Odpady wykorzystywane w podziemnych technikach górniczych

Zgodnie z § 131 rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących prowadzenia ruchu podziemnych zakładów górniczych w podziemnych wyrobiskach górniczych, dopuszczalne jest wykorzystanie wyłącznie odpadów, które zostały określone w przepisach rozporządzenia w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami i urządzeniami.

Kiedy odpady mogą być wykorzystane

Warunkiem koniecznym do prowadzenia odzysku poza instalacjami jest zgodność z rozporządzeniem ministra środowiska w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami i urządzeniami (dalej: rozporządzenie). Stosowanie odpadów niewymienionych w treści ww. rozporządzenia stanowi naruszenie przepisów ochrony środowiska.

Czy możesz wykorzystać odpady do budowy, rozbudowy i utrzymania budowli hydrotechnicznych

Do budowy, rozbudowy i utrzymania budowli hydrotechnicznych innych niż wskazane w lp. 11 tabeli załącznika do rozporządzenia w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami i urządzeniami może być wykorzystany tylko odpad o kodzie 17 05 06 – urobek z pogłębiania inny niż wymieniony w 17 05 05*.

Z czego wynika wzrost zawartości miedzi w ściekach

Pytanie: W badaniach ścieków zauważyliśmy wzrost poziomu miedzi. Z czego może on wynikać? Dodam, że produkujemy koperty.

Wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach

Pytanie: Muszę złożyć wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Podobno pojawił się w 2023 roku nowy wzór takiego wniosku. Gdzie go znajdę?

Sprawdź, kto jest sprzedawcą odpadów, a kto nie

Pytanie: Produkujemy wyroby chemii organicznej dla klientów krajowych i zagranicznych. Usługa produkcyjna była realizowana dla klienta na bazie jego technologii z wykorzystaniem naszej instalacji i pracowników. Wyprodukowany produkt nie spełnił jednak oczekiwań klienta i ten kazał go zutylizować. Odpady objęliśmy zakresem swojego pozwolenia zintegrowanego i oddaliśmy jako wytworzone przez nas. Chcemy wystawić fakturę uwzględniającą koszty utylizacji oraz narzucić marżę za organizację wywozu odpadów („usługa utylizacji”). Czy jest to zgodne z przepisami? Czy nie zostaniemy potraktowani jako sprzedawcy odpadów, jeżeli w jakimś sensie na tym zarobimy?

Pakowanie wysyłanych produktów a wpis do BDO

Pytanie: Prowadzę malutki sklep internetowy sprzedający w Polsce. Nie jestem producentem, nic nie importuję, nie jestem też jedynym dystrybutorem. Produkty biorę od innych sklepów w kraju, które są dostępne dla wszystkich klientów (np. kawa, herbata, oleje spożywcze). Kartony do wysyłki kupuję od polskiego dostawcy, nie są one produkowane na moje zamówienie i nie zawierają logo. Czy mam się rejestrować w BDO jako wprowadzający opakowania?

2025

Raport do KOBiZE i sprawozdanie do BDS − obowiązki, które musisz zrealizować do końca lutego

Roczne sprawozdanie dotyczące substancji zubożających warstwę ozonową (SZWO), fluorowanych gazów cieplarnianych (f-gazów) i pozostałych fluorowanych gazów cieplarnianych oraz raport do KOBiZE za rok 2024 przedsiębiorcy powinni złożyć do 28 lutego 2025 roku.

Raport do KOBiZE i sprawozdanie do BDS − obowiązki, które musisz zrealizować do końca lutego

Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami jest instytucją w strukturach Instytutu Ochrony Środowiska − Państwowego Instytutu Badawczego.

2024

Postępowanie z odpadami z przemysłu spożywczego

Pytanie: Moja firma działa w przemyśle spożywczym i wytwarza duże ilości odpadów. Jakimi zasadami należy kierować się w przekazywaniu do dalszego zagospodarowania takich odpadów?

Obowiązki dotyczące uprawnień do emisji – część II

W ostatnim numerze pisaliśmy o uprawnieniach do emisji i obowiązkach podmiotów z tym związanych. Co znajdziesz w drugiej części tego artykułu?

Na jakich zasadach odpady podlegają pod system SENT

Pytanie: Wytwarzamy odpady i przewozimy towary, które podlegają pod system SENT. W styczniu zaczęło obowiązywać rozporządzenie wprowadzające nowe odpady podlegające pod SENT – wśród nich są kody, które możemy wytwarzać w instalacji, ale w praktyce ich nie wytwarzamy (08 01 17 i 08 01 19). Czy powinniśmy się zarejestrować w systemie SENT? 

2023

Jakie skutki może mieć korzystanie z ujęcia wody bez stosownej decyzji

Przedsiębiorca korzystający z własnego ujęcia wód na potrzeby zakładu, który nie ma stosownego pozwolenia wodnoprawnego w tym zakresie, może spodziewać się konsekwencji. Jakich?

Inne specyficzne odpady i metody odzysku

W rozporządzeniu możemy też znaleźć inne rodzaje odpadów i metody ich odzysku.

Ewidencja CEEB – jakie dane w niej znajdziesz

Pojawił się projekt nowego rozporządzenia w sprawie szczegółowych danych i informacji gromadzonych w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jakie zapisy w nim znajdziesz?

2022

Prawo wodne a zasady stosowania nawozów

O czym należy pamiętać, przechowując i stosując nawozy naturalne? Które przepisy regulują te kwestie? W jaki sposób bezpiecznie stosować nawozy w pobliżu zbiorników wodnych? Odpowiedzi na te wszystkie pytania poznasz dzięki lekturze poniższego artykułu.

Polski rynek energii wobec nowych wyzwań

Wojna w Ukrainie znacząco zmieniła sytuację energetycznego bezpieczeństwa naszego kraju. Władze państwowe muszą podejmować zarówno działania doraźne, jak i długoterminowe, aby uniknąć destabilizacji.

Nowe zasady wyznaczania poziomów recyklingu

Od 1 stycznia 2022 r. obowiązują przepisy rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków zaliczania masy odpadów opakowaniowych do poddanych recyklingowi. Co się zmieniło w stosunku do wcześniej obowiązujących przepisów?

2018

Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!

   W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?

Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?

Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?

Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?

Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!

2015

Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji

Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?