Unijne przepisy w zakresie marnowania żywności
Działania związane z ograniczaniem ilości marnowanej żywności są realizowane na skalę globalną. W 2015 roku ONZ stworzyła m.in. „Agendę na rzecz zrównoważonego rozwoju do 2030”. Jakie przepisy w tym zakresie obowiązują w UE?
Przekwalifikowanie żywności na paszę
W ramach Europejskiego Zielonego Ładu oraz polityki Gospodarki o Obiegu Zamkniętym coraz większy nacisk kładzie się na maksymalne wykorzystanie produktów i surowców, a co za tym idzie – ograniczanie strat i marnowania. Dotyczy to również przeznaczenia niesprzedanej, niepełnowartościowej żywności lub jej odpadów na cele paszowe.
Polskie przepisy dotyczące marnowania żywności
Unijna polityka zapobiegania marnowaniu żywności znalazła swoje przełożenie na grunt polski w ustawie z 19 lipca 2019 r. o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Jakie uregulowania możemy znaleźć w tym akcie prawnym?
Opłata za marnowanie żywności
Przepis art. 5 ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności stanowi, iż sprzedawca żywności ma obowiązek ponoszenia opłaty za marnowanie żywności.
Ocena skuteczności wprowadzonych przepisów
Po badaniach przeprowadzonych przez Najwyższą Izbę Kontroli (NIK), które miały na celu również ocenę skutków wprowadzonej ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności, izba oceniła ustawę jako pozytywny, ale zaledwie pierwszy, krok do wprowadzenia instytucjonalnych rozwiązań pozwalających na istotne zmniejszenie skali marnotrawstwa. Co jeszcze wynika z badań NIK?
Nieodpłatne przekazywanie żywności a kwestie rozliczeń
Czy należy wystawić fakturę przy nieodpłatnym przekazaniu żywności na rzecz organizacji pozarządowej, realizując postanowienia ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności?
Jakie są obowiązki sprzedawców żywności
Ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności w swojej treści nakłada na sprzedawców żywności szereg obowiązków. Jakich? Tego dowiesz się z artykułu.
Jakie kary grożą za nieprzestrzeganie przepisów w zakresie marnowania żywności
W art. 10 ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności ustawodawca przewidział karę pieniężną wobec przedsiębiorców, którzy nie zawarli umowy z organizacją pozarządową w przedmiocie nieodpłatnego przekazywania żywności.
- « pierwsza
- «
- 34
- 35
- 36
- 37
- 38
- »
- ostatnia »
2024
Prace na nowelizacją ustawy Prawo ochrony środowiska
Najnowsze modyfikacje mają wzmocnić środowiskowy wymiar polityki miejskiej i ekologiczną transformację miast oraz przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Jakie dokładnie zmiany zostały zaproponowane?
Opakowania jednorazowe a obowiązki w BDO
Prowadząc jednostkę gastronomiczną, handlu detalicznego lub hurtowego, która oferuje opakowania jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, albo sprzedając żywność lub napoje pakowane w takie opakowania (w tym za pomocą urządzeń vendingowych), ma się obowiązek pobrania od konsumentów końcowych opłaty za pojemniki i kubki jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Jakie są obowiązki w tym zakresie w BDO?
2023
Postępowanie o wydanie decyzji środowiskowej przez gminę
Pytanie: Gmina zawiesiła postępowanie o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach do czasu przedłożenia raportu oceny oddziaływania na środowisko (raport ooś). Po upływie 3 lat od zawieszenia inwestor nie złożył raportu, postępowanie zatem zostało umorzone. Po upływie kilku miesięcy inwestor złożył kolejny wniosek o wydanie decyzji środowiskowej (duś) na to samo przedsięwzięcie, załączając raport ooś. Czy taka sytuacja jest dopuszczalna? Czy inwestor został zobowiązany do złożenia najpierw karty informacyjnej przedsięwzięcia (KIP), a na dalszym etapie postępowania raportu?
Opłata za wprowadzanie produktów w opakowaniach
Pytanie: Czy firma, która wprowadza do Polski wodę mineralną w butelkach plastikowych (np. 1,5 l), podlega opłacie, która wynika z dyrektywy SUP?
Opakowania wielomateriałowe − jak z nimi postępować
Odpady opakowań wielomateriałowych podlegają szczególnemu traktowaniu przez przepisy Unii Europejskiej, które zostały wdrożone do naszego systemu prawnego. Jak z nimi postępować?
2022
Czym jest plan rozwoju i modernizacji urządzeń
Czym jest plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych? Jakie kompetencje w tym zakresie ma gmina? Czy rada gminy może odmówić jego zatwierdzenia? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.
Czym jest CRO i kogo dotyczy
CRO, czyli Centralna Baza Operatorów, jest jedną z mniej znanych baz danych środowiskowych. Baza zawiera dane o użytkownikach urządzeń zawierających substancje kontrolowane lub f-gazy (fluorowane gazy cieplarniane).
2018
Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!
W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?
Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?
Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?
Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?
Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!
2015
Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji
Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?