Jak założyć spółdzielnię energetyczną

Jednym ze sposobów radzenia sobie ze stale rosnącymi kosztami zaopatrzenia w energię jest partycypacja w ramach tzw. spółdzielni energetycznej. Tego typu spółdzielnie działają w ramach rozproszonej energetyki obywatelskiej. Sprawdź, po co i jak założyć taką spółdzielnię.

Jak postępować z odpadami z toczenia i piłowania żelaza

Pytanie: Firma w poprzedniej decyzji na wytwarzanie miała pozwolenie na wytwarzanie odpadów o kodzie 12 01 01 (odpady z toczenia i piłowania żelaza oraz jego stopów). W obecnie obowiązującej nie ma pozwolenia na ten kod, ale odpady wytwarza. Czy w związku z tym odpady z toczenia i piłowania żelaza może klasyfikować pod kodem 17 04 05, który ma w decyzji?

Ile potrwa wydanie warunków przyłączenia

Na wydanie warunków przyłączenia podmiot będzie musiał poczekać. Ile? Tego dowiesz się z tekstu.

Dokumentacja dotycząca działań związanych ze zwierzętami objętymi ochroną

Niektóre podmioty muszą składać wnioski o wydanie zezwolenia przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, na czynności podlegające zakazom, w stosunku do dziko występujących gatunków zwierząt objętych ochroną (np. bobra europejskiego). W jakich przypadkach jest to konieczne i jak wygląda taka dokumentacja?

Czy zakład pakujący produkty podlega pod ustawę SUP

Pytanie: Jako zakład produkcyjny pakujemy sypki produkt spożywczy w opakowanie typu PET. Czy podlegamy pod zmianę w ustawie w sprawie jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych (tzw. SUP)?

Czy budowa garażu wymaga decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach

Pytanie: Planuję budowę garażu – czy muszę uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach (dalej: duś)?

Częstotliwość czyszczenia separatorów

Z artykułu dowiesz się, jak często należy czyścić separatory, do których spływają wody opadowe i separatory, do których spływają ścieki przemysłowe.

Zanieczyszczenie powierzchni ziemi – dalsze informacje

W ostatnim numerze pisaliśmy o zanieczyszczeniu powierzchni ziemi, w tym o identyfikacji zanieczyszczeń i raporcie początkowym. O czym przeczytasz w najnowszym tekście?

Wymogi środowiskowe dla prowadzących hodowlę zwierząt – część I

Jakie wymogi wynikające z przepisów prawa ochrony środowiska musi spełnić przedsiębiorca zajmujący się hodowlą zwierząt? Dowiesz się z artykułu.

Wycinanie drzew lub krzewów przez przedsiębiorców

Musisz dokonać wycinki drzew i krzewów bądź ich pielęgnacji? Sprawdź, na jakich zasadach pozwala na to prawo ochrony środowiska.

2025

Raport do KOBiZE i sprawozdanie do BDS − obowiązki, które musisz zrealizować do końca lutego

Roczne sprawozdanie dotyczące substancji zubożających warstwę ozonową (SZWO), fluorowanych gazów cieplarnianych (f-gazów) i pozostałych fluorowanych gazów cieplarnianych oraz raport do KOBiZE za rok 2024 przedsiębiorcy powinni złożyć do 28 lutego 2025 roku.

Raport do KOBiZE i sprawozdanie do BDS − obowiązki, które musisz zrealizować do końca lutego

Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami jest instytucją w strukturach Instytutu Ochrony Środowiska − Państwowego Instytutu Badawczego.

2024

Pomoc de minimis na opłatę produktową

Pytanie: Prowadzę sklep internetowy, w którym do pakowania produktów do wysyłki używam kartonów, taśm i etykiet. Tych opakowań jest mniej niż 1 Mg. Jak złożyć wniosek o pomoc de minimis w tym zakresie? 

Na jakich zasadach możesz uzyskać dotacje z gminy na ochronę środowiska

Podmioty prowadzące działalność gospodarczą w określonych sytuacjach mogą się ubiegać o wsparcie ze strony jednostek samorządu terytorialnego, a konkretnie gmin. Chodzi tu o pomoc udzielaną w formie bezzwrotnych dotacji (z reguły celowych), m.in. na prowadzenie szeroko pojętej działalności oświatowej, inwestycje w zakresie ochrony środowiska czy ochronę nieruchomości o statusie zabytku.

Meandry gospodarowania opakowaniami

Pytanie: Czy w ramach wywiązywania się z obowiązku uzyskania określonych poziomów recyklingu odpadów opakowaniowych we własnym zakresie można raportować poziom recyklingu przekraczający 100%? Przykładowo firma wprowadza 1 Mg opakowań z tektury, kupując produkty w opakowaniach z zagranicy. Jednocześnie przekazuje do recyklingu 10 Mg opakowań z tektury po produktach zakupionych w Polsce. Osiągnięty poziom recyklingu wynosi w takiej sytuacji 1000% i nawet gdyby pozostałe opakowania (z tworzyw sztucznych, drewna) nie były poddawane recyklingowi, to nadal wymagany poziom recyklingu dla opakowań ogółem (63% w 2024 r.) będzie osiągnięty.

2023

Czeka nas lepsze oznakowywanie i dłuższa żywotność produktów

Parlament Europejski zatwierdził projekt dyrektywy, która ma poprawić oznakowanie produktów i ich trwałość. Z artykułu dowiesz się, co dokładnie ma się zmienić.

Zasady wykorzystania drewnianych palet

Pytanie: Firma otrzymuje towar na paletach - czy nieuszkodzone palety możemy sprzedać innej firmie? 

2022

Standardy emisyjne i zgłaszanie instalacji

Pytanie: Mamy instalację do powlekania produktów z tworzyw sztucznych, a więc znajdującą się w załączniku 9 rozporządzenia dotyczącego standardów emisyjnych. W instalacji wykorzystywane są farby wodne oraz dwa rozpuszczalniki organiczne. Łączna zdolność produkcyjna wymaga dla danego procesu poniżej 5 Mg zużycia LZO, a więc nie spełnia wszystkich warunków §31 ww. rozporządzenia. Czy instalacja wymaga pozwolenia? Dodam, że emisja wszystkich zanieczyszczeń emitowanych przez zakład (łącznie z przedmiotową instalacją) nie przekroczyła 10% wartości odniesienia/dopuszczalnych przez poszczególne zanieczyszczenia.

Kiedy możesz zrzec się pozwolenia wodnoprawnego

Przedsiębiorcy często chcą zakończyć obowiązywanie pozwolenia wodnoprawnego i składają wniosek na podstawie art. 407 ustawy Prawo wodne, nie wnioskując o ustalenie kolejnego okresu obowiązywania. Czy jest to zgodne z prawem? Czy można określić datę, od której obowiązuje takie zrzeczenie? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w artykule.

2018

Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!

   W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?

Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?

Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?

Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?

Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!

2015

Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji

Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?