Zasady postępowania z odpadami komunalnymi przez centra handlowe
Centra handlowe także powinny zapewniać segregację odpadów komunalnych. Zdarza się, że odpady wytwarzane przez klientów (wrzucane do nieodpowiedniego pojemnika) są doczyszczane tak, aby w pojemnikach, które będzie odbierał odbiorca, znajdowały się odpowiednie frakcje odpadów. Czy dopuszczalne jest stosowanie np. stołów do segregacji w celu doczyszczania tych odpadów? Czy możemy stosować jakieś inne działania, które pomogą nam w dopełnieniu obowiązków segregacji?
Ślad węglowy – czy to nowy obowiązek dla firm
Pojawiają się informacje, że firmy mają teraz obowiązek obliczania śladu węglowego – czy to prawda? W jaki sposób wyliczać ślad węglowy i czym on tak naprawdę jest?
Problemy z działaniem systemu SENT – co zrobić
Pytanie: Pytanie: Jak mam postępować, jeżeli system SENT nie działa i na jego stronie pojawia się informacja o awarii, a muszę wystawić zgłoszenie przewozu?
Pozwolenie na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza
Ustawa Prawo ochrony środowiska (dalej: Poś) wskazuje, że w niektórych przypadkach wymagane jest uzyskanie pozwolenia na wprowadzanie do środowiska substancji lub energii. Wydawanie pozwoleń ma z jednej strony na celu kontrolowanie emisji, a z drugiej – blokowanie niedozwolonych działań. Jednym z rodzajów pozwoleń emisyjnych jest pozwolenie na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza.
Obowiązki środowiskowe zakładu o dużym ryzyku wystąpienia awarii przemysłowej
Zakład o dużym ryzyku wystąpienia awarii przemysłowej jest definiowany na podstawie art. 248 ust. 1 ustawy Prawo ochrony środowiska (dalej: Poś) jako zakład, w którym ze względu na obecność substancji niebezpiecznych przewiduje się duże prawdopodobieństwo, że w przypadku awarii dojdzie do emisji zanieczyszczeń do środowiska. Jakie ma obowiązki?
Nowe przepisy dotyczące aukcji OZE
Rozporządzenie, które weszło w życie 13 października, umożliwia i reguluje zasady przeprowadzania aukcji OZE w latach 2022–2027. Zostało ono wydane z upoważnienia ustawy z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii.
Likwidacja barier administracyjnych dotyczących wycinki drzew
Pytanie: Pytanie: Gdzieś słyszałam, że wprowadzono zmiany dotyczące zasad wycinki na drzew na posesjach. Czy to prawda? Jeśli tak, to w jaki sposób przepisy się zmieniły i czy mogę wyciąć bez żadnych dokumentów drzewo ze swojej działki?
Kwestie ochrony środowiska w kontekście aktualnej sytuacji energetycznej
Sytuacja geopolityczna skutkuje drastycznymi zmianami na rynku energii. Eksperci oceniają, że konieczność uniezależnienia się od niektórych surowców przyspieszy transformację energetyczną i przejście na odnawialne źródła energii. Zanim jednak do tego dojdzie, trzeba zmierzyć się z niekontrolowanymi emisjami ze spalania paliw i surowców o niskiej jakości. Co jeszcze nas czeka?
Kolejne zmiany w przepisach ustawy o odpadach
Ustawa z 14 grudnia 2012 r. o odpadach jest często modyfikowanym aktem prawnym z zakresu ochrony środowiska. Co tym razem zmieniono w jej przepisach?
- « pierwsza
- «
- 66
- 67
- 68
- 69
- 70
- »
- ostatnia »
2024
Przygotuj się właściwie do wszystkich przepisów
Uwzględniając liczne obowiązki związane z wprowadzaniem opakowań do obrotu, obowiązujące oraz planowane, warto przygotować się do spełnienia wszystkich wymagań.
Opakowania i zagadnienia z nimi związane w kontekście ochrony środowiska
Opakowania stanowią istotny problem środowiskowy, głównie ze względu na ich powszechność oraz niski potencjał zastąpienia alternatywnymi rozwiązaniami. Biorąc pod uwagę stały wzrost konsumpcjonizmu i wytwarzanie coraz większej ilości produktów gotowych do spożycia („diety pudełkowe”, produkty „food to go” lub „on to go”), należy założyć, że ilość opakowań oraz odpadów z nich powstających będą stale rosły. Jakie są w takim razie plany na zagospodarowanie takich odpadów?
Obowiązki producentów w zakresie opakowań
PPWR zakłada, że każdy z uczestników systemu ROP ma takie same prawa i może wybrać, czy chce realizować obowiązki samodzielnie, czy za pośrednictwem innego podmiotu. Obowiązki można przekazać wyłącznie organizacji odpowiedzialności producenta.
2023
Z czego wynika wzrost zawartości miedzi w ściekach
Pytanie: W badaniach ścieków zauważyliśmy wzrost poziomu miedzi. Z czego może on wynikać? Dodam, że produkujemy koperty.
Wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach
Pytanie: Muszę złożyć wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Podobno pojawił się w 2023 roku nowy wzór takiego wniosku. Gdzie go znajdę?
Sprawdź, kto jest sprzedawcą odpadów, a kto nie
Pytanie: Produkujemy wyroby chemii organicznej dla klientów krajowych i zagranicznych. Usługa produkcyjna była realizowana dla klienta na bazie jego technologii z wykorzystaniem naszej instalacji i pracowników. Wyprodukowany produkt nie spełnił jednak oczekiwań klienta i ten kazał go zutylizować. Odpady objęliśmy zakresem swojego pozwolenia zintegrowanego i oddaliśmy jako wytworzone przez nas. Chcemy wystawić fakturę uwzględniającą koszty utylizacji oraz narzucić marżę za organizację wywozu odpadów („usługa utylizacji”). Czy jest to zgodne z przepisami? Czy nie zostaniemy potraktowani jako sprzedawcy odpadów, jeżeli w jakimś sensie na tym zarobimy?
2022
Większe możliwości Inspekcji Ochrony Środowiska
Na stronie Centrum Legislacyjnego pojawił się projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie nadania inspektorom Inspekcji Ochrony Środowiska uprawnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego.
Remonty i porządki w firmie – co z ewidencją odpadów
Pytanie: Zakład mleczarski prowadzi działalność przetwórstwa spożywczego. Po remoncie powstało dużo odpadów budowlanych (gruz zmieszany i zanieczyszczony oraz gruz czysty). Czy aby przekazać ten odpad firmie zajmującej się utylizacją, zakład musi mieć w pozwoleniu na wytwarzanie odpadów dopisany odpowiedni kod odpadu? Pozwolenie było wydane w 2015 roku i wówczas nikt nie przewidział, że będzie wytwarzany taki odpad.
Praktyczne wskazówki dotyczące odpadów w SENT
Sprawdź, jakie kroki muszą podjąć podmioty, które od 22 lutego 2022 r. objęte są systemem SENT i jakie nowe obowiązki realizować.
2018
Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!
W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?
Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?
Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?
Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?
Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!
2015
Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji
Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?