Uznanie przedmiotu lub substancji za produkt uboczny
Produktem ubocznym może być przedmiot lub substancja powstająca w wyniku procesu produkcyjnego, ale niewytwarzana w samym procesie produkcyjnym (powstająca poza procesem związanym z produkcją docelowego produktu), niebędąca odpadem.
Utrata statusu odpadów
Odpady poddane odzyskowi (w tym recyklingowi), na które istnieje rynek zbytu i które mogą być wykorzystane do konkretnych celów, nie powodując negatywnych zmian w środowisku, mogą uzyskać status utraty odpadów.
Podstawowe zasady postępowania z odpadami
Istnieje określona grupa procesów, które są zaliczane do możliwych dróg postępowania z odpadami. Jakich? Dowiesz się z tekstu.
Jakie są obowiązki posiadaczy odpadów
Posiadacz odpadów to wytwórca odpadów lub osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej będący w posiadaniu odpadów. Domniemywa się, że władający powierzchnią ziemi jest posiadaczem odpadów znajdujących się na nieruchomości. Natomiast wytwórca odpadów to każdy, którego działalność lub bytowanie powoduje powstawanie odpadów (pierwotny wytwórca odpadów), oraz każdy, kto przeprowadza wstępną obróbkę, mieszanie lub inne działania powodujące zmianę charakteru lub składu tych odpadów.
Czy zmiana klasyfikacji odpadów niebezpiecznych jest możliwa
Posiadacz odpadów może zmienić klasyfikację odpadów niebezpiecznych na inne niż niebezpieczne, jeżeli udowodni, że nie mają właściwości niebezpiecznych. W przypadku zmiany klasyfikacji odpadów jest zobowiązany do przedłożenia marszałkowi województwa (właściwego ze względu na miejsce wytwarzania lub gospodarowania odpadami) zgłoszenia zmiany klasyfikacji odpadów niebezpiecznych na odpady inne niż niebezpieczne. Kiedy i w jaki sposób jest to możliwe?
W jaki sposób postępować ze zużytymi bateriami
Pytanie: Gdzie utylizować zużyte baterie (potocznie nazywane paluszkami) w zakładzie pracy – czy przekazywać je do firmy specjalistycznej, czy oddawać do instytucji, które zbierają baterie (szkoły, sklepy)? Jak uzyskać w takim wypadku kartę przekazania odpadu (KPO) i jaki jest prawidłowy kod tych odpadów?
Odprowadzasz ścieki? Sprawdź, co warto wiedzieć o ich pomiarach
Podmioty odprowadzające ścieki do wód lub do ziemi mają różnorodne obowiązki wynikające m.in. z ustawy Prawo wodne. Które z nich dotyczą prowadzenia pomiarów?
Ekologiczne rolnictwo – sprawdź, na jakich warunkach
Ekologiczne rolnictwo to najbardziej przyjazna dla środowiska metoda produkcji rolnej, w trakcie której nie używa się nawozów sztucznych (z wyjątkiem nawozów zawierających wyłącznie mikroskładniki) ani pestycydów pochodzących z syntezy chemicznej. Czego w takiej uprawie robić nie można, a co trzeba?
- « pierwsza
- «
- 52
- 53
- 54
- 55
- 56
- »
- ostatnia »
2024
Nowości w Centralnym Rejestrze Operatorów
Od 20 marca 2024 Centralny Rejestr Operatorów (CRO) został zaktualizowany w celu dostosowania jego funkcjonalności do przepisów rozporządzenia PE i Rady (UE) nr 2024/573 w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych. Co się zmieniło?
Jakie są plany Rządu na rozwój OZE w Polsce
Odnawialne źródła energii (OZE) to zasoby, które są niewyczerpalne lub odnawiają się w stosunkowo krótkim okresie (np. biomasa). Są też znacznie mniej szkodliwe dla środowiska niż nieodnawialne źródła energii. Wszystkie regulacje prawne dotyczące OZE zostały zawarte w <a >ustawie z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii.
2023
Dodawanie decyzji w KOBiZE
Pytanie: Co powinnam zrobić, aby w KOBiZE widniało jedynie pozwolenie zintegrowane, ponieważ zawiera ono pozwolenie na emisje do powietrza? Samo dopisanie parametrów emisyjnych z pozwolenia Y do pozwolenia X spowodowało, że pojawił się błąd dotyczący danych instalacji technologicznej.
Czy wody opadowe mogą trafiać do rowu
Pytanie: Czy wody opadowe z drogi krajowej, wojewódzkiej lub powiatowej klasy G mogą być odprowadzane do przydrożnego rowu bez konieczności zastosowania separatora?
2022
Stare uchwały o opłatach za odpady tracą ważność!
30 czerwca 2022 r. wygasają wszystkie uchwały dotyczące stawek za pojemniki lub worki, które były podjęte przed 1 stycznia 2022 r., czyli przed wejściem w życie ustawy z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach.
Przekroczenie ilości wytwarzanych odpadów zawartych w pozwoleniu
Pytanie: Przygotowując w tym roku sprawozdanie o odpadach, zauważyłam, że przekroczyliśmy ilość jednego z wytwarzanych odpadów, który mamy uwzględniony w decyzji. Odpad ten nie jest bezpośrednio związany z instalacją (kod 15 01 01 opakowania z papieru i tektury) i tak na dobrą sprawę nie musiał być ujęty w decyzji. Decyzja jest ważna do 2025 roku – co powinnam zrobić, by uniknąć ewentualnej kary za owe przekroczenie?
Program przeciwdziałania niedoborowi wody
W III kwartale rząd chce przyjąć program przeciwdziałania niedoborowi wody na lata 2022–2027 z perspektywą do roku 2030. Co się w nim znajdzie?
2018
Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!
W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?
Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?
Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?
Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?
Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!
2015
Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji
Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?