Nowe stawki kar za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu

W obwieszczeniu w sprawie wysokości stawek kar za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu na rok 2023 znajdziesz stawki obowiązujące w nowym roku.

Nowe kary w Prawie energetycznym

Nowa ustawa z 29 września 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii weszła w życie 6 grudnia 2022 r.

Kompendium wiedzy o kartach charakterystyki substancji niebezpiecznych - część I

Pytanie: W celu poprawnej klasyfikacji odpadów często potrzebna jest ich karta charakterystyki. Czy jeżeli produkt został kupiony w 2020 roku, a aktualizacja jego karty nastąpiła w 2022 roku, to czy przedsiębiorca, który od 2020 roku używa tego samego produktu, ma obowiązek aktualizacji takiej karty, czy to dostawca ma obowiązek zapewnić najaktualniejszą wersję?

Granty wyszehradzkie na ochronę środowiska

Fundusz Wyszehradzki wspiera finansowo przedsięwzięcia realizowane wspólnie przez partnerów pochodzących z krajów członkowskich Grupy Wyszehradzkiej, czyli Polski, Czech, Węgier i Słowacji. Dofinansowanie mogą otrzymać projekty z zakresu ochrony środowiska realizowane przez przedsiębiorców, organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego, instytucje naukowe i badawcze.

Dotacje na dodatkowe źródła ciepła

W ramach programu Czyste powietrze można ubiegać się także o dofinansowanie na dodatkowe źródła ciepła. O czym należy wtedy pamiętać?

Oświadczenia i kwestie dotyczące opłaty zmiennej

Opłatę zmienną ponosi się za rzeczywistą ilość pobranej wody, wprowadzanych ścieków do wód lub ziemi, wprowadzanych wód opadowych i roztopowych do wód.

Tajniki raportowania związanego z wprowadzaniem do obrotu

Kolejny dział sprawozdawczości środowiskowej dotyczy działalności polegającej na wprowadzaniu do obrotu określonych produktów.

Sprawozdanie środowiskowe do urzędu marszałkowskiego

Drugim ważnym sprawozdaniem emisyjnym jest sprawozdanie do urzędu marszałkowskiego właściwego ze względu na powstawanie emisji. Co warto o nim wiedzieć?

2024

Audyt recyklera zużytego sprzętu musisz przeprowadzić do końca kwietnia

Przedsiębiorstwa, które zajmują przetwarzaniem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEiE), w większości przypadków muszą do 30 kwietnia przeprowadzić audyt. Na czym on polega?

Zapowiadane zmiany w BDO w 2024 roku

W Bazie Danych o Produktach i Opakowaniach oraz Gospodarce Odpadami (BDO) wprowadzenie niektórych zmian jest konieczne ze względu na zmiany przepisów dotyczących gospodarowania odpadami. Inne z tych modyfikacji są zapowiadane w związku z koniecznością poprawy funkcjonalności systemu. O jakich zmianach mowa?

Od 22 kwietnia ważne zmiany w programie „Czyste Powietrze”

Od 22 kwietnia 2024 roku zostanie wprowadzony obowiązek wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM). Co jeszcze się zmieni?

2023

Działania służące do oszczędzania energii w przemyśle

Niekorzystna sytuacja w energetyce jest powodem coraz większego zainteresowania metodami pozwalającymi na zmniejszanie zużycia energii. Ma to zastosowanie także w przemyśle.

Demontaż urządzeń stanowiących zużyty sprzęt elektryczny

Rodzaje odpadów zużytego sprzętu, jakie można przetwarzać poza instalacjami i urządzeniami, i warunki ich odzysku określa lp. 17 tabeli załącznika do rozporządzenia w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami i urządzeniami.

Czy wytwórca odpadów komunalnych musi prowadzić ich ewidencję

Pytanie: Zakład wytwarza m.in. odpady komunalne, które są odbierane przez miejscowy zakład gospodarki komunalnej (ZGK). Dotychczas to ZGK wprowadzał karty przekazania odpadów (KPO) do BDO oraz nadawał odpadom odpowiednie kody. Dostaliśmy jednak pismo, że dla odpadu 20 03 99 musimy, pod rygorem nieodbierania tego odpadu, wystawiać KPO, podstawową charakterystykę odpadów i przeprowadzać testy zgodności. Czy rzeczywiście podlegamy tym wymaganiom?

2022

Modernizacja instalacji a konkluzje BAT

Nowy zespół urządzeń i znacząca modernizacja zespołu urządzeń to jedne z definicji zawartych w konkluzjach BAT. Jak należy je rozumieć? Jakie skutki niosą dla prowadzącego instalację oraz wydającego decyzje administracyjne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

Marnowanie żywności – o tych obowiązkach musisz pamiętać

Pytanie: Prowadzimy dużą placówkę handlową, w jaki sposób powinniśmy ograniczać ilość wyrzucanego, niesprzedanego towaru? Co mamy robić w zakresie ograniczania marnowania żywności?

2018

Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!

   W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?

Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?

Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?

Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?

Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!

2015

Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji

Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?