Jak zapobiegać marnowaniu żywności – prawne i praktyczne aspekty
Problem marnowania żywności dotyka w znacznym stopniu, poza innymi krajami europejskimi, także Polskę. Żywność trafiająca na śmietnik pochodzi zarówno od podmiotów handlujących artykułami spożywczymi, jak i z gospodarstw domowych. Dlaczego marnowanie żywności jest tak dużym problemem?
Co z żywnością pochodzenia zwierzęcego
Do produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego unijne prawo podchodzi z dużą ostrożnością.
Zwrot opłat w przypadku odrzucenia wniosku
Pytanie: Złożyliśmy wniosek o zmianę pozwolenia zintegrowanego i wnieśliśmy opłatę skarbową i rejestracyjną, ale urząd odrzucił wniosek bez rozpoznania. Czy opłaty mogą zostać na kontach do czasu złożenia ponownego wniosku, czy musimy wnieść wniosek o zwrot tych opłat?
Zasady czyszczenia i konserwacji separatorów ropopochodnych
Pytanie: Mamy zainstalowanych w firmie kilka separatorów ropopochodnych. Ich producent powołując się na ustawę Prawo ochrony środowiska, twierdzi, że tylko on może wykonywać czynności czyszczenia i konserwacji tych separatorów. Czy może je czyścić i konserwować jakaś inna firma zewnętrzna zajmująca się produkcją separatorów albo czy możemy te zadania realizować wewnętrznie (np. przez pracowników utrzymania ruchu)?
Zagrożenie bakterią Legionella – jak uchronić się przed zakażeniem
Zagrożenie bakterią Legionella w instalacjach wodnych jest kwestią, która zasługuje na szczególną uwagę. Jakie środki ostrożności powinny być zachowane, by minimalizować ryzyko zakażenia?
Wpływ dzikich wysypisk na środowisko naturalne
Występowanie nielegalnych składowisk odpadów może wiązać się z ryzykiem skażenia, stanowiąc największe zagrożenie dla gleby oraz wód gruntowych i powierzchniowych.
Opłaty i kary związane z przekroczeniami emisji zanieczyszczeń
Niektóre firmy na podstawie wydanych decyzji muszą wykonywać systematyczne pomiary emisji zanieczyszczeń pyłowych i gazowych z emitorów na terenie zakładu. Co, jeśli wielkości tych emisji są na granicy dopuszczalności? Czy firmie grożą dodatkowe opłaty albo kary?
- « pierwsza
- «
- 46
- 47
- 48
- 49
- 50
- »
- ostatnia »
2025
Raport do KOBiZE i sprawozdanie do BDS − obowiązki, które musisz zrealizować do końca lutego
Roczne sprawozdanie dotyczące substancji zubożających warstwę ozonową (SZWO), fluorowanych gazów cieplarnianych (f-gazów) i pozostałych fluorowanych gazów cieplarnianych oraz raport do KOBiZE za rok 2024 przedsiębiorcy powinni złożyć do 28 lutego 2025 roku.
Raport do KOBiZE i sprawozdanie do BDS − obowiązki, które musisz zrealizować do końca lutego
Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami jest instytucją w strukturach Instytutu Ochrony Środowiska − Państwowego Instytutu Badawczego.
2024
Kompendium wiedzy o transgranicznym przemieszczaniu odpadów
Podstawowe informacje o transgranicznym transporcie odpadów. Jak postępować, by uniknąć nieprzyjemności w trakcie transgranicznego przemieszczania odpadów albo zminimalizować je do minimum? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w tym numerze specjalnym.
2023
Kto ma generować potwierdzenie w BDO
Pytanie: Wytwarzając odpady i przekazując je transportującemu, należy zatwierdzać kartę przekazania odpadów (KPO) w bazie danych o odpadach (BDO) i generować też potwierdzenie? Do tej pory zawsze przekazywaliśmy kartę jako zatwierdzoną, ale nowy transportujący zarzuca nam błąd. Jak należy to robić poprawnie?
Krok drugi, czyli pisemne potwierdzenie
Przedsiębiorstwo jest obowiązane potwierdzić pisemnie złożenie przez podmiot ubiegający się o przyłączenie do sieci wniosku o wydanie warunków przyłączenia do sieci. Na czym to polega?
2022
Obowiązki środowiskowe przedsiębiorstwa energetyki cieplnej
Pytanie: Jak określić, na potrzeby sporządzenia raportu do KOBiZE, rodzaje i ilości zanieczyszczeń wprowadzonych do powietrza ze spalania etyliny 95 w agregacie prądotwórczym, który jest zainstalowany na terenie ciepłowni. Skąd uzyskać dane na temat wskaźników? A jak wykazać procesy spawania acetylenowo-tlenowego i elektrodą otuloną? W jakich jednostkach podawać ilości acetylenu i elektrod oraz jak je przeliczać? Czy jest to emisja niezorganizowana? Ponadto ścieki sanitarne i technologiczne z biurowca i kotłowni odprowadzamy do kanalizacji miejskiej. Wody opadowe i roztopowe z ww. budynków zlokalizowanych na terenie miasta są odprowadzane do kanalizacji deszczowej miejskiej. Ścieki technologiczne (tzn. z chłodzenia łożysk wentylatorów, awaryjnego spustu kotłów i stacji uzdatniania wody) z ciepłowni, którą zarządzamy, są odprowadzane do zakładowej kanalizacji deszczowej, a dalej do kanalizacji gminy. Przed odprowadzeniem ścieki są oczyszczane z piasku i zawiesin w dwukomorowym piaskowniku. Czy jesteśmy zobowiązani do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego? Czy musimy ponosić opłaty za korzystanie ze środowiska lub za usługi wodne?
Nowości dotyczące projektu systemu kaucyjnego
Pierwsze założenia systemu kaucyjnego zostały przedstawione w projekcie ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, który został opublikowany 31 stycznia 2022 r. System ten ulega jednak na etapie projektowania ciągłym zmianom. Jakie są najnowsze z nich?
Neutralność klimatyczna UE – plany i wyzwania
Do 2050 roku ma zostać wdrożone narzędzie do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Jest to pakiet aktów prawnych mających na celu wprowadzenie kolejnych działań w zakresie ochrony klimatu. Jakie będą najważniejsze zmiany?
2018
Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!
W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?
Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?
Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?
Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?
Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!
2015
Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji
Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?