Ustawa o systemie kaucyjnym a wprowadzający produkty w opakowaniach

Pytanie: Jestem producentem wprowadzającym produkty w opakowaniach na rynek. W jaki sposób i od kiedy zmienią się moje obowiązki w związku z przyjętą ustawą o systemie kaucyjnym?

Usprawnienie inwestycji przeciwpowodziowych

Nowe przepisy mają na celu zapewnienie dodatkowych instrumentów prawnych pozwalających usprawnić procedurę uzyskania decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji, która jest niezbędna w celu realizacji inwestycji przeciwpowodziowej.

Prowadzenie handlu przez Internet – jakie obowiązki środowiskowe się z tym wiążą

Obowiązki środowiskowe związane z handlem przez Internet związane są głównie z przekazywaniem konsumentom informacji o odpadach powstających z udostępnianych produktów, zapewnieniem zgodności produktów z wymaganiami środowiskowymi oraz zapewnieniem odbioru niektórych odpadów powstających z produktów. Jak to wygląda w praktyce?

Opłaty podwyższone za korzystanie ze środowiska

Jeśli podmiot korzysta ze środowiska bez uzyskania wymaganego pozwolenia lub innej decyzji, ponosi opłatę podwyższoną za korzystanie ze środowiska.

Odpady trafiające do osób fizycznych

Tylko przekazanie odpadów podmiotom wskazanym w art. 27 ust. 2 ustawy o odpadach, a więc takim, które mają stosowne zezwolenia, koncesje i wpisy do rejestru, zwalnia z odpowiedzialności za odpady. Co więc w przypadku ich przekazywania osobom fizycznym?

Najnowsza nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii

Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw przede wszystkim służy wdrożeniu do polskiego porządku prawnego przepisów dyrektywy 2018/2001 z 11 grudnia 2018 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych (tzw. dyrektywa RED II).

Magazynowanie odpadów – najważniejsze zasady

W zależności od rodzaju odpadów obowiązują różne okresy ich magazynowania: rok w przypadku odpadów niebezpiecznych oraz 3 lata w przypadku odpadów innych niż niebezpieczne. Istotną kwestią jest fakt, że okresy magazynowania odpadów są liczone łącznie dla wszystkich kolejnych posiadaczy odpadów.

Kwestie ewidencji odpadów a firmy powiązane

Pytanie: Czy możemy przejąć obowiązki odpadowe firmy córki (ma swój NIP), która jest na tyle mała, iż generuje tylko jeden rodzaj odpadów i to w ilościach niewymagających rejestracji w BDO. Jednak jako spółka nadrzędna chcielibyśmy ewidencjonować je na naszym koncie. Czy możemy uwzględnić ją jako oddzielne miejsce prowadzenia działalności (MPD) i w tym miejscu wykazywać te odpady? 

2025

Raport do KOBiZE i sprawozdanie do BDS − obowiązki, które musisz zrealizować do końca lutego

Roczne sprawozdanie dotyczące substancji zubożających warstwę ozonową (SZWO), fluorowanych gazów cieplarnianych (f-gazów) i pozostałych fluorowanych gazów cieplarnianych oraz raport do KOBiZE za rok 2024 przedsiębiorcy powinni złożyć do 28 lutego 2025 roku.

Raport do KOBiZE i sprawozdanie do BDS − obowiązki, które musisz zrealizować do końca lutego

Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami jest instytucją w strukturach Instytutu Ochrony Środowiska − Państwowego Instytutu Badawczego.

2024

Rozwój gospodarki wodorowej w Polsce – jakie są proponowane zmiany

Trwają pracę nad ustawą regulującą rozwój gospodarki wodorowej w Polsce. Wodór będzie odgrywał kluczową rolę w procesie dochodzenia do neutralności klimatycznej, dlatego resort przygotuje zmiany w prawie, które wspomogą rozwój tej gałęzi gospodarki. 

Przepisy o sygnalistach w ochronie środowiska

Została przyjęta nowa ustawa o ochronie sygnalistów, której większość przepisów ma wejść w życie 25 września 2024 r. Które jej przepisy dotyczą ochrony środowiska?

2023

Wnioski, które wyciągnięto po katastrofie ekologicznej na Odrze

Masowe śnięcie ryb w Odrze, do jakiego doszło w lipcu i sierpniu 2022 roku, było jedną z największych katastrof ekologicznych w Europie w najnowszej historii. Jakie wnioski z niej wyciągnięto?

W jaki sposób zrealizować przyłączenie do sieci wodociągowo-kanalizacyjnej

Istotna jest świadomość, że przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne są obowiązane przyłączyć do sieci nieruchomości podmiotów ubiegających się o przyłączenie do sieci, jeżeli są spełnione warunki przyłączenia określone w regulaminie dostarczania wody i odprowadzania ścieków uchwalonym przez gminę, a także istnieją techniczne możliwości świadczenia usług. Więcej na ten temat przeczytasz w tym numerze specjalnym.

2022

Nowości w przepisach o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie

Trwają obecnie prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw. Projekt jest obecnie na etapie uzgodnień. Co zakłada?

Jakie są zasady wykorzystania przeterminowanych produktów paszowych

Pytanie: Zwracam się z prośbą o wyjaśnienie moich wątpliwości dotyczących możliwości wykorzystania przeterminowanych produktów z grupy dodatków paszowych (PKWiU 10.91.10.0). Czy takie produkty mogę wykorzystać w gospodarstwie rolnym jako nawóz?

Czy musisz mieć ADR do załadunku odpadów niebezpiecznych wózkiem widłowym

Pytanie: Jesteśmy wytwórcą odpadów, w tym odpadów klasyfikowanych jako niebezpieczne. Nie transportujemy jednak tych odpadów niebezpiecznych, a jedynie ładujemy wózkiem widłowym na samochód ciężarowy odbiorcy, który ma ADR. Czy do samego załadunku odpadów na wózki powinniśmy mieć ADR? Jeżeli tak, to dla których rodzajów odpadów?

2018

Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!

   W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?

Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?

Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?

Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?

Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!

2015

Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji

Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?