Ewidencja CEEB – jakie dane w niej znajdziesz
Pojawił się projekt nowego rozporządzenia w sprawie szczegółowych danych i informacji gromadzonych w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jakie zapisy w nim znajdziesz?
Działania służące do oszczędzania energii w przemyśle
Niekorzystna sytuacja w energetyce jest powodem coraz większego zainteresowania metodami pozwalającymi na zmniejszanie zużycia energii. Ma to zastosowanie także w przemyśle.
Demontaż urządzeń stanowiących zużyty sprzęt elektryczny
Rodzaje odpadów zużytego sprzętu, jakie można przetwarzać poza instalacjami i urządzeniami, i warunki ich odzysku określa lp. 17 tabeli załącznika do rozporządzenia w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami i urządzeniami.
Czy wytwórca odpadów komunalnych musi prowadzić ich ewidencję
Pytanie: Zakład wytwarza m.in. odpady komunalne, które są odbierane przez miejscowy zakład gospodarki komunalnej (ZGK). Dotychczas to ZGK wprowadzał karty przekazania odpadów (KPO) do BDO oraz nadawał odpadom odpowiednie kody. Dostaliśmy jednak pismo, że dla odpadu 20 03 99 musimy, pod rygorem nieodbierania tego odpadu, wystawiać KPO, podstawową charakterystykę odpadów i przeprowadzać testy zgodności. Czy rzeczywiście podlegamy tym wymaganiom?
Czy powerbanki są akumulatorami
Czy powerbanki sygnowane logiem firmy, wprowadzane na terytorium kraju nieodpłatnie, są akumulatorami?
Czy możesz wykorzystywać odpady gumowe i zużyte opony
Odzysk odpadów gumowych i zużytych opon to tzw. recykling produktowy, który nie wymaga obróbki materiału i umożliwia bezpośrednie wykorzystanie odpadów w ich pierwotnej postaci w całości lub po pocięciu. Ich atutem jest wysoka elastyczność, dobre tłumienie drgań i hałasu, stąd z powodzeniem mogą być stosowane jako tani materiał zastępujący materiały będące produktami.
Czy możesz odzyskiwać wydobytą ziemię
Zgodnie z lp. 16 tabeli załącznika do rozporządzenia w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami i urządzeniami odpady gleby i ziemi zawierającej substancje ropopochodne, zaklasyfikowane pod kodem ex 17 05 03*, mogą być przetwarzane poza instalacjami lub urządzeniami z zastosowaniem procesu odzysku R5.
Czy malowanie znaków drogowych będzie wymagać uiszczenia opłaty środowiskowej
Pytanie: Przedsiębiorcy realizujący usługi polegające na malowaniu znaków na drogach często zastanawiają się, czy wiąże się to z obowiązkiem obliczania i uiszczania opłat środowiskowych. Jak jest w rzeczywistości?
Wykorzystywanie odpadów do utwardzania terenu
Poprzez utwardzanie powierzchni rozumie się działania wzmacniające powierzchnię, których celem jest przystosowanie jej do określonego wykorzystania (np. utwardzenia drogi wewnętrznej w zakładzie czy powierzchni wokół obiektów budowlanych). Kiedy możesz wykorzystać w tym celu odpady?
- « pierwsza
- «
- 48
- 49
- 50
- 51
- 52
- »
- ostatnia »
2024
Usuwanie porzuconych odpadów – pożyczki dla gmin
Do końca 2024 roku gminy i ich związki, które nie skorzystały z pomocy w ramach programu priorytetowego „Usuwanie porzuconych odpadów”, mogą ubiegać w NFOŚiGW o pożyczkę na usunięcie i zagospodarowanie niewłaściwie składowanych lub magazynowanych odpadów. Na jakich zasadach?
Sprzedaż nadwyżek dotyczących odpadów opakowaniowych
Pytanie: Wprowadzamy opakowania (około 11 Mg opakowań z tworzywa i 91 Mg palet drewnianych). Mamy umowę z organizacją odzysku, a jednocześnie sami oddajemy do zakładów przetwarzających 40–50 Mg tworzyw i 60 Mg drewna. Czy mając umowę z organizacją, możemy jako wytwórca wystąpić o DPR i je dodatkowo sprzedawać na rynku? Gdybyśmy zrezygnowali z organizacji, to opakowania musiałyby pokryć tylko minimum do osiągnięcia w danym roku? Czy DPR muszą wystarczyć dla poziomu całości opakowań i tylko tę nadwyżkę można sprzedać?
Prawo wodne a prawo budowlane
Przepisy ustawy Prawo wodne wpływają na sprawność realizacji procesów budowlanych. W tym zakresie procedury administracyjne są skomplikowane, ponieważ wymagają dodatkowych decyzji czy uzgodnień przez właściwą jednostkę Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie (PGWWP).
2023
Ile potrwa wydanie warunków przyłączenia
Na wydanie warunków przyłączenia podmiot będzie musiał poczekać. Ile? Tego dowiesz się z tekstu.
Dokumentacja dotycząca działań związanych ze zwierzętami objętymi ochroną
Niektóre podmioty muszą składać wnioski o wydanie zezwolenia przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, na czynności podlegające zakazom, w stosunku do dziko występujących gatunków zwierząt objętych ochroną (np. bobra europejskiego). W jakich przypadkach jest to konieczne i jak wygląda taka dokumentacja?
Czy zakład pakujący produkty podlega pod ustawę SUP
Pytanie: Jako zakład produkcyjny pakujemy sypki produkt spożywczy w opakowanie typu PET. Czy podlegamy pod zmianę w ustawie w sprawie jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych (tzw. SUP)?
2022
Baza wiedzy o pozwoleniach wodnoprawnych
Pozwolenie wodnoprawne to decyzja administracyjna, która potrzebna jest, gdy planowana inwestycja może wpływać na stan wód powierzchniowych lub podziemnych. Ubieganie się o nią bywa czasochłonne, dlatego planując inwestycję, warto wcześniej przygotować się i dowiedzieć, na jakich warunkach wydawane jest pozwolenie wodnoprawne, jaka powinna być jego treść czy też jak przebiegają czynności, które zakład zainteresowany uzyskaniem pozwolenia wodnoprawnego powinien wykonać w trakcie postępowania. To szczególnie istotne, gdy planowana inwestycja przewiduje szczególne korzystanie z wód. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o pozwoleniu wodnoprawnym.
2018
Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!
W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?
Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?
Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?
Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?
Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!
2015
Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji
Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?