BDS i CRO – jakie sprawozdania musisz do nich złożyć
Baza Danych Sprawozdań (BDS) i Centralny Rejestr Operatorów (CRO) to bazy danych związane z raportowaniem fluorowanych gazów cieplarnianych (FGC) i substancji zubożających warstwę ozonową (SZWO). Jakie sprawozdania i na jakich zasadach są składane do tych podmiotów?
Wpływ rozporządzenia PPRW na branżę opakowań
Celem przepisów projektowanego rozporządzenia dotyczącego opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR) jest zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów opakowaniowych oraz zwiększenie wydajności recyklingu.
Kolejne próby walki ze smogiem
Polska od 1 stycznia 2024 r. będzie 18 krajem w Unii Europejskiej, który wprowadzi paliwo E10. Głównym celem zmian jest ograniczenie negatywnego wpływu sektora transportu na zdrowie ludzi i środowisko naturalne, w tym poprawa jakości powietrza w dużych miastach, gdzie transport samochodowy jest głównym emitentem zanieczyszczeń (smogu).
Już jest propozycja wysokości kaucji
Procedowany jest nowy projekt rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie wysokości kaucji dla poszczególnych rodzajów opakowań objętych systemem kaucyjnym. Co się w nim znalazło?
Ilości wytwarzanych odpadów a konieczność uzyskania pozwolenia
Pytanie: Czy podmiot, który w dwóch różnych instalacjach nie przekracza limitu wytwarzania 1 Mg odpadów niebezpiecznych, ale łącznie już tak, musi wystąpić o pozwolenie na wytwarzanie odpadów? W ramach jednej instalacji wytwarzamy odpad w postaci olejów, na innej zaś farb.
W jaki sposób prawidłowo klasyfikować substancje
Przy wyznaczaniu wielkości emisji zanieczyszczeń do powietrza bardzo ważne jest właściwe zaklasyfikowanie danej substancji do odpowiedniej grupy opłatowej. W tym celu trzeba mieć wiedzę chemiczną albo posiłkować się różnymi dostępnymi metodami identyfikacji danej substancji.
W jaki sposób określić opłaty za emisję ze środków transportu
Ustalając emisję do powietrza ze środków transportu, wielu przedsiębiorców myśli, że ilość zakupionego paliwa na fakturze jest tożsama z wielkością emisji zanieczyszczeń do powietrza. To jednak błędne myślenie!
Sprawdź, jakie kary grożą Ci za nieprawidłowości
Jakie kary grożą podmiotom za nieprawidłowości w zakresie opłat środowiskowych i raportu do KOBiZE? O tym w artykule.
- « pierwsza
- «
- 35
- 36
- 37
- 38
- 39
- »
- ostatnia »
2025
Raport do KOBiZE i sprawozdanie do BDS − obowiązki, które musisz zrealizować do końca lutego
Roczne sprawozdanie dotyczące substancji zubożających warstwę ozonową (SZWO), fluorowanych gazów cieplarnianych (f-gazów) i pozostałych fluorowanych gazów cieplarnianych oraz raport do KOBiZE za rok 2024 przedsiębiorcy powinni złożyć do 28 lutego 2025 roku.
Raport do KOBiZE i sprawozdanie do BDS − obowiązki, które musisz zrealizować do końca lutego
Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami jest instytucją w strukturach Instytutu Ochrony Środowiska − Państwowego Instytutu Badawczego.
2024
Czy potrzebujesz specjalisty ds. wdrażania ESG
Przedsiębiorstwa stają przed wyzwaniami związanymi ze zrównoważonym rozwojem, gdzie kluczową rolę odgrywają aspekty środowiskowe, społeczne i zarządcze, zwane ESG (Environmental, Social, Governance). Integracja tych elementów jest nie tylko odpowiedzią na rosnące wymogi regulacyjne, ale również świadomym krokiem w kierunku budowania długoterminowej wartości i zrównoważonej przewagi konkurencyjnej. Czy i w których firmach powinni pojawić się specjaliści ds. wdrażania ESG?
Czy organ może wymusić legalizację urządzenia wodnego
Przepisy nie dają podstaw, by w trybie zarządzenia pokontrolnego organ „wymuszał” wdrożenie procedury legalizacyjnej wykonanych urządzeń wodnych. Organ nie ma też podstaw, aby w drodze zarządzenia pokontrolnego nakazywać likwidację urządzeń wodnych, skoro formą prawną orzeczenia o tej likwidacji jest określona w art. 190 ust. 13 Pw forma decyzji administracyjnej – takie jest stanowisko WSA. Z czego to wynika?
Czy możliwe jest prowadzenie prac budowlanych na obszarach Natura 2000
W artykule scharakteryzowano możliwości dotyczące prowadzenia prac budowlanych na obszarach Natura 2000. Czy realizacja tego typu inwestycji jest w ogóle możliwa?
2023
Mechaniczno-biologiczne przetwarzanie – nowe przepisy
Został opublikowany nowy projekt rozporządzenia ministra klimatu i środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania (MBP) niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych.
Magazyn towaru a odpowiedzialność za odpady i opakowania klientów
Pytanie: Firma X prowadzi dla swoich zagranicznych klientów magazyn na terenie Polski, w którym następuje przeładunek towarów do innych środków transportu po czasowym ich magazynowaniu. Czasem towary są też przepakowywane w inne opakowania, a następnie organizowany jest transport tych towarów do klientów końcowych. Kto odpowiada za opakowania? Zamieszczone na nich logo są firm, które zlecają przepakowanie towaru. Kto odpowiada za odpady wytwarzane na magazynie w związku z przepakowywaniem towarów? Czy można odpowiedzialność za opakowania i odpady uregulować w umowach na świadczone usługi przeładunkowe i magazynowe?
Kwestie dotyczące wykonania operatu ppoż.
Operat ppoż. powinien być, zgodnie z art. 42 ust. 4b pkt 1 lit. a–b ustawy o odpadach, wykonany przez uprawnioną osobę. Co jeszcze wytwórca odpadów powinien o nim wiedzieć?
2022
Czy koperty kurierskie są opakowaniem
Pytanie: Czy jeżeli do towaru, który jest zapakowany na palecie, dołączam przylgi lub koperty kurierskie, w których jest faktura, to te koperty są opakowaniem wprowadzonym na rynek? Chodzi o liczbę opakowań wprowadzonych do rozliczenia.
Brak systemu zarządzania środowiskowego u podmiotu pośredniczącego
Zgodnie z art. 28 ust. 3 ustawy o bateriach i akumulatorach podmiot pośredniczący musi mieć wdrożony system zarządzania środowiskowego zgodny z wymaganiami systemu ekozarządzania i audytu (EMAS) lub z normą ISO 14001. Czy można podpisać umowę z podmiotem, który nie spełnia tego warunku?
Zmiany dotyczące wysokości kar za przestępstwa przeciwko środowisku
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej. Sprawca zapłaci od 10 tys. do 10 mln zł.
2018
Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!
W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?
Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?
Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?
Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?
Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!
2015
Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji
Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?