Nowe zasady wyznaczania poziomów recyklingu

Od 1 stycznia 2022 r. obowiązują przepisy rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków zaliczania masy odpadów opakowaniowych do poddanych recyklingowi. Co się zmieniło w stosunku do wcześniej obowiązujących przepisów?

Modernizacja instalacji a konkluzje BAT

Nowy zespół urządzeń i znacząca modernizacja zespołu urządzeń to jedne z definicji zawartych w konkluzjach BAT. Jak należy je rozumieć? Jakie skutki niosą dla prowadzącego instalację oraz wydającego decyzje administracyjne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

Marnowanie żywności – o tych obowiązkach musisz pamiętać

Pytanie: Prowadzimy dużą placówkę handlową, w jaki sposób powinniśmy ograniczać ilość wyrzucanego, niesprzedanego towaru? Co mamy robić w zakresie ograniczania marnowania żywności?

Gospodarowanie odpadami przez gminy od 2022 roku

W drugiej połowie 2021 roku pojawiły się dwie nowelizacje ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg). Co zmieniły?

Gospodarka odpadami opakowaniowymi – co musisz o niej wiedzieć

Określenie, czym jest gospodarka odpadami opakowaniowymi, wydaje się łatwe i intuicyjne. Jednocześnie w rzeczywistości proces ten nie jest już tak oczywisty i jednoznaczny. W celu pełnego zrozumienia tego terminu, szczególnie w kontekście nowych przepisów o rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP), należy zrozumieć definicje opakowania, odpadu, gospodarki odpadami, a następnie wskazać obowiązki poszczególnych uczestników rynku zagospodarowania odpadów.

Formalności związane z transportem odpadów z Ukrainy

Pytanie: Podmiot A działający w Polsce przekazuje towar podmiotowi B w Ukrainie. Podmiot B wykonuje usługę na powierzonym towarze i pozostały odpad z towaru oddaje firmie A, z tym że odpad nie wraca do firmy A, tylko jedzie bezpośrednio do instalacji odzysku w Polsce − podmiotu C. Jak powinien wyglądać prawidłowo wypełniony załącznik VII, a co za tym idzie − ewidencja w BDO?

Emisja hałasu i jej wpływ na otoczenie zakładu

Jakie przepisy dotyczące hałasu powinny znać (i przestrzegać) firmy, które emitują hałas na obszary sąsiadujące? Tego dowiesz się z artykułu.

Czy polski system gospodarowania odpadami jest gotowy na wyzwania migracyjne

Poza oczywistymi wyzwaniami wynikającymi z masowego napływu ludności uciekającej przed wojną w Ukrainie na próbę zostanie też wystawiony polski system gospodarowania odpadami komunalnymi.

2025

Raport do KOBiZE i sprawozdanie do BDS − obowiązki, które musisz zrealizować do końca lutego

Roczne sprawozdanie dotyczące substancji zubożających warstwę ozonową (SZWO), fluorowanych gazów cieplarnianych (f-gazów) i pozostałych fluorowanych gazów cieplarnianych oraz raport do KOBiZE za rok 2024 przedsiębiorcy powinni złożyć do 28 lutego 2025 roku.

Raport do KOBiZE i sprawozdanie do BDS − obowiązki, które musisz zrealizować do końca lutego

Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami jest instytucją w strukturach Instytutu Ochrony Środowiska − Państwowego Instytutu Badawczego.

2024

Obowiązki dotyczące toreb z tworzywa sztucznego

Pytanie: Prowadzimy ewidencję lekkich toreb z tworzywa sztucznego, a następnie pobieraną opłatę recyklingową wraz z liczbą toreb ujmujemy w stosownym sprawozdaniu. Czy dla tych toreb powinniśmy także zapewniać poziomy odzysku i recyklingu bądź uiszczać opłatę produktową i składać sprawozdanie w zakresie wprowadzonych do obrotu opakowań?

Klasyfikacja odpadów płyt CD

Pytanie: Szpital chciałby zarchiwizować dokumenty (historie chorób), w których znajdują się zdjęcia rentgenowskie na płytach CD. W ramach jakiego kodu należy oddać tego rodzaju odpady?

2023

Od 28 kwietnia obowiązkowe świadectwa charakterystyki energetycznej

Od 28 kwietnia 2023 r. ma obowiązywać ustawa z 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy Prawo budowlane. Jakie zmiany z tego wynikają?

Ochrona powietrza w gminach – nowe zadania samorządów

Kwestie ochrony powietrza w gminach uległy zmianom w ostatnim czasie. Ustawa Prawo ochrony środowiska (dalej: Poś) wprowadziła system oceny i zarządzania jakością powietrza. Na czym to polega?

2022

Dotacje i pożyczki na ochronę środowiska w 2022 roku

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) będzie wspierał ze środków krajowych w 2022 roku projekty inwestycyjne realizowane przez przedsiębiorców, jednostki samorządu terytorialnego, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz inne podmioty oraz osoby fizyczne.

2018

Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!

   W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?

Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?

Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?

Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?

Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!

2015

Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji

Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?