Kiedy możesz zostać zobligowany do przywrócenia gruntu do stanu poprzedniego

Jeżeli spowodowane przez właściciela gruntu zmiany stanu wody na gruncie szkodliwie wpływają na grunty sąsiednie, możliwe jest wydanie decyzji nakazującej przywrócenie stanu poprzedniego lub wykonanie urządzeń zapobiegających szkodom, ustalając termin wykonania tych czynności. W jakich przypadkach możesz się obawiać takiej decyzji?

Jak należy rozumieć siłę wyższą

Zdaniem Sądu Najwyższego sąd apelacyjny nieprawidłowo zinterpretował siłę wyższą, a miało to zasadnicze znaczenie przy ustalaniu odpowiedzialności przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego za zaistniałą szkodę. Dlaczego interpretacja była błędną?

Czy spółka może mieć argumenty do negacji decyzji

W skardze na decyzję organu skierowanej do sądu spółka podniosła argument, że odmowa wydania pozwolenia wodnoprawnego nie może zaistnieć z powodu niewywiązania się z obowiązków nałożonych w decyzji, która wygasła na skutek upływu czasu, na który została wydana. Czy spółka miała rację?

Czy pozwolenie wodnoprawne oznacza, że nie mamy do czynienia ze zwykłym korzystaniem z wód

Skargę kasacyjną od wyroku sądu I instancji wniósł organ. W uzasadnieniu wskazał, że według niego pobór wód dokonywany przez osobę prawną nie może zostać zakwalifikowany jako pobór wód na potrzeby własnego gospodarstwa domowego. Czy słusznie?

Czy mnożenie opłat jest zasadne

Strona wniosła do sądu skargę na bezczynność organu. Rozpatrując kwestię bezczynności, sąd musiał przy tej okazji zająć stanowisko co do zasadności ustalenia podwójnej opłaty, ponieważ to tak naprawdę stanowiło istotę sporu. Co postanowił?

Zmiana ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków

Ze względu na konieczność wdrożenia przepisówdyrektywy PE i Rady (UE) 2020/2184 z 16 grudnia 2020 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi wznowiono prace nad projektem ustawy zmieniającej ustawę o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków oraz innych ustaw. Zmiany muszą zostać uchwalone w trybie ekspresowym, ponieważ czas na wdrożenie dyrektywy upłynął 12 stycznia 2023 r.

Zintegrowany system zarządzania – co musisz o nim wiedzieć

Zintegrowany system zarządzania jest narzędziem wpierającym funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Przez zarządzanie rozumie się działania zmierzające do osiągania celów założonych przez organizację. W szerszym kontekście zarządzanie ma umożliwiać organizacji i każdemu z jej członków rozwój – w zależności od zmieniających się potrzeb oraz uwarunkowań środowiskowych i gospodarczych.

Zamknięcie zakładu przetwarzania ZSEiE a audyt

Pytanie: Zakład przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (dalej: ZSEiE) zawiesił swoją działalność w roku 2022. Czy mimo to musimy przeprowadzić audyt za ten rok?

2025

Raport do KOBiZE i sprawozdanie do BDS − obowiązki, które musisz zrealizować do końca lutego

Roczne sprawozdanie dotyczące substancji zubożających warstwę ozonową (SZWO), fluorowanych gazów cieplarnianych (f-gazów) i pozostałych fluorowanych gazów cieplarnianych oraz raport do KOBiZE za rok 2024 przedsiębiorcy powinni złożyć do 28 lutego 2025 roku.

Raport do KOBiZE i sprawozdanie do BDS − obowiązki, które musisz zrealizować do końca lutego

Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami jest instytucją w strukturach Instytutu Ochrony Środowiska − Państwowego Instytutu Badawczego.

2024

Kary, które grożą za brak umowy

Jakie kary obowiązują za brak umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków?

Umowa o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków – jak ją przygotować krok po kroku

Dostarczanie wody lub odprowadzanie ścieków odbywa się na podstawie pisemnej umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków zawartej między przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym a odbiorcą usług. W tym numerze specjalnym zajmiemy się głównymi aspektami zawierania takich umów i zarządzania nimi.

2023

Z czego wynika wzrost zawartości miedzi w ściekach

Pytanie: W badaniach ścieków zauważyliśmy wzrost poziomu miedzi. Z czego może on wynikać? Dodam, że produkujemy koperty.

Wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach

Pytanie: Muszę złożyć wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Podobno pojawił się w 2023 roku nowy wzór takiego wniosku. Gdzie go znajdę?

Sprawdź, kto jest sprzedawcą odpadów, a kto nie

Pytanie: Produkujemy wyroby chemii organicznej dla klientów krajowych i zagranicznych. Usługa produkcyjna była realizowana dla klienta na bazie jego technologii z wykorzystaniem naszej instalacji i pracowników. Wyprodukowany produkt nie spełnił jednak oczekiwań klienta i ten kazał go zutylizować. Odpady objęliśmy zakresem swojego pozwolenia zintegrowanego i oddaliśmy jako wytworzone przez nas. Chcemy wystawić fakturę uwzględniającą koszty utylizacji oraz narzucić marżę za organizację wywozu odpadów („usługa utylizacji”). Czy jest to zgodne z przepisami? Czy nie zostaniemy potraktowani jako sprzedawcy odpadów, jeżeli w jakimś sensie na tym zarobimy?

2022

Większe możliwości Inspekcji Ochrony Środowiska

Na stronie Centrum Legislacyjnego pojawił się projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie nadania inspektorom Inspekcji Ochrony Środowiska uprawnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego.

Remonty i porządki w firmie – co z ewidencją odpadów

Pytanie: Zakład mleczarski prowadzi działalność przetwórstwa spożywczego. Po remoncie powstało dużo odpadów budowlanych (gruz zmieszany i zanieczyszczony oraz gruz czysty). Czy aby przekazać ten odpad firmie zajmującej się utylizacją, zakład musi mieć w pozwoleniu na wytwarzanie odpadów dopisany odpowiedni kod odpadu? Pozwolenie było wydane w 2015 roku i wówczas nikt nie przewidział, że będzie wytwarzany taki odpad.

Praktyczne wskazówki dotyczące odpadów w SENT

Sprawdź, jakie kroki muszą podjąć podmioty, które od 22 lutego 2022 r. objęte są systemem SENT i jakie nowe obowiązki realizować.

2018

Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!

   W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?

Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?

Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?

Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?

Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!

2015

Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji

Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?