ZMIANY PRAWNE
1 stycznia 2024 r.Rozporządzenie ministra klimatu i środowiska z 22 listopada 2023 r. w sprawie minimalnych rocznych poziomów recyklingu dla opakowań wielomateriałowych oraz dla opakowań po środkach niebezpiecznych, poniżej których nie mogą zostać określone poziomy recyklingu w porozumieniu zawieranym z marszałkiem województwa (Dz.U. z 2023 r. poz. 2550)
Zasady ponownego wykorzystania oleju
Pytanie: Firma chce powtórnie wykorzystywać olej pochodzący z wymiany (spuszczony z danego urządzenia), który jest olejem nieprzepracowanym, ma jeszcze swoje właściwości i po jego przefiltrowaniu nadaje się do użycia. Klienci przed zastosowaniem tego produktu są informowani o jego pochodzeniu, a olej przechodzi proces filtracji. Czy filtracja zużytego oleju i jego ponowne użycie jest procesem odzysku, na który trzeba uzyskać odpowiednie zezwolenie?
Rozruch instalacji przed uzyskaniem pozwolenia
Zdarza się, że zakład czekający na wydanie pozwolenia zintegrowanego chce przeprowadzić rozruch instalacji przed jego uzyskaniem. Czy to dozwolone? Co z odpadami wytworzonymi w trakcie rozruchu?
Plany w ochronie środowiska na 2024 rok
Jako jeden z priorytetów na rok 2024 Unia Europejska wskazała promowanie zrównoważonego rozwoju. Jakie jeszcze trendy będą obowiązywać w ochronie środowiska w przyszłym roku?
Obowiązki zakładu o dużym ryzyku wystąpienia awarii przemysłowej
Zgodnie z art. 248 ust. 1 ustawy Prawo ochrony środowiska (dalej: p.o.ś.) zakład stwarzający zagrożenie wystąpienia poważnej awarii przemysłowej, w zależności od rodzaju, kategorii i ilości substancji niebezpiecznych znajdujących się w nim, uznaje się za zakład o zwiększonym lub o dużym ryzyku wystąpienia awarii przemysłowej (dalej: zakład o.d.r.a.).
Nowe przepisy w zakresie biometanu
Od 22 listopada obowiązuje rozporządzenie ministra klimatu i środowiska z 13 listopada 2023 r. w sprawie ceny referencyjnej biometanu.
Kotłownia zakładowa – o tych parametrach musisz pamiętać
Pytanie: Jakie są parametry środowiskowe dla kotłowni zakładowej, w której paliwem opałowym jest miał węglowy, a kotły mają ruszt mechaniczny?
- « pierwsza
- «
- 39
- 40
- 41
- 42
- 43
- »
- ostatnia »
2025
Raport do KOBiZE i sprawozdanie do BDS − obowiązki, które musisz zrealizować do końca lutego
Roczne sprawozdanie dotyczące substancji zubożających warstwę ozonową (SZWO), fluorowanych gazów cieplarnianych (f-gazów) i pozostałych fluorowanych gazów cieplarnianych oraz raport do KOBiZE za rok 2024 przedsiębiorcy powinni złożyć do 28 lutego 2025 roku.
Raport do KOBiZE i sprawozdanie do BDS − obowiązki, które musisz zrealizować do końca lutego
Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami jest instytucją w strukturach Instytutu Ochrony Środowiska − Państwowego Instytutu Badawczego.
2024
Zasady magazynowania zużytych olejów
Pytanie: Czy pod beczki ze zużytymi olejami i chłodziwem powinny być ustawione wanienki ociekowe? Stoją one na utwardzonym podłożu (kostka brukowa). Jeśli jest taka konieczność, to czy muszą one być z certyfikatem?
Różnice między wprowadzaniem produktów w opakowaniach i opakowań
Pytanie: Czy prawdą jest, że jeżeli kupię coś za granicą na własny użytek, to jestem wprowadzającym produkt w opakowaniach na rynek? Moim zdaniem wprowadzającym opakowania na rynek jest przedsiębiorca wytwarzający opakowania, importujący opakowania, dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia oraz dostawy opakowań. Natomiast wprowadzający produkty w opakowaniach to producent, a nie ich nabywca. Jaka jest prawda?
Rozdawanie opakowań a opłata SUP
Wiele podmiotów musi uiszczać opłatę związaną z dyrektywą Single-use plastics (SUP). Jak to wygląda w sytuacji, gdy opakowania objęte tą dyrektywą są zużywane na potrzeby wewnętrzne lub rozdawane za darmo? Dowiesz się z artykułu.
2023
Niewydanie warunków przyłączenia w terminie – dowiedz się, jakie kary za to grożą
Wzorem prawa energetycznego, które od kilkunastu lat pozwala regulatorowi nakładać kary za niewydanie warunków przyłączenia w przewidzianym terminie, w sektorze wodno-kanalizacyjnym od roku 2020 są nakładane kary za owo przekroczenie. Jak wysokie kary mogą Ci grozić? Dowiesz się tego z artykułu.
Kwestie dotyczące wykonywania przyłączy
Co powinien zrobić podmiot na podstawie wydanych warunków przyłączenia? Tego dowiesz się z artykułu.
Kto musi pokryć koszty wykonania przyłącza wodnego do granicy nieruchomości
Budowa przyłączy do sieci oraz studni wodomierzowej może wiązać się z koniecznością ustalenia, kto pokrywa koszty przyłączenia do granicy działki. Należy wtedy zastanowić się, czy odpowiada za to przedsiębiorstwo wodociągowe czy właściciel nieruchomości.
2022
Zabezpieczenie roszczeń w kontekście działalności odpadowej
Wielu przedsiębiorców ubiegających się o wydanie zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie odpadów musi borykać się z ustanowieniem tzw. zabezpieczenia roszczeń. W artykule poruszamy ciekawe zagadnienia dotyczące tej tematyki.
Poznaj zasady, które obowiązują podczas wycinki drzew pod inwestycje
Usunięcie drzewa w celu realizacji inwestycji wymaga uzyskania zezwolenia, co regulują przepisy ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Co jeszcze musisz wiedzieć?
2018
Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!
W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?
Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?
Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?
Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?
Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!
2015
Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji
Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?