Umowa o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków – jak ją przygotować krok po kroku
Dostarczanie wody lub odprowadzanie ścieków odbywa się na podstawie pisemnej umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków zawartej między przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym a odbiorcą usług. W tym numerze specjalnym zajmiemy się głównymi aspektami zawierania takich umów i zarządzania nimi.
Szczególny przypadek – kwestie budynków wielolokalowych
Jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkiem wielolokalowym lub budynkami wielolokalowymi, umowa zaopatrzeniowa jest zawierana z ich właścicielem lub z zarządcą. Jak powinny wyglądać umowy i rozliczenia wody i ścieków w budynkach wielolokalowych?
Strony umowy dotyczącej zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków
Zazwyczaj stroną zawierającą umowę zaopatrzeniową jako dostarczyciel usług jest przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne. W jaki sposób regulują to przepisy?
Obowiązkowe elementy, które musi zawierać umowa
Wszystkie obowiązkowe elementy umowy o dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków wynikają z art. 6 ust. 3 ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Jakie punkty są kluczowe dla takiej umowy?
Obowiązkowa forma zawieranej umowy zaopatrzeniowej
Umowa powinna być zawarta na piśmie, co sprecyzowano w ustawie zaopatrzeniowej.
Istotne warunki i wzorce zawierania umów
Ustalony przez jedną ze stron wzorzec umowy, w szczególności ogólne warunki umów, wzór umowy czy regulamin, wiążą drugą stronę, jeżeli zostały jej doręczone przed zawarciem umowy. O czym warto wiedzieć podczas sporządzania takich dokumentów i ich realizacji?
Obowiązki środowiskowe związane z panelami fotowoltaicznymi
Pytanie: Mam firmę i chciałbym zainstalować w jej siedzibie panele fotowoltaiczne – do produkcji energii na cele biurowe, ale też do ogrzewania magazynów i działań związanych z linią produkcyjną. Jakie mam obowiązki środowiskowe?
Obowiązki dotyczące uprawnień do emisji – część I
Zgodnie z regulacjami unijnymi i krajowymi każda emisja gazów cieplarnianych z instalacji objęta jest systemem handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Jakie obowiązki mają podmioty w tym zakresie?
- « pierwsza
- «
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
- »
- ostatnia »
2025
Raport do KOBiZE i sprawozdanie do BDS − obowiązki, które musisz zrealizować do końca lutego
Roczne sprawozdanie dotyczące substancji zubożających warstwę ozonową (SZWO), fluorowanych gazów cieplarnianych (f-gazów) i pozostałych fluorowanych gazów cieplarnianych oraz raport do KOBiZE za rok 2024 przedsiębiorcy powinni złożyć do 28 lutego 2025 roku.
Raport do KOBiZE i sprawozdanie do BDS − obowiązki, które musisz zrealizować do końca lutego
Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami jest instytucją w strukturach Instytutu Ochrony Środowiska − Państwowego Instytutu Badawczego.
2024
Gramatura produktów a opłaty SUP
Pytanie: Czy w przypadku dyrektywy SUP i opłaty konsumenckiej ma zastosowanie kryterium porcji/gramatury? Czy opakowanie zawierające kilogram produktu, który można spożyć bezpośrednio z opakowania przez kilka osób, będzie podlegało pod tę opłatę?
Czy audyt energetyczny jest obowiązkowy
Często pojawiają się wątpliwości firm dotyczące konieczności przeprowadzania audytów energetycznych. Czy audyt budynku firmy jest obowiązkowy?
Cyfryzacja w obrębie etykiet nawozów
Rada Unii Europejskiej zatwierdziła nowe rozporządzenie dotyczące cyfrowego etykietowania produktów nawozowych. Przepisy te mają na celu modernizację obowiązujących norm i mają przynieść korzyści zarówno producentom, jak i konsumentom.
2023
Jak postępować ze ściekami zanieczyszczonymi mikroplastikiem
Efektywność usuwania cząsteczek mikroplastiku wzrasta wraz ze wzrostem ich rozmiarów. Ponadto można ją zwiększyć, stosując w trzecim stopniu oczyszczania filtrację pośpieszną lub procesy membranowe. W jaki sposób efektywnie postępować z takimi ściekami?
Ewidencja opakowań i definicja opakowania jednostkowego
Pytanie: Z jakich opakowań firma musi sporządzać ewidencję? Czy w ewidencji opakowań należy uwzględniać opakowania, w jakich kupiliśmy półprodukty i sprzęt wykorzystywany w firmie, a także opakowania, w których produkty trafiają do klientów? Ponadto, co należy rozumieć pod pojęciem „produktu jednostkowego”? Jeden produkt czy jedno opakowanie jednostkowe, które jest sprzedawane klientowi końcowemu, w którym znajduje się np. 10 sztuk tych produktów?
Deklaracja o działalności z wykorzystaniem toksycznych związków chemicznych i ich prekursorów
Produkcja, wytwarzanie, przetwarzanie, zużycie, nabywanie, gromadzenie, przechowywanie, zbywanie, przekazywanie lub używanie toksycznych związków chemicznych lub ich prekursorów, wymienionych w wykazie nr 1 konwencji o zakazie prowadzenia badań, produkcji, składowania i użycia broni chemicznej oraz o zniszczeniu jej zapasów, dotyczącego związków chemicznych, może być prowadzone wyłącznie w celach niezabronionych przez konwencję i w ilościach przez nią dozwolonych oraz zgodnie z jej wymogami.
2022
Zasady wyliczania emisji dla rozpuszczalników wykorzystywanych do badań laboratoryjnych
Pytanie: Jak policzyć emisje z substancji (rozpuszczalników - np. aceton, heksan, metanol, toluen, chloroform) wykorzystywanych do badań laboratoryjnych (branża badawczo-rozwojowa)? Czy jest to możliwe bez wykonania badań pomiarów emisji do środowiska? Dodam, że wykorzystywane ilości tych substancji są duże, a liczenie na podstawie kart charakterystyki i przyjmowanie 100% emisji powoduje naliczanie ogromnych kosztów.
Zapomniałeś o kontroli urządzenia? Sprawdź, czy czeka Cię kara
Pytanie: Firma w 2021 roku nie wykonała kontroli szczelności urządzenia chłodniczego. Co należy zrobić w takiej sytuacji, aby uniknąć kar?
Zanieczyszczenie Odry a kwestie kontroli nad ściekami
Od końca lipca obserwowano pomór ryb w Odrze m.in na odcinku od Oławy w dół. Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ pobrało prawie 300 próbek z 29 punktów pomiarowych. W konsekwencji ostatnich wydarzeń władze postanowiły przyjrzeć się problemowi ścieków i ich nielegalnego odprowadzania.
2018
Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!
W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?
Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?
Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?
Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?
Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!
2015
Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji
Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?