Skąd pozyskać wskaźniki emisji zanieczyszczeń
Istnieje wiele źródeł, z których można korzystać przy wyliczaniu wielkości emisji zanieczyszczeń do powietrza. Jakich?
Raport do KOBiZE i jego powiązanie z opłatami środowiskowymi
Zgodnie z art. 285 ustawy POŚ opłatę za wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza ustala się na podstawie wielkości rocznej rzeczywistej emisji, określonej w raporcie, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji, czyli w raporcie do KOBiZE. Ten obowiązek wszedł w życie 1 stycznia 2020 r.
Przykłady naliczania opłat środowiskowych – środki do dezynfekcji
Nie istnieje jeden poprawny sposób na wyliczanie opłat środowiskowych. Każda metoda jest dobra, jeżeli cechuje się logiką i możliwością wyjaśnienia drogi obliczeń organowi kontrolującemu.
Przekazywanie informacji o korzystaniu ze środowiska
Sprawozdanie o zakresie korzystania ze środowiska należy przedłożyć do 31 marca każdego roku za rok poprzedni. Aktualnie termin ten upłynie 31 marca 2024 r. za rok 2023.
Proces uiszczania opłat środowiskowych w skrócie
W celu poprawnego zrealizowania obowiązku związanego z opłatami środowiskowymi należy się do niego odpowiednio wcześnie i sumiennie przygotować. W jaki sposób? Jak wygląda cały proces uiszczania takich opłat?
Kiedy opłaty środowiskowe są obowiązkowe
Bardzo często przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze nie zdają sobie sprawy z ciążących na nich obowiązków związanych z opłatami środowiskowymi. Kiedy takie obowiązki występują?
Jak wyliczyć opłatę za emisję z klimatyzacji
W ramach wyliczania emisji z klimatyzacji przyjmuje się, że jeżeli czynnik chłodniczy należy w urządzeniu uzupełnić, oznacza to, że tyle czynnika, ile zostało „dobite”, ulotniło się do powietrza.
Gdzie znajdziesz jednostkowe stawki opłat na 2023 rok
Wysokość jednostkowych stawek opłat na 2023 rok została określona w stosownym obwieszczeniu.
Emisja ze stacji ładowania wózków widłowych
Podmioty zobowiązane do naliczania opłat za korzystanie ze środowiska bardzo często w ogóle nawet nie wiedzą, że ze stacji ładowania akumulatorowych wózków widłowych wydziela się siarkowodór, który również należy ujmować w obliczeniach emisji gazów i pyłów do środowiska w rocznych sprawozdaniach. Jak to zrobić?
- « pierwsza
- «
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- »
- ostatnia »
2024
Czy karta informacyjna jest konieczna
Pytanie: Firma zajmuje się produkcją wyrobów z elastomerów i tworzyw sztucznych dla motoryzacji. Do produkcji swoich wyrobów używa przede wszystkim mieszanki gumowej i granulatów z tworzyw sztucznych. W wyniku jej działalności powstaje m.in. około 12 Mg odpadów z tworzyw sztucznych o kodzie 07 02 13. Firma kupiła młynek rozdrabniający do mielenia tych odpadów o wydajności 40 kg/h. Operator wtryskarki będzie na bieżąco oddzielał dobre wyroby plastikowe i pozostałe elementy technologiczne (tj. wlewki, wypustki oraz wyroby niezgodne) i wrzucał je do młyna w celu rozdrobnienia. Czy firma musi opracować kartę informacyjną przedsięwzięcia i czy musi uzyskać decyzję na przetwarzanie odpadów? Gdy wytworzony regranulat spełnia wymagania norm jakościowych jak dla surowca pierwotnego, to można go sprzedać?
Czy data powstania urządzenia ma jakiekolwiek znaczenie
Organ I instancji na podstawie m.in. art. 190 ust. 13 ustawy Prawo wodne nakazał likwidację przepustu oraz dwóch rowów ziemnych. Właściciel nie zgadzając się z decyzją, argumentował, że przepust wykonał w latach 90. na swojej łące, zaś rowy ziemne zostały wykonane w czasie melioracji gruntów jeszcze w latach 70.. Kto miał rację w tej sytuacji?
Co, gdy wniosek trafi do odpowiedniego organu
Organ sprawdzi, czy wniosek oraz załączniki są kompletne i poprawne. Jeżeli stwierdzi konieczność jego uzupełnienia, wezwie do usunięcia braków w terminie co najmniej 7 dni. Jeśli podmiot nie uzupełni wniosku, organ nie zalegalizuje urządzenia.
2023
Nowe przepisy o dobrych praktykach w zakresie gospodarki leśnej – część I
Dnia 26 kwietnia 2023 r. weszły w życie przepisy dotyczące wymagań dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej. Obowiązują one wszystkich właścicieli i posiadaczy lasów i określają sposób postępowania na etapie planowania i realizacji działań z zakresu gospodarki leśnej.
Nielegalne składowiska odpadów i ich pożary
W ostatnim czasie coraz częściej mówi się o nielegalnych składowiskach odpadów na terenie całej Polski. Odpady są porzucane, a następnie dochodzi do ich pożarów. Dlaczego mamy do czynienia z takimi przypadkami i co można z tym zrobić?
2022
Kto ma prawo do prowadzenia kontroli w zakresie gospodarowania ściekami
Marszałek, starosta, wójt, burmistrz lub prezydent miasta sprawują kontrolę przestrzegania przepisów o ochronie środowiska w zakresie swoich właściwości. Jak to dokładnie wygląda?
Korzystanie z wód, które nie jest powszechne i zwykłe
Wody Polskie, WIOŚ, starostowie i gminy (w tym straż miejska) prowadzą kontrole w całej Polsce w związku z zanieczyszczeniem Odry. Do tej pory wykryto dużą liczbę urządzeń wodnych, które nie miały uregulowanego stanu formalnoprawnego, znaleziono setki nielegalnych wylotów oraz ustalono, że wiele zakładów nie ma pozwoleń wodnoprawnych. Jakie przepisy zostały złamane?
Kary, które grożą Ci bezpośrednio za nieprawidłowe gospodarowanie wodami
Nieprawidłowe gospodarowanie wodami, w tym wprowadzane do nich ścieków niezgodnie z obowiązującymi przepisami, grozi surowymi karami. Jakimi? O tym w artykule.
2018
Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!
W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?
Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?
Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?
Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?
Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!
2015
Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji
Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?