Terminy zakupu uprawnień do emisji
Pytanie: Mamy instalację ciepłowniczą, która podlega pod system handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Musimy kupić uprawnienia w celu rozliczenia roku 2022. Czy zakup brakujących uprawnień musiał odbyć się w 2022 roku, czy możemy je kupić teraz?
Składanie sprawozdań o odpadach opakowaniowych
Pytanie: Zakład naprawy pojazdów kupuje różne płyny w opakowaniach (np. hamulcowe, chłodnicze, oleje). Rozszerzyliśmy swoją decyzję na wytwarzanie odpadów o kod 15 01 06 - zmieszane odpady opakowaniowe. Czy musimy teraz składać sprawozdanie o odpadach opakowaniowych? Czy wystarczy ująć je w sprawozdaniu o wytwarzanych odpadach?
Prowadzisz fermę zwierząt? Dowiedz się, jakie organy mogą Cię kontrolować
Oddziaływanie na środowisko chowu i hodowli zwierząt jest związane m.in. z zanieczyszczeniem wód w wyniku przenawożenia gleb, a tym samym wprowadzenia do niej biogenów, tj. azotu i fosforu. Kontroli jakich organów możesz się spodziewać?
Planowane zaostrzenie przepisów o transporcie odpadów na terenie UE
Parlament Europejski chce, by powstał unijny mechanizm oparty na ocenie ryzyka, który byłby wskazówką dla krajów UE przeprowadzających kontrole w celu zapobiegania i wykrywania nielegalnego przemieszczania odpadów. Co jeszcze ma się zmienić?
Od 28 kwietnia obowiązkowe świadectwa charakterystyki energetycznej
Od 28 kwietnia 2023 r. ma obowiązywać ustawa z 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy Prawo budowlane. Jakie zmiany z tego wynikają?
Ochrona powietrza w gminach – nowe zadania samorządów
Kwestie ochrony powietrza w gminach uległy zmianom w ostatnim czasie. Ustawa Prawo ochrony środowiska (dalej: Poś) wprowadziła system oceny i zarządzania jakością powietrza. Na czym to polega?
Kwestie audytu recyklera i wystawianych DPR
Pytanie: Czy przedsiębiorca mający zezwolenie na przetwarzanie odpadów (limit 350 Mg w skali roku) i wystawiający dokumenty potwierdzające recykling (DPR) musi przeprowadzić audyt recyklera opakowań? Czy w przeciwnym przypadku DPR wystawione w 2022 roku będą unieważnione? Czy przedsiębiorcy grożą jakieś kary?
- « pierwsza
- «
- 56
- 57
- 58
- 59
- 60
- »
- ostatnia »
2024
Szczególny przypadek – kwestie budynków wielolokalowych
Jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkiem wielolokalowym lub budynkami wielolokalowymi, umowa zaopatrzeniowa jest zawierana z ich właścicielem lub z zarządcą. Jak powinny wyglądać umowy i rozliczenia wody i ścieków w budynkach wielolokalowych?
Strony umowy dotyczącej zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków
Zazwyczaj stroną zawierającą umowę zaopatrzeniową jako dostarczyciel usług jest przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne. W jaki sposób regulują to przepisy?
2023
Zanieczyszczenie powierzchni ziemi – istotne wskazówki
Ochrona powierzchni ziemi związana jest głównie z właściwą gospodarką, zachowaniem funkcji środowiskowych, dobrym stanem gleb oraz różnorodnością biologiczną, a także przeciwdziałaniem jej zanieczyszczeniu. Co powinieneś wiedzieć m.in. na temat szkód w środowisku i remediacji? Sprawdź w artykule.
Zanieczyszczenie Odry – raport podsumowujący
Zespół ds. sytuacji na rzece Odrze wydał raport końcowy zawierający analizę zanieczyszczeń tej rzeki i zmian w niej zachodzących na przestrzeni ostatnich lat. Publikacja zawiera również dane i analizy będące następstwem rekomendacji eksperckich z raportu wstępnego z września 2022 roku.
Z czym jest związane oznaczanie zielonym punktem
Pytanie: Dotarły do mnie ostatnio informacje, że towary wprowadzane na rynek niemiecki muszą być oznaczone jakimś specjalnym znakiem (zielonym punktem). Czy to prawda i czy wprowadzając palety, muszę go umieszczać?
2022
Czy przeniesienie opinii gminy do nowej lokalizacji jest możliwe
Pytanie: Firma planuje wynająć nowe miejsce i zainstalować tam dziesięć wtryskarek do produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych, które będą przeniesione z dotychczasowej lokalizacji. Wynajmujący nie ma decyzji środowiskowej (dalej: duś) dla takiego przedsięwzięcia. Po czyjej stronie leży ewentualny obowiązek jej uzyskania? Czy możemy rozszerzyć posiadaną opinię urzędu (stanowiącą o braku konieczności uzyskania duś) na nową lokalizację, uzupełniając ją tylko o wymagane dokumenty?
Zmiany w ustawie Prawo energetyczne – wdrożenie gospodarki wodorowej
Ministerstwo Klimatu i Środowiska podjęło prace mające na celu wdrożenie polskiej gałęzi gospodarki wodorowej. Powstał projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw.
2018
Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!
W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?
Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?
Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?
Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?
Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!
2015
Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji
Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?