Sprawdź, jakie obowiązki środowiskowe wiążą się z systemem PRTR
PRTR – Krajowy Rejestr Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń (element europejskiego rejestru) został utworzony na podstawie art. 236a ust. 1 ustawy Prawo ochrony środowiska. Prowadzi go Główny Inspektor Ochrony Środowiska w postaci elektronicznej bazy danych (publicznie dostępnej).
Pytania i odpowiedzi – opłata środowiskowa
Opłata za korzystanie ze środowiska to jeden ze środków finansowo-prawnych w ochronie środowiska, którą należy wnieść na konto właściwego marszałka województwa za dany rok kalendarzowy do 31 marca następnego roku. Czego jeszcze o niej nie wiesz?
Osiem praktycznych wskazówek dotyczących sprawozdania o odpadach
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu odpadami za rok 2021 należy złożyć do 15 marca 2022 r. za pomocą BDO. W artykule znajdziesz odpowiedzi na często pojawiające się wątpliwości dotyczące składania tych rocznych sprawozdań, które pomogą Ci uniknąć błędów.
Obowiązuje nowa definicja odpadów komunalnych – z czym to się wiąże
Od 1 stycznia 2022 r. obowiązuje nowa definicja odpadów komunalnych. Co to oznacza w praktyce?
Kto podlega pod przepisy rozporządzenia o magazynowaniu odpadów
Pytanie: Świadczymy w różnych województwach usługi budowy, rozbiórki i remontów obiektów oraz maszyn i urządzeń. W roku 2021 wytworzyliśmy powyżej 1 Mg odpadów niebezpiecznych i 100 Mg innych odpadów. W jakim zakresie dotyczą nas przepisy rozporządzenia o magazynowaniu odpadów?
Czy obwoźny skup złomu wymaga zezwolenia na zbieranie odpadów
Pytanie: Prowadzimy obwoźny skup złomu. Czy potrzebne nam jest zezwolenie na zbieranie odpadów i wpis do BDO?
Co zmieniło się w systemie BDO w nowym roku
Od 1 stycznia weszły w życie przepisy ustawy z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustawy (Dz.U. z 2021 r. poz. 2151), która wprowadza m.in. zmiany w zakresie prowadzenia ewidencji odpadów. Jak to wpłynęło na system BDO?
- « pierwsza
- «
- 94
- 95
- 96
- 97
- 98
- »
- ostatnia »
2025
Raport do KOBiZE i sprawozdanie do BDS − obowiązki, które musisz zrealizować do końca lutego
Roczne sprawozdanie dotyczące substancji zubożających warstwę ozonową (SZWO), fluorowanych gazów cieplarnianych (f-gazów) i pozostałych fluorowanych gazów cieplarnianych oraz raport do KOBiZE za rok 2024 przedsiębiorcy powinni złożyć do 28 lutego 2025 roku.
Raport do KOBiZE i sprawozdanie do BDS − obowiązki, które musisz zrealizować do końca lutego
Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami jest instytucją w strukturach Instytutu Ochrony Środowiska − Państwowego Instytutu Badawczego.
2024
Wpływ rozporządzenia PPRW na branżę opakowań
Celem przepisów projektowanego rozporządzenia dotyczącego opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR) jest zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów opakowaniowych oraz zwiększenie wydajności recyklingu.
Kolejne próby walki ze smogiem
Polska od 1 stycznia 2024 r. będzie 18 krajem w Unii Europejskiej, który wprowadzi paliwo E10. Głównym celem zmian jest ograniczenie negatywnego wpływu sektora transportu na zdrowie ludzi i środowisko naturalne, w tym poprawa jakości powietrza w dużych miastach, gdzie transport samochodowy jest głównym emitentem zanieczyszczeń (smogu).
2023
Zgłaszanie przewozu odpadów krok po kroku
Przewóz odpadów, który podlega rozporządzeniu WE nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie przemieszczania odpadów oraz który rozpoczyna się poza granicami kraju i kończy w Polsce (SENT_200) bądź rozpoczyna i kończy poza granicami kraju, ale odbywa się przez Polskę (SENT_300) – należy zgłosić do rejestru SENT. W jaki sposób?
2022
Dotacje i pożyczki na ochronę środowiska w 2022 roku
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) będzie wspierał ze środków krajowych w 2022 roku projekty inwestycyjne realizowane przez przedsiębiorców, jednostki samorządu terytorialnego, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz inne podmioty oraz osoby fizyczne.
2018
Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!
W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?
Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?
Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?
Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?
Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!
2015
Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji
Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?