Tego jeszcze nie wiesz o opłacie produktowej
Opłata produktowa to inaczej kara pieniężna, którą podmiot musi sam naliczyć w przypadku nieosiągnięcia wymaganego poziomu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych oraz odpadów poużytkowych (tj. olejów i preparatów smarowych oraz opon pneumatycznych z gumy nowych i używanych).
Sprawdź, jakie obowiązki środowiskowe wiążą się z systemem PRTR
PRTR – Krajowy Rejestr Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń (element europejskiego rejestru) został utworzony na podstawie art. 236a ust. 1 ustawy Prawo ochrony środowiska. Prowadzi go Główny Inspektor Ochrony Środowiska w postaci elektronicznej bazy danych (publicznie dostępnej).
Pytania i odpowiedzi – opłata środowiskowa
Opłata za korzystanie ze środowiska to jeden ze środków finansowo-prawnych w ochronie środowiska, którą należy wnieść na konto właściwego marszałka województwa za dany rok kalendarzowy do 31 marca następnego roku. Czego jeszcze o niej nie wiesz?
Osiem praktycznych wskazówek dotyczących sprawozdania o odpadach
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu odpadami za rok 2021 należy złożyć do 15 marca 2022 r. za pomocą BDO. W artykule znajdziesz odpowiedzi na często pojawiające się wątpliwości dotyczące składania tych rocznych sprawozdań, które pomogą Ci uniknąć błędów.
Obowiązuje nowa definicja odpadów komunalnych – z czym to się wiąże
Od 1 stycznia 2022 r. obowiązuje nowa definicja odpadów komunalnych. Co to oznacza w praktyce?
Kto podlega pod przepisy rozporządzenia o magazynowaniu odpadów
Pytanie: Świadczymy w różnych województwach usługi budowy, rozbiórki i remontów obiektów oraz maszyn i urządzeń. W roku 2021 wytworzyliśmy powyżej 1 Mg odpadów niebezpiecznych i 100 Mg innych odpadów. W jakim zakresie dotyczą nas przepisy rozporządzenia o magazynowaniu odpadów?
Czy obwoźny skup złomu wymaga zezwolenia na zbieranie odpadów
Pytanie: Prowadzimy obwoźny skup złomu. Czy potrzebne nam jest zezwolenie na zbieranie odpadów i wpis do BDO?
Co zmieniło się w systemie BDO w nowym roku
Od 1 stycznia weszły w życie przepisy ustawy z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustawy (Dz.U. z 2021 r. poz. 2151), która wprowadza m.in. zmiany w zakresie prowadzenia ewidencji odpadów. Jak to wpłynęło na system BDO?
- « pierwsza
- «
- 85
- 86
- 87
- 88
- 89
- »
- ostatnia »
2024
W jaki sposób określić opłaty za emisję ze środków transportu
Ustalając emisję do powietrza ze środków transportu, wielu przedsiębiorców myśli, że ilość zakupionego paliwa na fakturze jest tożsama z wielkością emisji zanieczyszczeń do powietrza. To jednak błędne myślenie!
Sprawdź, jakie kary grożą Ci za nieprawidłowości
Jakie kary grożą podmiotom za nieprawidłowości w zakresie opłat środowiskowych i raportu do KOBiZE? O tym w artykule.
Skąd pozyskać wskaźniki emisji zanieczyszczeń
Istnieje wiele źródeł, z których można korzystać przy wyliczaniu wielkości emisji zanieczyszczeń do powietrza. Jakich?
2023
Czy pozwolenie wodnoprawne oznacza, że nie mamy do czynienia ze zwykłym korzystaniem z wód
Skargę kasacyjną od wyroku sądu I instancji wniósł organ. W uzasadnieniu wskazał, że według niego pobór wód dokonywany przez osobę prawną nie może zostać zakwalifikowany jako pobór wód na potrzeby własnego gospodarstwa domowego. Czy słusznie?
Czy mnożenie opłat jest zasadne
Strona wniosła do sądu skargę na bezczynność organu. Rozpatrując kwestię bezczynności, sąd musiał przy tej okazji zająć stanowisko co do zasadności ustalenia podwójnej opłaty, ponieważ to tak naprawdę stanowiło istotę sporu. Co postanowił?
2022
Dotacje i pożyczki na ochronę środowiska w 2022 roku
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) będzie wspierał ze środków krajowych w 2022 roku projekty inwestycyjne realizowane przez przedsiębiorców, jednostki samorządu terytorialnego, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz inne podmioty oraz osoby fizyczne.
2018
Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!
W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?
Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?
Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?
Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?
Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!
2015
Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji
Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?