Obowiązki jednostek handlowych dotyczące żywności w pojemnikach
Pytanie: W związku z wejściem w życie 24 maja 2023 r. ustawy wdrażającej wymagania dyrektywy Single Use Plastics (dalej: SUP) jakie są nowe obowiązki jednostek handlu detalicznego, hurtowego lub gastronomicznego, które sprzedają żywność w pojemnikach jednorazowego użytku wykonanych z papieru powleczonego polietylenem (PE)? Czy dotyczy ich również nakaz oznaczeń?
Nowe przepisy o dobrych praktykach w zakresie gospodarki leśnej – część II
W ostatnim numerze pisaliśmy o części przepisów dotyczących wymagań dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej, które weszły w życie 26 kwietnia 2023 r. W tej części opisujemy szczegółowe działania związane z ochroną przyrody.
Kto i na jakich zasadach musi przeprowadzać audyt energetyczny
Duże firmy mają obowiązek przeprowadzania audytu energetycznego. Co więcej, taki audyt należy przeprowadzać regularnie, a kara za jego brak może wynieść do 5% przychodu ukaranego przedsiębiorcy, osiągniętego w poprzednim roku podatkowym.
Kara za brak analizy ryzyka ujęć wody
Pytanie: Jakie są kary za nieprzedłożenie wojewodzie analizy ryzyka ujęć wód podziemnych do końca 2022 roku?
Jak zabezpieczyć się w umowie najmu przed dzikimi wysypiskami odpadów
W celu pełnego zrozumienia znaczenia zabezpieczenia przez wynajmującego nieruchomość przed skutkami niewłaściwego gospodarowania odpadami warto zapoznać się z poniższym artykułem.
Zasady wykorzystania odpadów opon
Pytanie: Klient chciałby wykorzystać odpady (opony) jako odbojniki na nabrzeżu. Czy możemy je odsprzedać? Prowadzimy działalność usługową – mamy park maszyn bez żadnego własnego serwisu, lakierni itp. Świadczymy usługi dźwigowe dla klientów zewnętrznych, czasem dochodzi do wymiany oleju, filtrów czy np. opon. Czy te odpady traktujemy jako powstające w związku z eksploatacją instalacji?
Zasady gospodarowania odpadami opakowań
Pytanie: Prowadzę sklep internetowy i zarejestrowałem się w Bazie danych o odpadach (BDO) jako wprowadzający opakowania na rynek. Czy mogę odpady kartonów zawieźć do skupu makulatury, a worki z folią do miejsca selektywnej zbiórki bez wystawiania kart przekazania odpadów (KPO)? Albo oddać te odpady razem z odpadami komunalnymi podczas odbioru z nieruchomości? Mam umowę użyczenia lokalu pod działalność.
- « pierwsza
- «
- 47
- 48
- 49
- 50
- 51
- »
- ostatnia »
2025
Raport do KOBiZE i sprawozdanie do BDS − obowiązki, które musisz zrealizować do końca lutego
Roczne sprawozdanie dotyczące substancji zubożających warstwę ozonową (SZWO), fluorowanych gazów cieplarnianych (f-gazów) i pozostałych fluorowanych gazów cieplarnianych oraz raport do KOBiZE za rok 2024 przedsiębiorcy powinni złożyć do 28 lutego 2025 roku.
Raport do KOBiZE i sprawozdanie do BDS − obowiązki, które musisz zrealizować do końca lutego
Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami jest instytucją w strukturach Instytutu Ochrony Środowiska − Państwowego Instytutu Badawczego.
2024
Jakie mogą być konsekwencje zarządzeń pokontrolnych WIOŚ
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) po zrealizowanej kontroli ma prawo podjąć określone działania. Czego należy się spodziewać?
Zmiany dotyczące odpadów budowlanych od 2025 roku
Najnowsze zmiany w ustawie o odpadach dotyczą m.in. odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Co wprowadza ta nowelizacja?
Prace na nowelizacją ustawy Prawo ochrony środowiska
Najnowsze modyfikacje mają wzmocnić środowiskowy wymiar polityki miejskiej i ekologiczną transformację miast oraz przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Jakie dokładnie zmiany zostały zaproponowane?
2023
Jaki termin ważności mają warunki przyłączenia
Zgodnie z art. 19a ust. 7 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, warunki przyłączenia do sieci wydane przez przedsiębiorstwo są ważne przez okres dwóch lat od ich wydania. Jeżeli okres ważności warunków zostanie skrócony, będą one nieważne.
Jak założyć spółdzielnię energetyczną
Jednym ze sposobów radzenia sobie ze stale rosnącymi kosztami zaopatrzenia w energię jest partycypacja w ramach tzw. spółdzielni energetycznej. Tego typu spółdzielnie działają w ramach rozproszonej energetyki obywatelskiej. Sprawdź, po co i jak założyć taką spółdzielnię.
Jak postępować z odpadami z toczenia i piłowania żelaza
Pytanie: Firma w poprzedniej decyzji na wytwarzanie miała pozwolenie na wytwarzanie odpadów o kodzie 12 01 01 (odpady z toczenia i piłowania żelaza oraz jego stopów). W obecnie obowiązującej nie ma pozwolenia na ten kod, ale odpady wytwarza. Czy w związku z tym odpady z toczenia i piłowania żelaza może klasyfikować pod kodem 17 04 05, który ma w decyzji?
2022
Najnowsze projekty zmian w ustawie Prawo ochrony środowiska
Zmiany wprowadzane ustawą z 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska (Poś) dotyczą kwestii hałasu. Natomiast kwestie ochrony powietrza (druk nr 2295) ma za zadanie doprecyzować i uszczegółowić kolejna zmiana tej ustawy, która wpłynęła do Sejmu 19 maja 2022 r.
Komis samochodowy – te kwestie środowiskowe go dotyczą
Pytanie: Z jakich obowiązków musi wywiązać się podmiot, który prowadzi komis samochodowy i sprowadza w tym celu samochody z zagranicy?
Klasyfikacja zanieczyszczonych odpadów szklanych
Pytanie: W ramach jakiego kodu zakwalifikować odpady szkła zanieczyszczonego chemikaliami (butelki i słoiki po odczynnikach chemicznych), które wykorzystywał technolog? Ponadto jakie podmioty muszą umieszczać numer BDO na swoich dokumentach? Czy laboratorium wytwarzając np. żużel z produkcji ciepła w kotłowni węglowej, musi to robić?
2018
Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!
W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?
Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?
Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?
Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?
Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!
2015
Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji
Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?