Z jaką częstotliwością należy dokonywać pomiarów hałasu przemysłowego
Hałas jest dźwiękiem generowanym w wyniku działalności człowieka, który jest uważany za szkodliwy czynnik fizyczny podlegający weryfikacji. Czy jest określona jego częstotliwość pomiarów dla budynków produkcyjnych?
Określanie oddziaływania hodowli na środowisko − wyznaczanie DJP
W trakcie kontroli organów ochrony środowiska na terenach gospodarstw rolnych prowadzących chów lub hodowlę zwierząt jest mowa o dużych jednostkach przeliczeniowych (dalej: DJP). Jak je określać?
Nowe przepisy o dobrych praktykach w zakresie gospodarki leśnej – część I
Dnia 26 kwietnia 2023 r. weszły w życie przepisy dotyczące wymagań dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej. Obowiązują one wszystkich właścicieli i posiadaczy lasów i określają sposób postępowania na etapie planowania i realizacji działań z zakresu gospodarki leśnej.
Nielegalne składowiska odpadów i ich pożary
W ostatnim czasie coraz częściej mówi się o nielegalnych składowiskach odpadów na terenie całej Polski. Odpady są porzucane, a następnie dochodzi do ich pożarów. Dlaczego mamy do czynienia z takimi przypadkami i co można z tym zrobić?
Jakie wymagania środowiskowe musi spełniać placówka medyczna
Placówki medyczne mają kilka obowiązków środowiskowych, do których należy m.in. prowadzenie ewidencji i sprawozdawczości czy składanie informacji związanych z opłatami środowiskowymi. O czym jeszcze takie placówki muszą pamiętać?
Jak sprawdzić, czy pracownicy są narażeni na hałas – część II
W ostatnim numerze pisaliśmy o narażeniu pracowników na hałas. Co znajdziesz w drugiej części tego tekstu?
Jak przekazać złom osobie fizycznej
Pytanie: Czy wytwórca odpadu, którym jest złom stalowy, może go sprzedać osobie prywatnej? Jeśli tak, to jakie warunki musi spełnić?
Jak postępować ze ściekami zanieczyszczonymi mikroplastikiem
Efektywność usuwania cząsteczek mikroplastiku wzrasta wraz ze wzrostem ich rozmiarów. Ponadto można ją zwiększyć, stosując w trzecim stopniu oczyszczania filtrację pośpieszną lub procesy membranowe. W jaki sposób efektywnie postępować z takimi ściekami?
- « pierwsza
- «
- 37
- 38
- 39
- 40
- 41
- »
- ostatnia »
2024
Opakowania jednorazowe a obowiązki w BDO
Prowadząc jednostkę gastronomiczną, handlu detalicznego lub hurtowego, która oferuje opakowania jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, albo sprzedając żywność lub napoje pakowane w takie opakowania (w tym za pomocą urządzeń vendingowych), ma się obowiązek pobrania od konsumentów końcowych opłaty za pojemniki i kubki jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Jakie są obowiązki w tym zakresie w BDO?
Odpady z remontu – jak z nimi postępować
Pytanie: Nie jesteśmy firmą budowlaną, ale własnymi siłami robimy remont budynku, w którym chcemy m.in. wymienić stare okna drewniane z szybami na energooszczędne, dokonać ocieplenia itd. Nie mamy pozwolenia na wytwarzanie odpadów z grupy 17 (z budowy, remontu i demontażu obiektów budowlanych). Zgłosiłam w BDO możliwość wytworzenia poza instalacją niektórych odpadów z grupy 17, ale nie poinformowałam o odpadzie o kodzie 17 09 04 (zmieszanych odpadach z budowy, remontów i demontażu), pod którym to kodem chce odebrać od nas odpady Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Co mamy teraz zrobić?
Ocena DNSH, czyli co zrobić, by uzyskać środki z UE na ochronę środowiska
Umowa partnerstwa na lata 2021–2027 określa sposób wykorzystania środków pochodzących z funduszy unijnych oraz współpracę pomiędzy Polską a Unią Europejską. Dokument ten definiuje również zasady horyzontalne, wśród których nowością (w porównaniu do lat wcześniejszych) jest wprowadzenie zasady DNSH.
2023
Ilości wytwarzanych odpadów a obowiązki środowiskowe
Pytanie: Otwieramy betoniarnię i szacujemy, że w ramach działalności powstanie rocznie około 700−800 kg odpadów niebezpiecznych (głównie oleje) i około 500 kg odpadów innych niż niebezpieczne. Czy powinniśmy uzyskać decyzje związane z odpadami?
Decyzje związane z inwestycją w oczyszczalnie ścieków
Pytanie: Mamy dwie oczyszczalnie ścieków i niedługo będziemy modernizować małą oczyszczalnię (wiejską − znajdującą się w gminie, ale poza aglomeracją ściekową miasta) o RLM 446. Chcemy uprościć gospodarkę osadową w tej małej oczyszczalni jedynie do wybudowania zagęszczacza grawitacyjnego, a następnie do wywożenia zagęszczonego osadu (około 98% uwodnienia) wozem asenizacyjnym do dużej oczyszczalni ścieków w celu ustabilizowania go zgodnie z tamtejszą technologią, do uzyskania w efekcie odpadu o kodzie 19 08 05 (ustabilizowane komunalne osady ściekowe). Czy istnieją przeciwwskazania prawne do realizacji takiego projektu? Czy są konieczne specjalne pozwolenia?
Czy sprzedaż nieuszkodzonych opakowań jest możliwa
Pytanie: Kupujemy do produkcji surowiec w workach Big-bag. Czy jeśli worki są nieuszkodzone możemy je odsprzedać, czy muszą być traktowane jako odpad?
2022
Stan magazynowy w BDO − w jaki sposób dokonać korekty
Pytanie: Co można zrobić, gdy omyłkowo wprowadzono dane, które sugerują, że odpad pozostał z poprzedniego roku, ale nie jest to zgodne z prawdą?
Podatek od emisji CO2 obejmie wszystkie pojazdy
Najprawdopodobniej już od 2028 roku podatek od emisji CO2 będzie doliczany do ceny paliwa. Zapłacą go wszyscy użytkownicy dróg, a nie tylko przewoźnicy, jak planowano wcześniej. Ostateczna wersja przepisów zostanie ustalona po negocjacjach Rady UE i Parlamentu.
Na jakich zasadach możliwe jest pozyskiwanie energii z odpadów
Pozyskiwanie energii z odpadów budzi wiele kontrowersji i jest tematem sporów w różnych środowiskach. Energia powstaje w procesie spalania, który w terminologii specjalistycznej i prawnej występuje jako pojęcie termicznego przekształcania odpadów. Z jednej strony mamy stanowisko grona ekspertów i techniczne podejście do procesu zagospodarowania odpadów, z drugiej – zdanie mieszkańców, którzy nie chcą, aby w ich sąsiedztwie funkcjonowała spalarnia odpadów.
2018
Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!
W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?
Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?
Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?
Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?
Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!
2015
Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji
Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?