Audyt prowadzącego recykling odpadów opakowaniowych

Przepisy dotyczące audytu zewnętrznego reguluje ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (dalej: ucpg). Co powinieneś wiedzieć o tym audycie?

Zasady klasyfikowania odpadów drewnianych

Pytanie: Jesteśmy producentem wykrojników − wytwarzamy odpad ze sklejki, który do tej pory był oddawany firmie utylizacyjnej w ramach kodu 03 01 05. Obecnie znaleźliśmy innego odbiorcę, który nie jest firmą utylizacyjną (tzn. odbiorca kupuje od nas te sklejki w celu ponownego przetworzenia u siebie w zakładzie). Jakie zatem dokumenty musimy mieć? Czy na fakturach może widnieć zapis „Odpad 03 01 05/sklejka”? Dla nas jest to odpad, ale dla innej firmy może stanowić cenny surowiec.

Zasady ewidencji odpadów i opłata środowiskowa

Pytanie: Wytworzony odpad jest kilkukrotnie przyjmowany w ciągu miesiąca do magazynu. Czy dokonywanie wpisów o jego wytworzeniu w karcie ewidencji odpadów (KEO) raz w miesiącu jest wystarczające do uznania prowadzenia ewidencji na bieżąco? Dodatkowo, czy jeśli szef wykupił samochód z leasingu i jest jego właścicielem, również muszę rozliczać paliwo w opłacie za korzystanie ze środowiska?

Zakres raportu o oddziaływaniu na środowisko dla ferm drobiu

Przedsięwzięcia wymienione w § 2 ust. 1 pkt 51 lit. b rozporządzenia Rady Ministrów z 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, tj. chów i hodowla zwierząt (z wyłączeniem norek) w liczbie nie mniejszej niż 210 DJP (maksymalna obsada zwierząt), oraz w § 3 ust. 1 pkt 104 lit. a w liczbie nie mniejszej niż 40 DJP bądź § 3 ust. 1 pkt 104 lit. b w liczbie nie mniejszej niż 60 DJP rozporządzenia (w zależności od lokalizacji) wymagają uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (duś) wydawanej przez organ gminy. Jak ją uzyskać?

Tokarka i frezarka – czy wymagają zgłoszenia

Pytanie: Czy używanie tokarki i frezarki manualnych wymaga zgłoszenia instalacji? Maszyny będą wykorzystywane wyłącznie na własne potrzeby, nie do celów produkcyjnych.

Sprawdź, czy budowa drogi może naruszyć stosunki wodne

Przepisy prawa nie regulują definicji „stosunków wodnych”. Ich zmiana wywołana działalnością człowieka jest związana z konkretnym działaniem właściciela gruntu wpływającym na ukształtowany w terenie system zasobów wodnych. Czy budowa drogi może naruszać stosunki wodne?

Podstawowe zasady magazynowania substancji chemicznych

Pytanie: Czy poza informacjami dotyczącymi magazynowania substancji chemicznych zawartymi w karcie charakterystyki istnieją źródła prawne, które to regulują? Czy musimy mieć osobny magazyn substancji, czy wystarczy odpowiednia szafa w hali produkcyjnej?

Jakie warunki spełnić, żeby zmniejszyć liczbę pojemników w gminie

Dnia 1 stycznia 2022 r. weszły w życie przepisy, zgodnie z którymi minister klimatu może zezwolić gminie na łączne zbieranie odpadów tworzyw sztucznych, metali, opakowań wielomateriałowych oraz szkła.

2024

Wpływ rozporządzenia PPRW na branżę opakowań

Celem przepisów projektowanego rozporządzenia dotyczącego opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR) jest zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów opakowaniowych oraz zwiększenie wydajności recyklingu.

Kolejne próby walki ze smogiem

Polska od 1 stycznia 2024 r. będzie 18 krajem w Unii Europejskiej, który wprowadzi paliwo E10. Głównym celem zmian jest ograniczenie negatywnego wpływu sektora transportu na zdrowie ludzi i środowisko naturalne, w tym poprawa jakości powietrza w dużych miastach, gdzie transport samochodowy jest głównym emitentem zanieczyszczeń (smogu).

2023

Orzecznictwo sądów w zakresie gospodarki wodno-ściekowej

Osoby zajmujące się gospodarką wodno-ściekową muszą znać swoje podstawowe obowiązki i wiedzieć, z jakich przepisów prawnych wynikają. Poza wiedzą czerpaną z najważniejszych aktów prawnych, takich jak ustawa Prawo wodne, warto też bazować na inspirujących i niejednokrotnie pokazujących ciekawe spojrzenie na obowiązki środowiskowe dokumentach związanych z orzecznictwem sądów. O tym właśnie przeczytasz w najnowszym numerze specjalnym.

Kwestie opłat za wydanie kilku pozwoleń wodnoprawnych

WSA w Łodzi zajął się problemem mnożenia opłat za wydanie kilku pozwoleń wodnoprawnych w jednej decyzji, co często stanowi problem dla podmiotów zobowiązanych do ich uiszczania. W takim razie dowiedz się, czy organ może żądać wielokrotności opłaty za wydanie pozwoleń wodnoprawnych, gdy są one tożsame rodzajowo?

Konieczna rzeczywista zmiana stanu wód

Wojewódzki sąd administracyjny podtrzymał dotychczasowe stanowisko organów i oddalił skargę. Jak wskazał w uzasadnieniu, postępowanie na gruncie art. 234 ustawy Prawo wodne nie może ograniczać się do stwierdzenia wykonania określonych prac na gruncie. Zastosowanie tego przepisu może zaistnieć wyłącznie wtedy, gdy zmiana stosunków wodnych negatywnie oddziałuje na grunty sąsiednie.

2022

Odpowiedzi na te pytania o KOBiZE musisz znać

W artykule przedstawiono odpowiedzi na często pojawiające się pytania dotyczące uzupełniana raportu w KOBiZE. Pamiętaj, że na jego złożenie masz już niewiele czasu – termin upływa 28 lutego.

Ocena wodnoprawna – kiedy musisz ją uzyskać

Ocena wodnoprawna to rodzaj decyzji administracyjnej, która została wprowadzona w ustawie Prawo wodne z 20 lipca 2017 r. Należy ją uzyskać przed przystąpieniem do realizacji niektórych przedsięwzięć oddziałujących na środowisko wodne. Jakich?

2018

Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!

   W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?

Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?

Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?

Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?

Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!

2015

Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji

Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?