Postępowanie z odpadami z przemysłu spożywczego

Pytanie: Moja firma działa w przemyśle spożywczym i wytwarza duże ilości odpadów. Jakimi zasadami należy kierować się w przekazywaniu do dalszego zagospodarowania takich odpadów?

Obowiązki dotyczące uprawnień do emisji – część II

W ostatnim numerze pisaliśmy o uprawnieniach do emisji i obowiązkach podmiotów z tym związanych. Co znajdziesz w drugiej części tego artykułu?

Na jakich zasadach odpady podlegają pod system SENT

Pytanie: Wytwarzamy odpady i przewozimy towary, które podlegają pod system SENT. W styczniu zaczęło obowiązywać rozporządzenie wprowadzające nowe odpady podlegające pod SENT – wśród nich są kody, które możemy wytwarzać w instalacji, ale w praktyce ich nie wytwarzamy (08 01 17 i 08 01 19). Czy powinniśmy się zarejestrować w systemie SENT? 

Jak wygląda kontrola planowana prowadzona przez WIOŚ

Zadaniem Inspekcji Ochrony Środowiska jest kontrola przestrzegania przepisów o ochronie środowiska oraz badanie i ocena stanu środowiska. Organy Inspekcji na podstawie ustaleń kontroli są uprawnione do wymierzenia kar przedsiębiorcom.

Czy kotły na biomasę uwzględniamy w raporcie do KOBiZE

Pytanie: Jeśli do celów ciepłowniczych palimy w piecach biomasą, tzn. odpadami rolniczymi (owies – zboże techniczne), to musimy wykazać ten fakt w raporcie do KOBiZE? W jaki sposób to policzyć?

Te zadania są związane z jednorazowymi opakowaniami

Pytanie: Czy muszę się zarejestrować w Bazie danych o odpadach (BDO), jeśli prowadząc jednoosobową działalność, sprzedaję kawę oraz herbatę w kubkach papierowych z domieszką plastiku w automatach vendingowych? Rocznie nie przekraczam 0,5 Mg wytwarzanych odpadów o kodach 15 01 01 i 15 01 02.

Obowiązki środowiskowe sklepu przemysłowego

Pytanie: Jakie obowiązki związane z KOBiZE ma sklep przemysłowy o powierzchni 150 m2? Stosujemy: ogrzewanie gazowe 6.000 m3/rok, olej napędowy 1.000 l/rok, prąd 5.000 kWh/rok.

Nowy projekt rozporządzenia dotyczący wysokości kaucji

W Rządowym Centrum Legislacji pojawił się nowy projekt rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie wysokości kaucji dla poszczególnych rodzajów opakowań objętych systemem kaucyjnym. Co zmienia ten akt prawny?

Nowości w Centralnym Rejestrze Operatorów

Od 20 marca 2024 Centralny Rejestr Operatorów (CRO) został zaktualizowany w celu dostosowania jego funkcjonalności do przepisów rozporządzenia PE i Rady (UE) nr 2024/573 w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych. Co się zmieniło?

2025

Raport do KOBiZE i sprawozdanie do BDS − obowiązki, które musisz zrealizować do końca lutego

Roczne sprawozdanie dotyczące substancji zubożających warstwę ozonową (SZWO), fluorowanych gazów cieplarnianych (f-gazów) i pozostałych fluorowanych gazów cieplarnianych oraz raport do KOBiZE za rok 2024 przedsiębiorcy powinni złożyć do 28 lutego 2025 roku.

Raport do KOBiZE i sprawozdanie do BDS − obowiązki, które musisz zrealizować do końca lutego

Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami jest instytucją w strukturach Instytutu Ochrony Środowiska − Państwowego Instytutu Badawczego.

2024

Nowe przepisy UE na rzecz zrównoważonych produktów

Nowe rozporządzenie UE dotyczące ekoprojektu weszło w życie, rozszerzając wymagania zrównoważonego rozwoju na niemal wszystkie produkty fizyczne dostępne na rynku unijnym. Przepisy te mają na celu zwiększenie efektywności energetycznej, trwałości oraz zdatności do recyklingu, a także ograniczenie wpływu na środowisko.

Nowe przepisy dotyczące raportowania emisji gazów cieplarnianych w Polsce

Obowiązuje już nowe rozporządzenie ministra klimatu i środowiska, które wprowadza szczegółowe wymagania dotyczące raportowania ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej. Raport ten, precyzuje zakres danych, jakie muszą zostać uwzględnione w rocznym raporcie składanym przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) do Komisji Europejskiej.

Metodyka wyliczania śladu węglowego dla wytwarzanych odpadów

Pytanie: Jak obliczyć ślad węglowy w ramach redukcji wytwarzanych odpadów w firmie oraz zmiany kierunku ich zagospodarowania (np. ze składowania na odzyskiwanie)?

2023

Nowe przepisy o dobrych praktykach w zakresie gospodarki leśnej – część I

Dnia 26 kwietnia 2023 r. weszły w życie przepisy dotyczące wymagań dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej. Obowiązują one wszystkich właścicieli i posiadaczy lasów i określają sposób postępowania na etapie planowania i realizacji działań z zakresu gospodarki leśnej.

Nielegalne składowiska odpadów i ich pożary

W ostatnim czasie coraz częściej mówi się o nielegalnych składowiskach odpadów na terenie całej Polski. Odpady są porzucane, a następnie dochodzi do ich pożarów. Dlaczego mamy do czynienia z takimi przypadkami i co można z tym zrobić?

2022

Kto ma prawo do prowadzenia kontroli w zakresie gospodarowania ściekami

Marszałek, starosta, wójt, burmistrz lub prezydent miasta sprawują kontrolę przestrzegania przepisów o ochronie środowiska w zakresie swoich właściwości. Jak to dokładnie wygląda?

Korzystanie z wód, które nie jest powszechne i zwykłe

Wody Polskie, WIOŚ, starostowie i gminy (w tym straż miejska) prowadzą kontrole w całej Polsce w związku z zanieczyszczeniem Odry. Do tej pory wykryto dużą liczbę urządzeń wodnych, które nie miały uregulowanego stanu formalnoprawnego, znaleziono setki nielegalnych wylotów oraz ustalono, że wiele zakładów nie ma pozwoleń wodnoprawnych. Jakie przepisy zostały złamane?

Kary, które grożą Ci bezpośrednio za nieprawidłowe gospodarowanie wodami

Nieprawidłowe gospodarowanie wodami, w tym wprowadzane do nich ścieków niezgodnie z obowiązującymi przepisami, grozi surowymi karami. Jakimi? O tym w artykule.

2018

Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!

   W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?

Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?

Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?

Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?

Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!

2015

Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji

Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?