Czy polski system gospodarowania odpadami jest gotowy na wyzwania migracyjne
Poza oczywistymi wyzwaniami wynikającymi z masowego napływu ludności uciekającej przed wojną w Ukrainie na próbę zostanie też wystawiony polski system gospodarowania odpadami komunalnymi.
Aktualna sytuacja polityczna a kwestie ochrony środowiska w UE
W lutym Rada Unii Europejskiej ds. konkurencyjności odroczyła wdrożenie dyrektywy CSRD. Czy kwestie ochrony środowiska w obecnej sytuacji politycznej zejdą na drugi plan, czy może wręcz przeciwnie? Więcej na ten temat przeczytasz w poniższym artykule.
Zasady wprowadzania opakowań na rynek
Pytanie: Czy jeśli kupujemy lakiery, farby i oleje za granicą, to wprowadzamy na rynek polski tylko opakowania tych produktów (np. wiaderka, beczki, kontenery IBC)? A jeśli kupujemy w Polsce lakiery, farby, smary, oleje, palety oraz same opakowania (kartony, folie strech itp.), to należy to wliczać jako wprowadzenie opakowań na rynek?
Wyciągarka spalin w warsztacie samochodowym - czy podlega zgłoszeniu
Pytanie: Czy wyciągarka spalin w warsztacie samochodowym podlega zgłoszeniu?
Większe możliwości Inspekcji Ochrony Środowiska
Na stronie Centrum Legislacyjnego pojawił się projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie nadania inspektorom Inspekcji Ochrony Środowiska uprawnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego.
Remonty i porządki w firmie – co z ewidencją odpadów
Pytanie: Zakład mleczarski prowadzi działalność przetwórstwa spożywczego. Po remoncie powstało dużo odpadów budowlanych (gruz zmieszany i zanieczyszczony oraz gruz czysty). Czy aby przekazać ten odpad firmie zajmującej się utylizacją, zakład musi mieć w pozwoleniu na wytwarzanie odpadów dopisany odpowiedni kod odpadu? Pozwolenie było wydane w 2015 roku i wówczas nikt nie przewidział, że będzie wytwarzany taki odpad.
Praktyczne wskazówki dotyczące odpadów w SENT
Sprawdź, jakie kroki muszą podjąć podmioty, które od 22 lutego 2022 r. objęte są systemem SENT i jakie nowe obowiązki realizować.
- « pierwsza
- «
- 81
- 82
- 83
- 84
- 85
- »
- ostatnia »
2024
Musisz skorygować kartę przekazania odpadów? Sprawdź, jak to zrobić
Karta Przekazania Odpadu (KPO) jest podstawowym dokumentem ewidencyjnym w zakresie gospodarowania odpadami, umożliwiającym śledzenie przepływu odpadów od producenta do odbiorcy. W jaki sposób prawidłowo korygować karty w elektronicznym systemie BDO?
Kiedy mówimy o zakładzie przetwarzania zużytego sprzętu
Pytanie: Prowadzimy odzysk odpadów szkła kineskopowego ze zużytego sprzętu (ZSEiE). Efektem procesu nie jest produkt, ale nadal odpad przekazywany do recyklingu. Czy możemy wystawiać zaświadczenia potwierdzające recykling i czy jesteśmy prowadzącym zakład przetwarzania?
2023
Czym jest bilans LZO
Pytanie: Czy jeśli w preparatach, których używa fryzjer w swoim gabinecie, występują lotne związki organiczne (LZO), to należy te preparaty ująć w opłatach za korzystanie ze środowiska? Czym w ogóle jest bilans LZO?
Zasadność ponownej oceny po opinii negatywnej
Naczelny Sąd Administracyjny nie zgodził się ze stanowiskiem skarżącego. Nie znalazł, podobnie jak sąd I instancji, podstaw do stwierdzenia konieczności przeprowadzenia ponownej procedury opiniowania, po negatywnej opinii, której zastrzeżenia zostały w uchwale uwzględnione. Dlaczego?
Zakres zwykłego korzystania z wód – gdzie są jego granice
Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego możliwe jest zwykłe korzystanie z wód na potrzeby działalności gospodarczej, ale pod pewnymi warunkami. Chcesz wiedzieć jakimi? Polecam lekturę artykułu.
2022
Zasady klasyfikowania odpadów z produkcji odzieży
Pytanie: Mamy problem z zakwalifikowaniem odpadu. Zajmujemy się szyciem odzieży roboczej i ochronnej. Szyjemy z różnych tkanin – m.in. z tkaniny bawełnianej trudnopalnej i antystatycznej lub poliestrowo-bawełnianej. Po skrojeniu ubrań powstają ścinki z tkanin. Czy zakwalifikować je pod kodem 04 02 09, czy 04 02 22? Czym się kierować przy wyborze odpowiedniego kodu?
W jaki sposób należy ewidencjonować odpady z odzysku metali
Pytanie: Mamy pozwolenie na prowadzenie odzysku metali w procesie R12. Jeśli odzyskaliśmy rury z przyjętego złomu stalowego, które chcemy sprzedać jako rury, a nie złom (proces R4), to czy jest to przygotowanie do ponownego użycia? Jeśli mam odpad w postaci obudowy stalowo-aluminiowej (kod 170405 lub 170407), który waży np. 10 kg, to jak to wprowadzić w BDO (np. po odzysku otrzymałem 7 kg stali i 3 kg aluminium)?
2018
Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!
W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?
Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?
Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?
Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?
Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!
2015
Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji
Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?