Postępowanie o wydanie decyzji środowiskowej przez gminę

Pytanie: Gmina zawiesiła postępowanie o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach do czasu przedłożenia raportu oceny oddziaływania na środowisko (raport ooś). Po upływie 3 lat od zawieszenia inwestor nie złożył raportu, postępowanie zatem zostało umorzone. Po upływie kilku miesięcy inwestor złożył kolejny wniosek o wydanie decyzji środowiskowej (duś) na to samo przedsięwzięcie, załączając raport ooś. Czy taka sytuacja jest dopuszczalna? Czy inwestor został zobowiązany do złożenia najpierw karty informacyjnej przedsięwzięcia (KIP), a na dalszym etapie postępowania raportu?

Opłata za wprowadzanie produktów w opakowaniach

Pytanie: Czy firma, która wprowadza do Polski wodę mineralną w butelkach plastikowych (np. 1,5 l), podlega opłacie, która wynika z dyrektywy SUP?

Opakowania wielomateriałowe − jak z nimi postępować

Odpady opakowań wielomateriałowych podlegają szczególnemu traktowaniu przez przepisy Unii Europejskiej, które zostały wdrożone do naszego systemu prawnego. Jak z nimi postępować?

Mechaniczno-biologiczne przetwarzanie – nowe przepisy

Został opublikowany nowy projekt rozporządzenia ministra klimatu i środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania (MBP) niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych.

Magazyn towaru a odpowiedzialność za odpady i opakowania klientów

Pytanie: Firma X prowadzi dla swoich zagranicznych klientów magazyn na terenie Polski, w którym następuje przeładunek towarów do innych środków transportu po czasowym ich magazynowaniu. Czasem towary są też przepakowywane w inne opakowania, a następnie organizowany jest transport tych towarów do klientów końcowych. Kto odpowiada za opakowania? Zamieszczone na nich logo są firm, które zlecają przepakowanie towaru. Kto odpowiada za odpady wytwarzane na magazynie w związku z przepakowywaniem towarów? Czy można odpowiedzialność za opakowania i odpady uregulować w umowach na świadczone usługi przeładunkowe i magazynowe?

Kwestie dotyczące wykonania operatu ppoż.

Operat ppoż. powinien być, zgodnie z art. 42 ust. 4b pkt 1 lit. a–b ustawy o odpadach, wykonany przez uprawnioną osobę. Co jeszcze wytwórca odpadów powinien o nim wiedzieć?

Jak sprawdzić, czy pracownicy są narażeni na hałas – część I

Prowadzone od lat badania potwierdzają, że nadmierny hałas powoduje negatywne zmiany w obszarze psychiki, a długotrwałe przebywanie w głośnym otoczeniu może prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Jak przedsiębiorca powinien sprawdzać, czy na stanowiskach pracy hałas nie jest nadmierny?

Istotne terminy i zmiany w branży opakowaniowej

W zakresie gospodarowania odpadami opakowaniowymi są planowane w najbliższym czasie duże zmiany. Spora część projektów, które je wprowadzą, nie ma jednak precyzyjnie określonych terminów. Jak wygląda orientacyjny terminarz i zakres tych zmian? Dowiesz się z artykułu.

Ilości wytwarzanych odpadów a obowiązki środowiskowe

Pytanie: Otwieramy betoniarnię i szacujemy, że w ramach działalności powstanie rocznie około 700−800 kg odpadów niebezpiecznych (głównie oleje) i około 500 kg odpadów innych niż niebezpieczne. Czy powinniśmy uzyskać decyzje związane z odpadami?

2025

Raport do KOBiZE i sprawozdanie do BDS − obowiązki, które musisz zrealizować do końca lutego

Roczne sprawozdanie dotyczące substancji zubożających warstwę ozonową (SZWO), fluorowanych gazów cieplarnianych (f-gazów) i pozostałych fluorowanych gazów cieplarnianych oraz raport do KOBiZE za rok 2024 przedsiębiorcy powinni złożyć do 28 lutego 2025 roku.

Raport do KOBiZE i sprawozdanie do BDS − obowiązki, które musisz zrealizować do końca lutego

Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami jest instytucją w strukturach Instytutu Ochrony Środowiska − Państwowego Instytutu Badawczego.

2024

Jak wygląda elektromobilność w Polsce – część II

W pierwszej części artykułu dotyczącej tego tematu skupiliśmy się na samochodach i autobusach elektrycznych. W tej części można natomiast znaleźć informacje o hulajnogach elektrycznych i pozostałych kwestiach związanych z elektromobilnością.

Gadżety reklamowe a obowiązki z tym związane

Pytanie: Zlecamy wytworzenie gadżetów reklamowych w opakowaniu z naszym logo na produkcie. Rozliczamy się za pomocą organizacji odzysku. Mam jednak wątpliwości odnośnie kilku produktów:1. Zamawiamy cukierki z naszym logo w kartonach, wewnątrz których są zapakowane woreczki foliowe ze wstążkami po około 10 szt. Czy również foliowy woreczek i wstążkę, w którym są krówki, podaję organizacji?2. Czy pudełeczka na pendrive ze śliskiego papieru z okienkiem z folii zaliczać do papieru, a okienko do folii? 3. Zamawiamy też śliskie torby papierowe oraz materiałowe (bawełniane) z logo firmy, do których pakujemy gadżety. Czy te torby należy traktować jako gadżety, czy opakowania?

Działania remediacyjne w kontekście historycznych zanieczyszczeń

W przypadku znacznego zanieczyszczenia gleby, ziemi oraz wód gruntowych (wód podziemnych, zalegających poniżej wód przypowierzchniowych) może wystąpić konieczność przeprowadzenia działań remediacyjnych.

2023

Oznakowanie środowiskowe – sprawdź, co oznacza pętla Möbiusa

Wstęga Möbiusa (zwana również pętlą Möbiusa) jest dobrowolnym oznakowaniem środowiskowym umieszczanym na opakowaniach. Co oznacza?

Opłaty związane z zezwoleniami z ochrony środowiska

W tabeli prezentujemy aktualnie obowiązujące opłaty skarbowe za wydanie niektórych zezwoleń z zakresu ochrony środowiska.

2022

Czy ochronniki słuchu można stosować profilaktycznie

Jeżeli w zakładzie istnieje domniemanie, że praca na maszynie może powodować przekroczenie poziomu hałasu (85 dB), to czy pracodawca może profilaktycznie nakazać pracownikom stosowanie ochronników słuchu, czy do nałożenia takiego obowiązku konieczne jest jednak wykonanie pomiarów natężenia hałasu? Odpowiedź znajdziesz w tekście.

Zmiany w limitach emisji CO2 z transportu drogowego

Planowane jest wprowadzenie surowszych limitów emisji CO2 dla samochodów osobowych i dostawczych, by w ten sposób osiągnąć zerową emisję na drogach do 2035 roku. Jakie są szczegółowe plany w tym zakresie?

Zasady gospodarowania akumulatorami

Pytanie: Co zrobić ze starymi akumulatorami pozostawionymi przez klientów, którzy kupili nowe? Oddaje się je gdzieś czy sprzedaje w skupie? Czy potrzebny jest jakiś dokument od przyjmującego?

2018

Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!

   W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?

Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?

Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?

Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?

Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!

2015

Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji

Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?