Ewidencja odpadów, które utraciły status
Pytanie: Zakład, w którym kupujemy odpady makulatury, przetwarza je na własne potrzeby, uzyskując masę (pulpę) papierniczą. Od 2022 roku dokonując wpisu w zakresie przetwarzania, pojawia się konieczność wpisania utarty statusu odpadów, podania procesu i sposobu przetwarzania oraz powstałych produktów i materiałów w Mg. W jaki sposób uzyskać te wartości, skoro makulatura różni się tonażem od masy papierniczej, w której znajduje się również woda? Ponadto, na jakiej podstawie będą wystawiane dokumenty potwierdzające recykling (DPR)?
Budowa magazynu – jakich decyzji środowiskowych wymaga
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach jest wymagana w przypadku konieczności budowy hal magazynowych, w których przykładowo magazynowany może być produkowany towar. Jeżeli planujesz taką inwestycję, sprawdź, o czym musisz pamiętać.
Audyt prowadzącego recykling odpadów opakowaniowych
Przepisy dotyczące audytu zewnętrznego reguluje ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (dalej: ucpg). Co powinieneś wiedzieć o tym audycie?
Zasady klasyfikowania odpadów drewnianych
Pytanie: Jesteśmy producentem wykrojników − wytwarzamy odpad ze sklejki, który do tej pory był oddawany firmie utylizacyjnej w ramach kodu 03 01 05. Obecnie znaleźliśmy innego odbiorcę, który nie jest firmą utylizacyjną (tzn. odbiorca kupuje od nas te sklejki w celu ponownego przetworzenia u siebie w zakładzie). Jakie zatem dokumenty musimy mieć? Czy na fakturach może widnieć zapis „Odpad 03 01 05/sklejka”? Dla nas jest to odpad, ale dla innej firmy może stanowić cenny surowiec.
Zasady ewidencji odpadów i opłata środowiskowa
Pytanie: Wytworzony odpad jest kilkukrotnie przyjmowany w ciągu miesiąca do magazynu. Czy dokonywanie wpisów o jego wytworzeniu w karcie ewidencji odpadów (KEO) raz w miesiącu jest wystarczające do uznania prowadzenia ewidencji na bieżąco? Dodatkowo, czy jeśli szef wykupił samochód z leasingu i jest jego właścicielem, również muszę rozliczać paliwo w opłacie za korzystanie ze środowiska?
Zakres raportu o oddziaływaniu na środowisko dla ferm drobiu
Przedsięwzięcia wymienione w § 2 ust. 1 pkt 51 lit. b rozporządzenia Rady Ministrów z 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, tj. chów i hodowla zwierząt (z wyłączeniem norek) w liczbie nie mniejszej niż 210 DJP (maksymalna obsada zwierząt), oraz w § 3 ust. 1 pkt 104 lit. a w liczbie nie mniejszej niż 40 DJP bądź § 3 ust. 1 pkt 104 lit. b w liczbie nie mniejszej niż 60 DJP rozporządzenia (w zależności od lokalizacji) wymagają uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (duś) wydawanej przez organ gminy. Jak ją uzyskać?
Tokarka i frezarka – czy wymagają zgłoszenia
Pytanie: Czy używanie tokarki i frezarki manualnych wymaga zgłoszenia instalacji? Maszyny będą wykorzystywane wyłącznie na własne potrzeby, nie do celów produkcyjnych.
Sprawdź, czy budowa drogi może naruszyć stosunki wodne
Przepisy prawa nie regulują definicji „stosunków wodnych”. Ich zmiana wywołana działalnością człowieka jest związana z konkretnym działaniem właściciela gruntu wpływającym na ukształtowany w terenie system zasobów wodnych. Czy budowa drogi może naruszać stosunki wodne?
Podstawowe zasady magazynowania substancji chemicznych
Pytanie: Czy poza informacjami dotyczącymi magazynowania substancji chemicznych zawartymi w karcie charakterystyki istnieją źródła prawne, które to regulują? Czy musimy mieć osobny magazyn substancji, czy wystarczy odpowiednia szafa w hali produkcyjnej?
2025
Raport do KOBiZE i sprawozdanie do BDS − obowiązki, które musisz zrealizować do końca lutego
Roczne sprawozdanie dotyczące substancji zubożających warstwę ozonową (SZWO), fluorowanych gazów cieplarnianych (f-gazów) i pozostałych fluorowanych gazów cieplarnianych oraz raport do KOBiZE za rok 2024 przedsiębiorcy powinni złożyć do 28 lutego 2025 roku.
Raport do KOBiZE i sprawozdanie do BDS − obowiązki, które musisz zrealizować do końca lutego
Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami jest instytucją w strukturach Instytutu Ochrony Środowiska − Państwowego Instytutu Badawczego.
2024
W jaki sposób określić opłaty za emisję ze środków transportu
Ustalając emisję do powietrza ze środków transportu, wielu przedsiębiorców myśli, że ilość zakupionego paliwa na fakturze jest tożsama z wielkością emisji zanieczyszczeń do powietrza. To jednak błędne myślenie!
Sprawdź, jakie kary grożą Ci za nieprawidłowości
Jakie kary grożą podmiotom za nieprawidłowości w zakresie opłat środowiskowych i raportu do KOBiZE? O tym w artykule.
Skąd pozyskać wskaźniki emisji zanieczyszczeń
Istnieje wiele źródeł, z których można korzystać przy wyliczaniu wielkości emisji zanieczyszczeń do powietrza. Jakich?
2023
Dostępne usługi na platformie PUESC
Podmiot zobowiązany do przesyłania, uzupełnienia i aktualizacji zgłoszenia, po zalogowaniu się na PUESC i wybraniu właściwej usługi w grupie „Przewóz towarów objętych monitorowaniem (SENT)”, powinien wybrać odpowiedni „Formularz do wypełnienia”.
Czym jest System Elektronicznego Nadzoru Transportu
Monitorowanie przez Krajową Administrację Skarbową drogowego i kolejowego przewozu tzw. towarów wrażliwych oraz obrotu paliwami opałowymi odbywa się z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego – Systemu Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT).
Opłata produktowa – jak i kiedy ją wyliczać
Opłata produktowa stanowi konsekwencję nieosiągnięcia przez wprowadzającego opony, oleje i smary wymaganych poziomów odzysku i recyklingu odpadów poużytkowych. Jak ją wyliczać?
2022
Dotacje i pożyczki na ochronę środowiska w 2022 roku
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) będzie wspierał ze środków krajowych w 2022 roku projekty inwestycyjne realizowane przez przedsiębiorców, jednostki samorządu terytorialnego, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz inne podmioty oraz osoby fizyczne.
2018
Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!
W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?
Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?
Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?
Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?
Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!
2015
Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji
Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?