Decyzje związane z inwestycją w oczyszczalnie ścieków
Pytanie: Mamy dwie oczyszczalnie ścieków i niedługo będziemy modernizować małą oczyszczalnię (wiejską − znajdującą się w gminie, ale poza aglomeracją ściekową miasta) o RLM 446. Chcemy uprościć gospodarkę osadową w tej małej oczyszczalni jedynie do wybudowania zagęszczacza grawitacyjnego, a następnie do wywożenia zagęszczonego osadu (około 98% uwodnienia) wozem asenizacyjnym do dużej oczyszczalni ścieków w celu ustabilizowania go zgodnie z tamtejszą technologią, do uzyskania w efekcie odpadu o kodzie 19 08 05 (ustabilizowane komunalne osady ściekowe). Czy istnieją przeciwwskazania prawne do realizacji takiego projektu? Czy są konieczne specjalne pozwolenia?
Czy sprzedaż nieuszkodzonych opakowań jest możliwa
Pytanie: Kupujemy do produkcji surowiec w workach Big-bag. Czy jeśli worki są nieuszkodzone możemy je odsprzedać, czy muszą być traktowane jako odpad?
Biogazownie rolnicze – ułatwienia w inwestycjach
Pod koniec czerwca został przez Senat przyjęty z poprawkami projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych.
Różnice pomiędzy siecią a przyłączem
W celu lepszego nadzorowania, a także dzielenia obowiązków oraz kosztów w zakresie wykonywania przyłączy należy przyjrzeć się definicjom sieci i przyłącza.
Obowiązki przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych w zakresie wydawania warunków przyłączenia
Z artykułu dowiesz się, jakie dokładnie są obowiązki przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych w obszarze przyłączeń do sieci.
Niewydanie warunków przyłączenia w terminie – dowiedz się, jakie kary za to grożą
Wzorem prawa energetycznego, które od kilkunastu lat pozwala regulatorowi nakładać kary za niewydanie warunków przyłączenia w przewidzianym terminie, w sektorze wodno-kanalizacyjnym od roku 2020 są nakładane kary za owo przekroczenie. Jak wysokie kary mogą Ci grozić? Dowiesz się tego z artykułu.
Kwestie dotyczące wykonywania przyłączy
Co powinien zrobić podmiot na podstawie wydanych warunków przyłączenia? Tego dowiesz się z artykułu.
Kto musi pokryć koszty wykonania przyłącza wodnego do granicy nieruchomości
Budowa przyłączy do sieci oraz studni wodomierzowej może wiązać się z koniecznością ustalenia, kto pokrywa koszty przyłączenia do granicy działki. Należy wtedy zastanowić się, czy odpowiada za to przedsiębiorstwo wodociągowe czy właściciel nieruchomości.
Czy kara może być umorzona
Nie ma możliwości umorzenia kary na wniosek, ale istnieją formalne sposoby na uniknięcie nałożenia kary z art. 29 ust. 3a ww. ustawy i zakończenie procesu bez orzeczenia o sankcji. Jakie? Dowiesz się z poniższego tekstu.
Co, jeśli spotka Cię odmowa
W przypadku wydania odmownych warunków przyłączenia do sieci kwestią podstawową jest brak zobowiązania po stronie przedsiębiorstwa do odbioru przyłącza i zawarcia umowy dotyczącej dostaw wody i odbioru ścieków.
- « pierwsza
- «
- 52
- 53
- 54
- 55
- 56
- »
- ostatnia »
2025
Raport do KOBiZE i sprawozdanie do BDS − obowiązki, które musisz zrealizować do końca lutego
Roczne sprawozdanie dotyczące substancji zubożających warstwę ozonową (SZWO), fluorowanych gazów cieplarnianych (f-gazów) i pozostałych fluorowanych gazów cieplarnianych oraz raport do KOBiZE za rok 2024 przedsiębiorcy powinni złożyć do 28 lutego 2025 roku.
Raport do KOBiZE i sprawozdanie do BDS − obowiązki, które musisz zrealizować do końca lutego
Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami jest instytucją w strukturach Instytutu Ochrony Środowiska − Państwowego Instytutu Badawczego.
2024
Dlaczego i jak warto określać ślad węglowy
Obliczanie śladu węglowego nie jest obecnie obowiązkowe, ale zmieni się to w przyszłości. Wynika to z unijnej polityki ekologicznej i coraz większego nacisku na redukcję emisji CO2.
ZMIANY PRAWNE
1 lipca 2024 r.Ustawa 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 877)
Zasady wpisu do BDO właściciela stołówki
Pytanie: Prowadzę stołówkę szkolną − jestem najemcą kuchni, w której przygotowuję posiłki dla uczniów. Czy muszę dokonać wpisu firmy do BDO? Jeżeli tak, to w jakich działach? Aktualnie mam złożoną deklarację w urzędzie gminy na odbiór odpadów komunalnych.
2023
Dodawanie decyzji w KOBiZE
Pytanie: Co powinnam zrobić, aby w KOBiZE widniało jedynie pozwolenie zintegrowane, ponieważ zawiera ono pozwolenie na emisje do powietrza? Samo dopisanie parametrów emisyjnych z pozwolenia Y do pozwolenia X spowodowało, że pojawił się błąd dotyczący danych instalacji technologicznej.
Czy wody opadowe mogą trafiać do rowu
Pytanie: Czy wody opadowe z drogi krajowej, wojewódzkiej lub powiatowej klasy G mogą być odprowadzane do przydrożnego rowu bez konieczności zastosowania separatora?
2022
Stare uchwały o opłatach za odpady tracą ważność!
30 czerwca 2022 r. wygasają wszystkie uchwały dotyczące stawek za pojemniki lub worki, które były podjęte przed 1 stycznia 2022 r., czyli przed wejściem w życie ustawy z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach.
Przekroczenie ilości wytwarzanych odpadów zawartych w pozwoleniu
Pytanie: Przygotowując w tym roku sprawozdanie o odpadach, zauważyłam, że przekroczyliśmy ilość jednego z wytwarzanych odpadów, który mamy uwzględniony w decyzji. Odpad ten nie jest bezpośrednio związany z instalacją (kod 15 01 01 opakowania z papieru i tektury) i tak na dobrą sprawę nie musiał być ujęty w decyzji. Decyzja jest ważna do 2025 roku – co powinnam zrobić, by uniknąć ewentualnej kary za owe przekroczenie?
Program przeciwdziałania niedoborowi wody
W III kwartale rząd chce przyjąć program przeciwdziałania niedoborowi wody na lata 2022–2027 z perspektywą do roku 2030. Co się w nim znajdzie?
2018
Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!
W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?
Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?
Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?
Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?
Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!
2015
Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji
Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?