Ewidencja baterii i klasyfikacja odpadów
Pytanie: Jesteśmy wpisani do Bazy danych o odpadach (BDO) jako wytwórcy odpadów. Chcemy oddać zużyte akumulatory do punktu, który przyjmuje tego rodzaju odpady. Jak należy to zewidencjonować w BDO? Dodatkowo po likwidacji stanowisk pracy zostały nam odpady "szyby pleksi" z tworzywa sztucznego - pod jakim kodem powinniśmy je zaklasyfikować?
Co sprawdzi WIOŚ w trakcie zmiany zezwolenia
Pytanie: Firma dokonuje zmiany zezwolenia na zbieranie odpadów, żeby dostosować decyzję do obowiązujących przepisów prawnych. Czy WIOŚ w przypadku procedowania takiego wniosku może pytać np. o kwestie emisyjne i uzależniać wydanie opinii od zgodności innych aspektów z obszaru ochrony środowiska?
Aktualizacja stawek opłaty produktowej
Do końca 2024 roku ma zostać wydane rozporządzenie w sprawie opłaty produktowej dla poszczególnych rodzajów opakowań.
Dotacje na wdrażanie technologii wodorowych od 2024 roku
Program priorytetowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - Wodoryzacja Gospodarki skierowany jest na rozwój niskoemisyjnej i zeroemisyjnej gospodarki przez wsparcie przedsięwzięć dotyczących wdrożenia technologii wodorowych wraz z infrastrukturą techniczną, służącą do wytwarzania, magazynowania, transportu oraz wykorzystania wodoru. W ramach Programu od 1 stycznia 2024 r. przyznawane będzie dofinansowanie w postaci dotacji i pożyczek dla przedsiębiorców.
Dlaczego warto przeprowadzić audyt efektywności energetycznej
Audyt efektywności energetycznej to opracowanie zawierające analizę zużycia energii i określające stan techniczny obiektu, urządzenia technicznego lub instalacji oraz zawierające ocenę ich opłacalności ekonomicznej i możliwej do uzyskania oszczędności energii. Taki audyt warto przeprowadzić w celu znalezienia sposobów na zaoszczędzenie zużywanej energii oraz pozyskanie tzw. białych certyfikatów.
Zmiany w ustawie o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie
Zmiany wynikają przede wszystkim z potrzeby usprawnienia procesu wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (duś) oraz realizacji inwestycji drogowych, wodnych i przeciwpowodziowych.
Zakres odpowiedzialności w gospodarowaniu odpadami
Podmioty biorące udział w procesie gospodarowania odpadami ponoszą za nie odpowiedzialność w różnym zakresie. W artykule znajdziesz szczegółowe informacje na ten temat.
Zakres odpowiedzialności gmin w kontekście nielegalnych składowisk
Nielegalne składowiska powstają najczęściej na skutek porzucenia odpadów przez nieznanych sprawców, składowania w miejscu na ten cel nieprzeznaczonym lub pozostawienia odpadów po działalności objętej zezwoleniem. Jaka jest odpowiedzialność gmin w tym zakresie?
- « pierwsza
- «
- 42
- 43
- 44
- 45
- 46
- »
- ostatnia »
2025
Raport do KOBiZE i sprawozdanie do BDS − obowiązki, które musisz zrealizować do końca lutego
Roczne sprawozdanie dotyczące substancji zubożających warstwę ozonową (SZWO), fluorowanych gazów cieplarnianych (f-gazów) i pozostałych fluorowanych gazów cieplarnianych oraz raport do KOBiZE za rok 2024 przedsiębiorcy powinni złożyć do 28 lutego 2025 roku.
Raport do KOBiZE i sprawozdanie do BDS − obowiązki, które musisz zrealizować do końca lutego
Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami jest instytucją w strukturach Instytutu Ochrony Środowiska − Państwowego Instytutu Badawczego.
2024
Dalsze zagospodarowanie podrzuconych odpadów
Zdarza się, że na tereny firm są podrzucane odpady (np. zużyte opony). W jaki sposób zgodnie z prawem należy dalej postępować z takimi odpadami?
Czy odpad jest niebezpieczny - sprawdź w karcie charakterystyki
Pytanie: Jak ocenić na podstawie karty charakterystyki, czy odpad będzie niebezpieczny? Czy wystarczy oprzeć się na zapisach sekcji 2?
Czas na kontrole przydomowych oczyszczalni mija 9 sierpnia
Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego z 2022 roku niemal połowa budynków mieszkalnych nie była przyłączona do sieci kanalizacyjnej, a ponad 10 mln Polaków korzystało ze zbiorników bezodpływowych lub przydomowych oczyszczalni ścieków. Jak wyglądają kontrole w tym zakresie prowadzone przez gminy?
2023
Zasady klasyfikacji odpadów w postaci ciekłej
Pytanie: Firma ma polerkę, na której będą szlifowane próbki, wcześniej zalane żywicą. Polerka generować będzie odpad, jakim jest woda połączona z środkami do polerowania, chłodziwem oraz pyłem z żywicy. W jaki sposób mogę dokonać utylizacji i pod jakim kodem klasyfikować odpad?
Wymogi środowiskowe dla prowadzących hodowlę zwierząt – część II
W pierwszej części artykułu pisaliśmy o pozwoleniach, które mogą dotyczyć przedsiębiorcy zajmującego się hodowlą zwierząt. Nie wszystkie formy korzystania ze środowiska wymagają jednak uzyskiwania pozwolenia.
2022
Kompromis w zakresie lokalizacji elektrowni wiatrowych
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Zgodnie z nim lokalne społeczności będą mogły zdecydować o możliwości lokalizowania nowych inwestycji dotyczących lądowych elektrowni wiatrowych. Dotyczy to także odblokowania możliwości rozwoju budownictwa mieszkalnego w sąsiedztwie tych elektrowni.
Dotacje z programu Czyste powietrze Plus
Właściciele domów jednorodzinnych ubiegający się dotację na wymianę starego pieca (tzw. kopciucha) oraz ocieplenie domu otrzymają prefinansowanie, czyli wypłatę pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Wnioski w ramach programu Czyste powietrze Plus można składać od 15 lipca.
Zmiany w ustawie Prawo wodne
Znowelizowana ustawa Prawo wodne ma na celu wdrożenie zapisów dyrektywy Rady 91/271/EWG dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych. Czego dotyczą zmiany?
2018
Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!
W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?
Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?
Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?
Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?
Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!
2015
Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji
Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?