wszystkie przesłanki, które wprost określają, że nie otrzymasz pozwolenia wodnoprawnego, zawarto w art. 399 ustawy Prawo wodne. Co warto wiedzieć więcej w tym temacie?
Regulaminu dostarczania wody − czy jego pozytywna opinia jest konieczna
W toku uchwalania przez gminę regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków pojawiła się wątpliwość, czy negatywna opinia regulatora powoduje obowiązek wydania kolejnego projektu regulaminu, a następnie konieczność objęcia go ponownie procedurą opiniowania.
Orzecznictwo sądów w zakresie gospodarki wodno-ściekowej
Osoby zajmujące się gospodarką wodno-ściekową muszą znać swoje podstawowe obowiązki i wiedzieć, z jakich przepisów prawnych wynikają. Poza wiedzą czerpaną z najważniejszych aktów prawnych, takich jak ustawa Prawo wodne, warto też bazować na inspirujących i niejednokrotnie pokazujących ciekawe spojrzenie na obowiązki środowiskowe dokumentach związanych z orzecznictwem sądów. O tym właśnie przeczytasz w najnowszym numerze specjalnym.
Kwestie opłat za wydanie kilku pozwoleń wodnoprawnych
WSA w Łodzi zajął się problemem mnożenia opłat za wydanie kilku pozwoleń wodnoprawnych w jednej decyzji, co często stanowi problem dla podmiotów zobowiązanych do ich uiszczania. W takim razie dowiedz się, czy organ może żądać wielokrotności opłaty za wydanie pozwoleń wodnoprawnych, gdy są one tożsame rodzajowo?
Konieczna rzeczywista zmiana stanu wód
Wojewódzki sąd administracyjny podtrzymał dotychczasowe stanowisko organów i oddalił skargę. Jak wskazał w uzasadnieniu, postępowanie na gruncie art. 234 ustawy Prawo wodne nie może ograniczać się do stwierdzenia wykonania określonych prac na gruncie. Zastosowanie tego przepisu może zaistnieć wyłącznie wtedy, gdy zmiana stosunków wodnych negatywnie oddziałuje na grunty sąsiednie.
- « pierwsza
- «
- 54
- 55
- 56
- 57
- 58
- »
- ostatnia »
2024
Wskazanie przyczyn wypowiedzenia umowy przez przedsiębiorstwo
Istnieją jednak sytuacje, w których przedsiębiorstwo ma prawo do rozwiązania umowy. W artykule opisano tego typu przypadki.
Kiedy umowa zaopatrzeniowa nie może być rozwiązana
Przedsiębiorstwo nie może wypowiedzieć umowy zaopatrzeniowej z dowolnego powodu. W jakich sytuacjach nie może nastąpić jej rozwiązanie?
Kiedy pojawia się konieczność modyfikacji zapisów umowy
Modyfikacje umowy w ramach jej obowiązywania mogą okazać się niezbędne. W jakich przypadkach?
2023
Zasady ewidencji odpadów ZSEiE wytwarzanych i przetwarzanych
Pytanie: Prowadzimy serwis i naprawę sprzętu komputerowego (nie musimy mieć pozwolenia na wytwarzanie), a jednocześnie rozpoczynamy oddzielną działalność w zakresie przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEiE). Mamy już decyzję na przetwarzanie i zbieranie. W jaki sposób wprowadzać odpady do kart ewidencji ZSEiE, jeśli firma X przywiozła 2 Mg urządzeń komputerowych do naprawy, a 500 kg sprzętu zostało naprawionych i zwróconych? Pozostałe 1,5 Mg to odpady o kodzie 16 02 14, które chcemy poddać przetwarzaniu.
Kolejna wersja ustawy o systemie kaucyjnym
Pojawiła się trzecia wersja, zawierająca istotne zmiany w stosunku do pierwszych dwóch projektów, ustawy o systemie kaucyjnym. Uwzględniono w niej część wątpliwości zgłaszanych przez branżę. Co się zmieniło?
2022
Masz ogródek działkowy? Możesz pozyskać na niego dodatkowe środki
Właściciele rodzinnych ogrodów działkowych (ROD) otrzymają wsparcie unijne na zwiększanie terenów zieleni oraz działania ekologiczne ograniczające hałas i zanieczyszczenie powietrza oraz chroniące zwierzęta.
Elektromobilność w Polsce - wyzwania, plany i problemy
Jednym z głównych wyzwań związanych z elektromobilnością w Polsce jest konieczność tworzenia stref czystego transportu. Jakie jeszcze problemy są z nią związane? O tym przeczytasz w artykule.
2018
Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!
W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?
Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?
Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?
Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?
Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!
2015
Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji
Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?