Ewidencja baterii i klasyfikacja odpadów
Pytanie: Jesteśmy wpisani do Bazy danych o odpadach (BDO) jako wytwórcy odpadów. Chcemy oddać zużyte akumulatory do punktu, który przyjmuje tego rodzaju odpady. Jak należy to zewidencjonować w BDO? Dodatkowo po likwidacji stanowisk pracy zostały nam odpady "szyby pleksi" z tworzywa sztucznego - pod jakim kodem powinniśmy je zaklasyfikować?
Co sprawdzi WIOŚ w trakcie zmiany zezwolenia
Pytanie: Firma dokonuje zmiany zezwolenia na zbieranie odpadów, żeby dostosować decyzję do obowiązujących przepisów prawnych. Czy WIOŚ w przypadku procedowania takiego wniosku może pytać np. o kwestie emisyjne i uzależniać wydanie opinii od zgodności innych aspektów z obszaru ochrony środowiska?
Aktualizacja stawek opłaty produktowej
Do końca 2024 roku ma zostać wydane rozporządzenie w sprawie opłaty produktowej dla poszczególnych rodzajów opakowań.
Dotacje na wdrażanie technologii wodorowych od 2024 roku
Program priorytetowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - Wodoryzacja Gospodarki skierowany jest na rozwój niskoemisyjnej i zeroemisyjnej gospodarki przez wsparcie przedsięwzięć dotyczących wdrożenia technologii wodorowych wraz z infrastrukturą techniczną, służącą do wytwarzania, magazynowania, transportu oraz wykorzystania wodoru. W ramach Programu od 1 stycznia 2024 r. przyznawane będzie dofinansowanie w postaci dotacji i pożyczek dla przedsiębiorców.
Dlaczego warto przeprowadzić audyt efektywności energetycznej
Audyt efektywności energetycznej to opracowanie zawierające analizę zużycia energii i określające stan techniczny obiektu, urządzenia technicznego lub instalacji oraz zawierające ocenę ich opłacalności ekonomicznej i możliwej do uzyskania oszczędności energii. Taki audyt warto przeprowadzić w celu znalezienia sposobów na zaoszczędzenie zużywanej energii oraz pozyskanie tzw. białych certyfikatów.
Zmiany w ustawie o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie
Zmiany wynikają przede wszystkim z potrzeby usprawnienia procesu wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (duś) oraz realizacji inwestycji drogowych, wodnych i przeciwpowodziowych.
Zakres odpowiedzialności w gospodarowaniu odpadami
Podmioty biorące udział w procesie gospodarowania odpadami ponoszą za nie odpowiedzialność w różnym zakresie. W artykule znajdziesz szczegółowe informacje na ten temat.
Zakres odpowiedzialności gmin w kontekście nielegalnych składowisk
Nielegalne składowiska powstają najczęściej na skutek porzucenia odpadów przez nieznanych sprawców, składowania w miejscu na ten cel nieprzeznaczonym lub pozostawienia odpadów po działalności objętej zezwoleniem. Jaka jest odpowiedzialność gmin w tym zakresie?
- « pierwsza
- «
- 31
- 32
- 33
- 34
- 35
- »
- ostatnia »
2024
Dalsze zagospodarowanie podrzuconych odpadów
Zdarza się, że na tereny firm są podrzucane odpady (np. zużyte opony). W jaki sposób zgodnie z prawem należy dalej postępować z takimi odpadami?
Czy odpad jest niebezpieczny - sprawdź w karcie charakterystyki
Pytanie: Jak ocenić na podstawie karty charakterystyki, czy odpad będzie niebezpieczny? Czy wystarczy oprzeć się na zapisach sekcji 2?
Czas na kontrole przydomowych oczyszczalni mija 9 sierpnia
Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego z 2022 roku niemal połowa budynków mieszkalnych nie była przyłączona do sieci kanalizacyjnej, a ponad 10 mln Polaków korzystało ze zbiorników bezodpływowych lub przydomowych oczyszczalni ścieków. Jak wyglądają kontrole w tym zakresie prowadzone przez gminy?
2023
Wniosek o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów – jak go przygotować krok po kroku
W zależności od ilości i rodzaju wytwarzanych odpadów możesz być zobowiązany do posiadania decyzji regulującej gospodarkę odpadami w przedsiębiorstwie, czyli pozwolenia na wytwarzanie odpadów.
Wniosek o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów – gdzie go złożyć
Wniosek o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów musisz przekazać odpowiedniemu organowi. Któremu?
2022
Niebezpieczne dla linii energetycznych gałęzie – do kogo zwrócić się po pomoc
Podmioty często skarżą się na sytuacje w których linie energetyczne są zasłaniane przez potężne gałęzie, co może powodować duże niebezpieczeństwo dla sieci, ale również ludzi. Sytuacje te są na tyle problematyczne, że dostawcy energii nie chcą usuwać tego rodzaju zagrożeń, odsyłając do jednostek samorządu terytorialnego, które także unikają odpowiedzialności. Co zrobić w takiej sytuacji?
Konieczność rejestracji w BDO przez wytwórcę produktów z plexi
Pytanie: Prowadzę działalność gospodarczą, która obejmuje wytwarzanie produktów z plexi (ulotniki, gabloty itp.). Po cięciu plexi zostają skrawki (odpady). Czy muszę rejestrować się w BDO?
2018
Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!
W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?
Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?
Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?
Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?
Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!
2015
Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji
Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?