Sprawozdania emisyjne w praktyce – jak je uzupełniać
Funkcjonalności KOBiZE pozwalają na automatyczne wyliczanie emisji w przypadku spalania paliw w celach energetycznych. W bazie wbudowane są wskaźniki emisji, dlatego do obliczenia wystarczy podanie ilości i rodzaju paliwa – pozostałe procesy są realizowane bez konieczności wykonywania działań matematycznych przez firmę. Jak to wygląda w praktyce?
Sprawozdania dotyczące zagadnień związanych z odpadami
Raportowanie odpadowe dzieli się na raportowanie w zakresie odpadów komunalnych i innych niż komunalne. Co powinieneś o nim wiedzieć?
Specyficzny rodzaj raportów − Baza Danych Sprawozdań
Na styku raportowania emisyjnego i wprowadzeniowego znajduje się raportowanie do BDS (Baza Danych Sprawozdań). Na czym polega?
Raportowanie w zakresie gospodarki wodno-ściekowej
Obowiązek raportowania wodno-ściekowego ma podmiot korzystający z usług wodnych. Jak to wygląda w praktyce?
Raport do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami
Raportowanie emisyjne odbywa się dwutorowo. Firma powodująca emisję ma obowiązek przekazać do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) roczny raport dotyczący wielkości emisji w terminie do 28 lutego roku następującego po roku, którego raport dotyczy.
Obliczenia niezbędne do kontrolowania wysokości opłaty stałej
W tekście znajdziesz praktyczne przykłady wykonywania obliczeń przydatnych podmiotom działającym w obszarze gospodarki wodno-ściekowej dotyczące opłaty stałej.
Najpopularniejsze rodzaje raportów – raporty emisyjne
Najpowszechniejszym raportowaniem jest raportowanie emisyjne. Zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska emisja to wprowadzanie (bezpośrednio lub pośrednio) substancji i energii do środowiska.
Konkretne rodzaje tego typu sprawozdań
W poniższym artykule znajdziesz opis poszczególnych rodzajów sprawozdań z zakresu raportowania wprowadzeniowego.
Jakie sprawozdania z zakresu korzystania ze środowiska musisz złożyć za 2022 rok
Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z oddziaływaniem na środowisko. Nawet mała firma ma na nie wpływ i z dużym prawdopodobieństwem będzie zobowiązana do raportowania środowiskowego. Zakres raportowania jest uzależniony od rodzaju prowadzonej działalności. Jakie raporty powinieneś złożyć za rok ubiegły?
- « pierwsza
- «
- 62
- 63
- 64
- 65
- 66
- »
- ostatnia »
2024
Ochrona konsumentów przed oszustwami ekologicznymi
Rada Unii Europejskiej przyjęła dyrektywę, która zwiększy prawa konsumentów przez zmianę dyrektywy o nieuczciwych praktykach handlowych i dyrektywy o prawach konsumentów, a także dostosuje te akty do transformacji ekologicznej i gospodarki o obiegu zamkniętym. Dyrektywa będzie chronić konsumentów przed wprowadzającymi w błąd twierdzeniami dotyczącymi ekologiczności.
Jakie normy w zakresie ochrony powietrza chce wprowadzić UE
Zanieczyszczenie powietrza stanowi największe zagrożenie środowiskowe w Europie. W jaki sposób Unia Europejska chce mu przeciwdziałać? Polska przoduje w europejskich statystykach z liczbą około 50 tys. przedwczesnych zgonów rocznie z powodu zanieczyszczeń powietrza.
2023
Czy powerbanki są akumulatorami
Czy powerbanki sygnowane logiem firmy, wprowadzane na terytorium kraju nieodpłatnie, są akumulatorami?
Czy możesz wykorzystywać odpady gumowe i zużyte opony
Odzysk odpadów gumowych i zużytych opon to tzw. recykling produktowy, który nie wymaga obróbki materiału i umożliwia bezpośrednie wykorzystanie odpadów w ich pierwotnej postaci w całości lub po pocięciu. Ich atutem jest wysoka elastyczność, dobre tłumienie drgań i hałasu, stąd z powodzeniem mogą być stosowane jako tani materiał zastępujący materiały będące produktami.
Czy możesz odzyskiwać wydobytą ziemię
Zgodnie z lp. 16 tabeli załącznika do rozporządzenia w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami i urządzeniami odpady gleby i ziemi zawierającej substancje ropopochodne, zaklasyfikowane pod kodem ex 17 05 03*, mogą być przetwarzane poza instalacjami lub urządzeniami z zastosowaniem procesu odzysku R5.
2022
Gospodarowanie odpadami przez gminy od 2022 roku
W drugiej połowie 2021 roku pojawiły się dwie nowelizacje ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg). Co zmieniły?
Gospodarka odpadami opakowaniowymi – co musisz o niej wiedzieć
Określenie, czym jest gospodarka odpadami opakowaniowymi, wydaje się łatwe i intuicyjne. Jednocześnie w rzeczywistości proces ten nie jest już tak oczywisty i jednoznaczny. W celu pełnego zrozumienia tego terminu, szczególnie w kontekście nowych przepisów o rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP), należy zrozumieć definicje opakowania, odpadu, gospodarki odpadami, a następnie wskazać obowiązki poszczególnych uczestników rynku zagospodarowania odpadów.
2018
Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!
W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?
Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?
Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?
Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?
Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!
2015
Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji
Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?