Kto ma prawo do prowadzenia kontroli w zakresie gospodarowania ściekami
Marszałek, starosta, wójt, burmistrz lub prezydent miasta sprawują kontrolę przestrzegania przepisów o ochronie środowiska w zakresie swoich właściwości. Jak to dokładnie wygląda?
Korzystanie z wód, które nie jest powszechne i zwykłe
Wody Polskie, WIOŚ, starostowie i gminy (w tym straż miejska) prowadzą kontrole w całej Polsce w związku z zanieczyszczeniem Odry. Do tej pory wykryto dużą liczbę urządzeń wodnych, które nie miały uregulowanego stanu formalnoprawnego, znaleziono setki nielegalnych wylotów oraz ustalono, że wiele zakładów nie ma pozwoleń wodnoprawnych. Jakie przepisy zostały złamane?
Kary, które grożą Ci bezpośrednio za nieprawidłowe gospodarowanie wodami
Nieprawidłowe gospodarowanie wodami, w tym wprowadzane do nich ścieków niezgodnie z obowiązującymi przepisami, grozi surowymi karami. Jakimi? O tym w artykule.
Zmiany w przepisach o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków
Projekt z 5 sierpnia 2022 r. ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz niektórych innych ustaw wprowadza szereg zmian w obrębie tych przepisów. Jakie zmiany są w nim zaproponowane?
Zmiany w ewidencji OZE dla samorządów
Pojawiła się zapowiedź nowelizacji ustawy akcyzowej w której zostanie poruszona m.in. kwestia uproszczeń w ewidencji OZE dla samorządów. W ustawie zostaną również brak zawarte tematy dotyczące akcyzy na auta hybrydowe do 2029 roku. Projekt powinien zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale bieżącego roku.
Zasady wyliczania emisji dla rozpuszczalników wykorzystywanych do badań laboratoryjnych
Pytanie: Jak policzyć emisje z substancji (rozpuszczalników - np. aceton, heksan, metanol, toluen, chloroform) wykorzystywanych do badań laboratoryjnych (branża badawczo-rozwojowa)? Czy jest to możliwe bez wykonania badań pomiarów emisji do środowiska? Dodam, że wykorzystywane ilości tych substancji są duże, a liczenie na podstawie kart charakterystyki i przyjmowanie 100% emisji powoduje naliczanie ogromnych kosztów.
Zapomniałeś o kontroli urządzenia? Sprawdź, czy czeka Cię kara
Pytanie: Firma w 2021 roku nie wykonała kontroli szczelności urządzenia chłodniczego. Co należy zrobić w takiej sytuacji, aby uniknąć kar?
Zanieczyszczenie Odry a kwestie kontroli nad ściekami
Od końca lipca obserwowano pomór ryb w Odrze m.in na odcinku od Oławy w dół. Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ pobrało prawie 300 próbek z 29 punktów pomiarowych. W konsekwencji ostatnich wydarzeń władze postanowiły przyjrzeć się problemowi ścieków i ich nielegalnego odprowadzania.
Wytwórca odpadów z odmulania instalacji
Pytanie: Instalacja ma ujęcie zatokowe do poboru wody powierzchniowej na cele przemysłowe. Cyklicznie konieczne jest przeprowadzanie odmulania tak, aby zachować możliwość poboru wody. Materiał (generalnie piasek), który jest wybierany z dna zatoki, trafia do zbiornika osadczego, gdzie jest odsączany. Czyszczenie zbiornika jest zlecane firmie zewnętrznej. Czy w takim przypadku prowadzący instalację jest wytwarzającym odpady powstałe w wyniku odmulania – jeśli tak, jaki powinien być kod odpadu?
- « pierwsza
- «
- 80
- 81
- 82
- 83
- 84
- »
- ostatnia »
2025
Raport do KOBiZE i sprawozdanie do BDS − obowiązki, które musisz zrealizować do końca lutego
Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami jest instytucją w strukturach Instytutu Ochrony Środowiska − Państwowego Instytutu Badawczego.
2024
Zasadność opracowania planu zarządzania hałasem
Pytanie: Czy organ właściwy do wydania pozwolenia zintegrowanego ma podstawę do żądania opracowania planu zarządzania hałasem, gdy nie ma pomiarów potwierdzających przekroczenie dopuszczalnych poziomów hałasu? Czy skargi sąsiadów na hałas stanowią wystarczającą przesłankę w tej kwestii? Czym są „obszary sąsiadujące z miejscami pracy”, o których mowa w definicji „obiektu wrażliwego”?
Zakres sprawozdawczości do PRTR
Pytanie: Prowadzimy instalację objętą jednym z rodzajów działalności określonych w załączniku I do rozporządzenia nr 166/2006 i mamy pozwolenie zintegrowane. Jesteśmy zobowiązani do złożenia sprawozdania do PRTR ze względu na przekroczenie wartości progowej w zakresie odpadów oraz uwolnień do powietrza. Czy odpady wytworzone przez podmioty zewnętrzne w ramach usług (np. czyszczenia separatorów lub prac remontowych) muszą być wówczas uwzględnione w sprawozdaniu PRTR w aspekcie art. 236b ust. 1a? Czy w transferze odpadów należy podawać także ilości odpadów wytworzonych poza instalacją? Czy w ramach PRTR trzeba raportować także uwolnienia do powietrza z emisji niezorganizowanej, niezwiązanej z instalacją?
W jaki sposób określić opłatę za emisję LZO
Wyliczanie opłaty za emisję lotnych związków organicznych (LZO) może być dla niektórych podmiotów skomplikowane. W artykule podpowiadamy, w jaki sposób podejść do tego typu problemów.
2023
Jak rozliczać kwestie związane z czynnikiem chłodniczym
Pytanie: W zakładzie dokonaliśmy likwidacji klimatyzatora i w Centralnym Rejestrze Operatorów (CRO) dokonaliśmy zapisu o tym i odzysku całej zawartości czynnika, który został przekazany do fundacji PROZON. Czy w tym przypadku musimy uwzględnić tę ilość w informacji o korzystaniu ze środowiska i KOBiZE?
Energetyka jądrowa w Polsce coraz bliżej
W Polsce od 17 lutego 2023 r. działa zespół do spraw rozwoju energetyki jądrowej. Ponadto spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) oraz firmy Westinghouse Electric Company i Westinghouse Electric Poland (Westinghouse) podpisały 22 lutego 2023 r. umowę rozpoczynającą wspólne działania prowadzące do przygotowania projektu pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Jak dokładnie wygląda aktualny rozwój energetyki jądrowej w Polsce?
2022
Co zmieniło się w systemie BDO w nowym roku
Od 1 stycznia weszły w życie przepisy ustawy z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustawy (Dz.U. z 2021 r. poz. 2151), która wprowadza m.in. zmiany w zakresie prowadzenia ewidencji odpadów. Jak to wpłynęło na system BDO?
Tytuł: Kompendium wiedzy o kontrolach w zakresie ochrony środowiska
Wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska (WIOŚ) stanowią aparat pomocniczy wojewódzkich inspektorów ochrony środowiska jako kierowników inspekcji wchodzącej w skład zespolonej administracji wojewódzkiej. Wojewódzki inspektor wykonuje w imieniu wojewody zadania i kompetencje Inspekcji Ochrony Środowiska określone w ustawie o Inspekcji Ochrony Środowiska (Ioś) i przepisach odrębnych.
2018
Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!
W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?
Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?
Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?
Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?
Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!
2015
Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji
Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?