Korzystanie z piaskarki a obowiązki środowiskowe związane z emisjami do powietrza
Pytanie: Jeśli podmiot korzysta z piaskarki (na miejscu w kontenerze, w którym jest zamontowany filtr mechaniczny, a czasem jedzie do klienta i wykonuje piaskowanie pod gołym niebem – emisja niezorganizowana), to czy musi zgłosić tę instalację?
Kolejny nabór w programie „Ciepłe Mieszkanie”
„Ciepłe Mieszkanie” to uzupełnienie programu „Czyste Powietrze” kierowanego do właścicieli domów jednorodzinnych. Jakie są warunki wsparcia?
Kary za niewłaściwą gospodarkę odpadami
Surowe konsekwencje karne i administracyjne grożą podmiotom za nieprzestrzeganie przepisów w zakresie gospodarowania odpadami. Jakie to konkretnie kary?
W jaki sposób dzikie wysypiska były lokalizowane
Informacje dotyczące nielegalnych miejsc magazynowania odpadów oraz pożarów składowisk są pozyskiwane najczęściej z Informatycznego Systemu Kontroli Inspekcji Ochrony Środowiska, w którym prowadzona jest ewidencja zakładów korzystających ze środowiska kontrolowanych regularnie przez Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska (WIOŚ).
Regulacje prawne jako odpowiedź na pożary składowisk
Na skutek intensyfikacji zjawiska dzikich wysypisk odpadów i ich pożarów ustawodawca wdrożył wiele przepisów, które miały na celu zapobiec tego typu procederom, a w razie ich zaistnienia nałożyć na podmioty obowiązek rekompensaty za szkody w środowisku.
Jakie są wnioski NIK w zakresie pożarów składowisk odpadów
W latach 2017–2022 w Polsce miały miejsce 754 pożary miejsc gromadzenia odpadów. Pod koniec 2022 roku Najwyższa Izba Kontroli (NIK) opracowała raport dotyczący zapobiegania pożarom miejsc gromadzenia odpadów, w którym przyjrzano się pracy WIOŚ, Państwowej Straży Pożarnej, urzędów marszałkowskich oraz starostw powiatowych. Wnioski z kontroli przeprowadzonej przez NIK nie napawają zbyt dużym optymizmem.
Zasady przekwalifikowywania żywności pochodzenia niezwierzęcego
O czym powinien pamiętać podmiot przekształcający żywność w przypadku produktów spożywczych pochodzenia niezwierzęcego?
- « pierwsza
- «
- 33
- 34
- 35
- 36
- 37
- »
- ostatnia »
2024
Propozycja nowelizacji ustawy o elektromobilności
Główne cele projektu nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz ustawy – Prawo ochrony środowiska to poprawa jakości powietrza i rozwój ekologicznego transportu zbiorowego w największych miastach. Co dokładnie zaproponowano w tych przepisach?
Zmiany dotyczące odpadów budowlanych od 2025 roku
Najnowsze zmiany w ustawie o odpadach dotyczą m.in. odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Co wprowadza ta nowelizacja?
Nowa dyrektywa dotycząca SZWO i f-gazów
Została opublikowana nowa dyrektywa karna środowiskowa nr 2024/1203 z 11 kwietnia 2024 r. dotycząca SZWO i f-gazów. Co zmieni?
2023
Sprawdź, jak przygotować się do kontroli realizowanej przez Wody Polskie
Podczas kontroli Wód Polskich inspektorzy oceniają wizualnie urządzenia oraz instalacje znajdujące się na terenie zakładu. Z tekstu dowiesz się, jakie elementy wyposażenia i dokumenty będą podlegać kontroli.
Rozpatrywanie złożonego wniosku
Urząd sprawdzi, czy zostały dostarczone wszystkie dokumenty i podane niezbędne dane. Jeżeli wniosek zawiera braki formalne (np. nie wypełniono w sposób satysfakcjonujący wniosku albo nie złożono wszystkich wymaganych załączników), to urząd wezwie do poprawienia błędów.
2022
Sprawozdawczość w zakresie pobierania wód
Pytanie: Czy korzystający z usług wodnych są nadal zobowiązani do przekazywania wyników prowadzonych pomiarów ilości pobieranych wód podziemnych i powierzchniowych, jeśli w rozporządzeniu z 8 stycznia 2020 r. zostały uchylone załączniki nr 2 i nr 3?
Na jakich zasadach możesz przeprowadzić termomodernizację budynku
Ustawa z 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków określa m.in. zasady termomodernizacji i finansowania części kosztów przedsięwzięć termomodernizacyjnych i remontowych oraz przedsięwzięć niskoemisyjnych.
2018
Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!
W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?
Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?
Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?
Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?
Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!
2015
Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji
Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?