Czym jest raportowanie środowiskowe w ramach ESG

Rozporządzenie nr 2020/852 w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje, zmieniające rozporządzenie (UE) 2019/2088oraz Dyrektywa PE i Rady (UE) 2022/2464 z 14 grudnia 2022 r. w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) nr 537/2014, dyrektywy 2004/109/WE, dyrektywy 2006/43/WE oraz dyrektywy 2013/34/UE w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), nałożyły na przedsiębiorców m.in. wymagania związane z niefinansowym raportowaniem w zakresie realizacji Celów zrównoważonego rozwoju (rezolucji ONZ – Przekształcamy nasz Świat: Agenda 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju).

Zmiana warunków wprowadzania nieczystości ciekłych

Pytanie: Odbieramy nieczystości ciekłe. Czy to prawda, że planowane są zmiany warunków wprowadzania nieczystości ciekłych do stacji zlewnych?

Zasady przekazywania odpadów osobom fizycznym

Pytanie: W naszej firmie są wytwarzane odpady drewnianych palet (kod 17 02 01), które nie nadają się już do ponownego użytku, oraz sprzączki metalowe z pasów transportowych (kod 17 04 05). Wiem, że jest możliwość, aby te odpady oddawać osobom fizycznym (pracownikom firmy). Czy ilości odpadów możliwych do przyjęcia w ciągu roku dotyczą odpadów dla jednej osoby fizycznej? Rozporządzenie w sprawie rodzajów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji, wskazuje, że dla drewna nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji do 10 Mg rocznie, dla metali do 5 Mg rocznie. Czy możemy ustalić wewnętrzne zasady przekazywania odpadów osobom fizycznym i tego nie ewidencjonować?

Zasady klasyfikowania opakowań niebezpiecznych

Pytanie: Sprowadzamy (kupujemy) chemię niebezpieczną w Niemczech na własny użytek. Chemia jest przywożona m.in. w pojemnikach DPPL i beczkach. Beczki/mausery po zużyciu są myte i oddawane do utylizacji jako odpad obojętny. W jaki sposób należy rozliczać się z tych opakowań wprowadzonych na rynek - jako obojętnych czy niebezpiecznych? Ponadto, jeżeli to opakowania niebezpieczne, to czy paletę, na której stoją te beczki, również należy zaliczać do opakowań niebezpiecznych?

Projekt wdrożenia dyrektywy SUP

Po długiej przerwie wznowiono prace legislacyjne mające na celu wdrożenie dyrektywy Single Use Plastics (SUP). Postanowienia dyrektywy będą zawarte w ustawie o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej.

Określanie zawartości metali ciężkich w opakowaniach

Pytanie: Jak należy określić zawartość metali ciężkich w opakowaniach (chodzi o producenta opakowań drewnianych w postaci palet)?

Odpady opakowaniowe – traktować je jako odpady komunalne czy inne niż komunalne

Pytanie: Niedawno przytrafił nam się klient, który zgłosił zastrzeżenia do umowy w zakresie przyjmowania odpadów z papieru i tektury pod kodem 15 01 01. Kontrahent nalegał, by przywiezione odpady przyjąć pod kodem 20 01 01, ponieważ gminy, z którymi ma podpisane umowy na odbiór odpadów, nie będą mogły odpadów z grupy 15 doliczyć sobie do odzysku. Czy miał rację i powinienem go posłuchać?

Jak rozliczać kwestie związane z czynnikiem chłodniczym

Pytanie: W zakładzie dokonaliśmy likwidacji klimatyzatora i w Centralnym Rejestrze Operatorów (CRO) dokonaliśmy zapisu o tym i odzysku całej zawartości czynnika, który został przekazany do fundacji PROZON. Czy w tym przypadku musimy uwzględnić tę ilość w informacji o korzystaniu ze środowiska i KOBiZE? 

2024

Coraz surowsze kary za przestępstwa środowiskowe

Rada Unii Europejskiej przyjęła dyrektywę o ochronie środowiska przez prawo karne. Nowa dyrektywa zastępuje poprzedni akt z 2008 roku i ma zastosowanie wyłącznie do przestępstw popełnionych na terenie UE. Państwa członkowskie mogą jednak zdecydować się na rozszerzenie zakresu swojej jurysdykcji na przestępstwa popełnione poza ich terytorium.

Wypowiedzenie umowy przez osobę trzecią

Czasami zdarza się, że osoba trzecia żąda, aby rozwiązać umowę z danym odbiorcą usług. Jakie to przypadki i czy jej żądania mogą być zasadne?

Wskazanie przyczyn wypowiedzenia umowy przez przedsiębiorstwo

Istnieją jednak sytuacje, w których przedsiębiorstwo ma prawo do rozwiązania umowy. W artykule opisano tego typu przypadki.

2023

Czeka Cię audyt z ISO 14001? Sprawdź, jak przygotować pracowników

Pracownicy są zobowiązani do znajomości polityki środowiskowej firmy i powinni umieć wskazać aspekty środowiskowe, które zostały określone w danej działalności jako istotne. Firmy, które chcą przygotować swoich pracowników do audytu, powinny zwrócić im uwagę na kilka ważnych aspektów.

Zmiany dotyczące wydawania decyzji środowiskowych

Pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, a także niektórych innych ustaw, który wprowadził m.in. zmiany w zakresie wydawania decyzji środowiskowych (duś).

2022

Problematyczne pytania dotyczące BDO

Baza danych o odpadach (dalej: BDO) wciąż budzi duże kontrowersje i wątpliwości wśród jej użytkowników. Z jakimi problemami się borykają?

Montaż hali namiotowej a decyzja środowiskowa

Pytanie: Planujemy inwestycję w postaci montażu hali namiotowej o rozmiarach 20 × 30 m, czyli około 600 m2 (powierzchnia zabudowy około 1200 m2) - przeznaczenie magazynowe. Czy taka inwestycja wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (dalej: duś)? Jakie inne wymogi musimy wziąć pod uwagę?

MBP odpadów a Krajowy Rejestr Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń

Pytanie: W związku z rozporządzeniem w sprawie danych objętych Krajowym Rejestrem Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń (dalej: PRTR) mam pytanie w zakresie danych o wielkości produkcji, które wcześniej były nieobowiązkowe. Wielkość produkcji dla zakładu mechaniczno-biologicznego przetwarzania (dalej: MBP) odpadów to ilość odpadów przetworzonych czy wytworzonych? Czy firma produkcyjna, która produkuje elementy plastikowe (część z nich jest malowana/lakierowana) i wytwarza rocznie ponad 2 Mg odpadów niebezpiecznych, które są przekazane podmiotom do zagospodarowania, podlega pod PRTR?

2018

Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!

   W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?

Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?

Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?

Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?

Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!

2015

Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji

Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?