Rok 2025 to również rewolucja w gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi
Rok 2025 będzie okresem wstępnym do pełnego wdrożenia systemu kaucyjnego. Nowe obowiązki w zakresie osiągnięcia poziomów selektywnego zbierania będą liczone od 1 października 2025 r.
Prawo wodne – podniesienie kwot dla służb publicznych
Pojawił się nowy projektustawy o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz ustawy o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw (nr UD129). Jakie zmiany planuje Rząd?
Klasyfikacja odpadów zużytych rękawiczek
Pytanie: Firma produkcyjna wytwarza zużyte rękawiczki gumowe i lateksowe. Część z nich jest zabrudzona (np. chemią), część nie została zabrudzona, tylko zużyta. W ramach jakich kodów odpadu powinny zostać zaklasyfikowane tego rodzaju odpady?
Wprowadzający produkty w opakowaniach a używane palety
Pytanie: Firma wprowadza na rynek produkty w opakowaniach. Opakowaniami są palety, które odkupujemy od innej firmy jako używane i je stosujemy (nie mamy nowych palet). Czy w takiej sytuacji jesteśmy wprowadzającym produkt w opakowaniu? W jaki sposób mamy się zabezpieczyć na wypadek kontroli?
Trwały zarząd czy wykonywanie praw własności PGWWP
Warto przeanalizować, czy Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie jest stroną postępowania w toku wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (d.u.ś.).
Sprawozdanie odbierającego odpady komunalne
Na podstawie prowadzonej ewidencji odpadów odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości mają obowiązek sporządzania rocznych sprawozdań. Sprawozdanie jest przekazywane wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta do 31 stycznia za poprzedni rok kalendarzowy, za pośrednictwem systemu BDO.
Raport ESG – obowiązujące terminy i różne lokalizacje spółek
Pytanie: Jesteśmy dużą spółką prywatną, która zatrudnia ponad 500 pracowników i ma przychody netto powyżej 50 mln EUR. Od kiedy obowiązuje nas raport ESG? Dodam, że finansowy okres sprawozdawczy trwa u nas od 1 kwietnia do 31 marca roku następnego. Dodatkowo, co gdy firma ma oprócz spółki w Polsce także inne firmy córki zlokalizowane na terenie Unii oraz poza Unią? Czy raport ESG będzie składać tylko firma matka?
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »
AOS 238
Jak zakończyć rok w BDO? Sprawdź w artykule!
W związku z końcem roku zbliża się kolejny okres sprawozdawczy, do którego warto odpowiednio się przygotować, także przez odpowiednie przygotowanie ewidencji odpadów.
Czy Twoja działalność jest zrównoważona środowiskowo – część II
W ostatnim numerze pisaliśmy o rozporządzeniu nr 2020/852 z 2020 roku w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje, zmieniającym rozporządzenie (UE) 2019/2088 (dalej: rozporządzenie) i jego wpływie na działalność przedsiębiorców. W tym tekście poruszymy pozostałe kwestie związane z tą tematyką.
Zmiany prawne w ochronie środowiska, które wchodzą w 2025 roku
Planując realizację zadań środowiskowych w 2025 roku, należy wziąć pod uwagę zmiany prawne, które obowiązują od 1 stycznia. W prawie środowiskowym występuje także grupa przepisów, które są corocznie „odnawiane”.
SOS 122
Kompendium wiedzy o sprawozdaniach komunalnych
Odpady komunalne to odpady bytowe, powstające w gospodarstwach domowych oraz odpady pochodzące od innych wytwórców odpadów, które ze względu na swój charakter i skład są̨ podobne do odpadów z gospodarstw domowych.
AOS 237
Gromadzenie a magazynowanie odpadów
Pytanie: Czy wytwórca odpadów, który ma pozwolenie na ich wytwarzanie, może umieścić opisany pojemnik na odpady o kodzie 15 01 10* (bądź jakiekolwiek inne odpady) przy linii produkcyjnej i pod koniec dnia zbiorczo zanosić je do magazynu odpadów niebezpiecznych określonych w decyzji?
SOS 121
Nieprawidłowości w poborze wód i odprowadzaniu ścieków
Jak przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne radzą sobie ze zwalczaniem nielegalnego poboru wody?
AOS 236
Średnie ceny referencyjne ciepła pozostają stabilne do marca 2025 roku
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) ogłosił wskaźniki referencyjne dla jednostek kogeneracyjnych, które stosują różne rodzaje paliw pierwotnych. Ceny referencyjne ciepła nie ulegną zmianie do marca 2025 r. Zostaną one uwzględnione w taryfach dla ciepła zatwierdzanych przez URE.
Sprawozdania CBAM – nowe zasady
Zgodnie z nowymi wytycznymi, gdy zgłaszający sprawozdania dotyczące raportowania podatku węglowego (CBAM) nie otrzymał rzeczywistych danych od producentów towarów, istnieje możliwość wypełnienia sprawozdania w sposób alternatywny. Dotyczy to zarówno emisji bezpośrednich, jak i pośrednich.
Pozwolenie zintegrowane a zdolność produkcyjna
Pytanie: Raz na miesiąc produkcja wyrobów gotowych (tkanin) przekracza ilość 10 Mg. Czy jest to przesłanką do starania się o wydanie pozwolenia zintegrowanego?
AOS 235
Plany dotyczące zmiany przepisów o BDO
W IV kwartale 2024 roku mają zostać przyjęte przepisy dotyczące bazy danych o odpadach (BDO) zawarte w zaplanowanym projekcie UD120. Czego dokładnie dotyczą?
Plany dotyczące ulg i ekoprojektowania opakowań
Czy dla wprowadzających produkty w opakowaniach jednorodnych (tylko z jednego rodzaju surowca) lub z zawartością surowca z recyklingu pojawią się ulgi? Czy Unia Europejska przygotowuje wytyczne dotyczące ekoprojektowania opakowań i za tym idących ulg? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w artykule.
Obszary chronione a ograniczenia właścicieli nieruchomości – część II
Ustawa o ochronie przyrody wprowadza możliwość ochrony danego obszaru ze względu na występujące walory przyrodnicze, historyczne, kulturowe i krajobrazowe w formie m.in. parku krajobrazowego lub obszaru chronionego krajobrazu. W pierwszej części tego artykułu skupialiśmy się na parkach krajobrazowych − a jakie ograniczenia występują na obszarach chronionego krajobrazu?
AOS 234
Opłata SUP od opakowań w stołówce
Pytanie: Firma prowadzi restaurację w formie bufetu z możliwością konsumpcji na miejscu (na sali posiłki podawane są w naczyniach ceramicznych). Istnieje możliwość zakupu ciepłych posiłków na wynos w opakowaniach z tworzywa sztucznego bez sztućców. Czy można uznać takie opakowanie za transportowe?
Opłata produktowa dla opakowań biodegradowalnych
Pytanie: Czy za folię, która ma oświadczenie o biodegradowalności (68,6%), musimy płacić opłatę produktową, czy też takie oświadczenie jest równoważne z dokumentem potwierdzającym recykling? W jaki sposób naliczać opłatę produktową dla opakowań, które są biodegradowalne?
SOS 119
Ustawowa definicja urządzeń wodnych
W celu prawidłowego przeprowadzenia procesu legalizacji urządzenia wodnego warto wcześniej zapoznać się z jego definicją. Jak ona brzmi?
Sprawdź, jak odwołać się od decyzji
Odwołanie od decyzji w sprawie legalizacji urządzenia wodnego można złożyć za pośrednictwem organu, który wydał decyzję w ciągu 14 dni, licząc od jej otrzymania.
AOS 233
Okres, który obejmuje raportowanie w ramach ESG
Pytanie: Spółka od 2025 roku będzie podlegać pod raportowanie w ramach ESG (ma przychody ze sprzedaży powyżej 80 mln euro, suma jej aktywów to 40 mln euro, a liczba zatrudnionych przekracza 250 osób). Rok obrotowy trwa w spółce od 1 października do 30 września ‒ jaki okres powinien obejmować raport ESG?
Obowiązkowe dokumenty w przypadku magazynowania paliw
Zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska w sprawie przypadków, w których wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z instalacji nie wymaga pozwolenia, instalacje do przesyłu, przeładunku lub magazynowania paliw nie wymagają uzyskania pozwolenia związanego z emisją gazów do powietrza. Jakie inne wymagania obowiązują w przypadku magazynowania paliw?
AOS 232
Rozdawanie opakowań a opłata SUP
Wiele podmiotów musi uiszczać opłatę związaną z dyrektywą Single-use plastics (SUP). Jak to wygląda w sytuacji, gdy opakowania objęte tą dyrektywą są zużywane na potrzeby wewnętrzne lub rozdawane za darmo? Dowiesz się z artykułu.
Pomiary dotyczące hałasu w wyniku skargi
Pytanie: Pytanie: (w nocy nie były przekroczone wartości dopuszczalne). Po roku zakład został ponownie zaskarżony za hałas w nocy. Starosta po raz kolejny zlecił wykonanie badań i nie wykazały one przekroczeń. Ile razy starosta może prowadzić takie badania w tej samej sprawie?
Pobór próbek ścieków przemysłowych
Pytanie: Czy na podstawie § 11 ust. 1 rozporządzenia dotyczącego ścieków przemysłowych przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, ustalając sposób i częstotliwość poboru kontrolnych próbek w umowie, może wyznaczyć weryfikację jakości ścieków na podstawie poboru jednorazowej losowej próbki?
AOS 230
Szkoda w środowisku a działalność gospodarcza
Szkoda w środowisku to negatywna, dająca się zmierzyć zmiana stanu jakościowego czy ilościowego środowiska (najczęściej zanieczyszczenie jego komponentów) lub pogorszenie funkcji elementów przyrodniczych (skład gatunkowy, stan i jakość siedlisk), analizowana w stosunku do stanu początkowego, czyli stanu środowiska sprzed realizacji danego przedsięwzięcia (szkoda spowodowana bezpośrednio lub pośrednio przez daną działalność).
Postępowanie w przypadku wycieku czynnika chłodzącego
Pytanie: Jak należy postąpić w przypadku wycieku czynnika chłodzącego? Czy trzeba poinformować organ ochrony środowiska?
Poprawa jakości powietrza ujęta w przepisach UE
Parlament Europejski przyjął w kwietniu 2024 roku tymczasowe porozumienie polityczne z krajami UE w sprawie nowych środków mających na celu poprawę jakości powietrza w UE. Co ma się zmienić?
SOS 118
Kompendium wiedzy o transgranicznym przemieszczaniu odpadów
Podstawowe informacje o transgranicznym transporcie odpadów. Jak postępować, by uniknąć nieprzyjemności w trakcie transgranicznego przemieszczania odpadów albo zminimalizować je do minimum? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w tym numerze specjalnym.
SOS 117
Ocena DNSH, czyli co zrobić, by uzyskać środki z UE na ochronę środowiska
Umowa partnerstwa na lata 2021–2027 określa sposób wykorzystania środków pochodzących z funduszy unijnych oraz współpracę pomiędzy Polską a Unią Europejską. Dokument ten definiuje również zasady horyzontalne, wśród których nowością (w porównaniu do lat wcześniejszych) jest wprowadzenie zasady DNSH.
AOS 231
Opakowania jednorazowe a obowiązki w BDO
Prowadząc jednostkę gastronomiczną, handlu detalicznego lub hurtowego, która oferuje opakowania jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, albo sprzedając żywność lub napoje pakowane w takie opakowania (w tym za pomocą urządzeń vendingowych), ma się obowiązek pobrania od konsumentów końcowych opłaty za pojemniki i kubki jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Jakie są obowiązki w tym zakresie w BDO?
Jakie mogą być konsekwencje zarządzeń pokontrolnych WIOŚ
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) po zrealizowanej kontroli ma prawo podjąć określone działania. Czego należy się spodziewać?
AOS 229
Prawo wodne a prawo budowlane
Przepisy ustawy Prawo wodne wpływają na sprawność realizacji procesów budowlanych. W tym zakresie procedury administracyjne są skomplikowane, ponieważ wymagają dodatkowych decyzji czy uzgodnień przez właściwą jednostkę Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie (PGWWP).
Postępowanie z odpadami z przemysłu spożywczego
Pytanie: Moja firma działa w przemyśle spożywczym i wytwarza duże ilości odpadów. Jakimi zasadami należy kierować się w przekazywaniu do dalszego zagospodarowania takich odpadów?
Obowiązki dotyczące uprawnień do emisji – część II
W ostatnim numerze pisaliśmy o uprawnieniach do emisji i obowiązkach podmiotów z tym związanych. Co znajdziesz w drugiej części tego artykułu?
SOS 116
Kiedy umowa zaopatrzeniowa nie może być rozwiązana
Przedsiębiorstwo nie może wypowiedzieć umowy zaopatrzeniowej z dowolnego powodu. W jakich sytuacjach nie może nastąpić jej rozwiązanie?
Kiedy pojawia się konieczność modyfikacji zapisów umowy
Modyfikacje umowy w ramach jej obowiązywania mogą okazać się niezbędne. W jakich przypadkach?
Kary, które grożą za brak umowy
Jakie kary obowiązują za brak umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków?
AOS 228
Na jakich zasadach możesz sprzedać odpady
Pytanie: Produkujemy okna PCV i wytwarzamy odpady w postaci np. złomu stalowego i aluminiowego czy PCV. Nie musimy mieć pozwolenia na wytwarzanie odpadów. Czy możemy jednak te odpady sprzedawać przetwarzającym odpady, skupom lub innym jednostkom mającym pozwolenie na zbieranie i transport odpadów zgodnych z naszymi? W związku z pracami budowlanymi powstał u nas także jednorazowy odpad budowlany (gruz), który chciałaby kupić na własne potrzeby firma niemająca żadnych pozwoleń. Czy to możliwe?
Gospodarowanie odpadami i produktami w opakowaniach
Pytanie: Sprowadzamy z zagranicy chłodziwo do maszyn w beczkach. Gdy straci ono swoje właściwości, staje się odpadami o kodach 12 01 07 i 12 01 09, które odbiera od nas do utylizacji specjalistyczna firma. Czy musimy gdzieś zgłaszać lub prowadzić ewidencję tych beczek (pojemników), skoro i tak są przekazywane do utylizacji wraz z odpadem?
SOS 115
Wytyczne dotyczące opakowań podlegających kompostowaniu
Opakowania z tworzyw sztucznych oraz inne opakowania objęte systemem kaucyjnym to niejedyne, dla których określa się szczegółowe wymagania. Warto zwrócić też uwagę na wymagania PPWR dotyczące opakowań kompostowalnych.
Wymagania nałożone rozporządzeniem PPWR
Jednym z ważniejszych dokumentów w zakresie opakowań obowiązującym na terenie UE jest rozporządzenie PPWR.
Wymagania dla niektórych rodzajów opakowań
Oprócz planowanych przepisów PPWR funkcjonują wymagania dla niektórych rodzajów opakowań, wprowadzone przepisami wdrażającymi do polskiego prawa dyrektywę Single Use Plastics (dyrektywa w sprawie niektórych jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych). Czego dotyczą te przepisy?
AOS 227
Te dodatkowe opłaty obowiązują od 2024 roku
Wraz z nadejściem 2024 roku kupujący dania na wynos i napoje w kubkach są obciążani dodatkowymi opłatami. O jakie opłaty chodzi i jakie są zasady ich uiszczania?
Sprawozdanie z poziomu działalności składane do KOBiZE do 31 marca
Pytanie: Właściciele instalacji objętych EU ETS mają obowiązek składać do KOBiZE sprawozdania z poziomu działalności. Raport o poziomach działalności (dalej: ALC) jest składany corocznie do 31 marca za rok poprzedni. Co muszę o nim jeszcze wiedzieć?
Opłaty za jednorazowe produkty w praktyce
Pytanie: Opublikowano rozporządzenie dotyczące stawek za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych będące opakowaniami. Czy prowadzący jednostkę gastronomiczną może prowadzić tylko bieżącą ewidencję (zakupionych, sprzedanych i pozostałych na stanie produktów jednorazowych) i z różnicy wyliczać opłatę do urzędu? Czy opakowanie i wieczko są traktowane jako komplet? Co gdy kubek jest papierowy, a wieczko z tworzywa sztucznego? Czy jeżeli opakowanie ma certyfikat, że jest wielokrotnego użytku, to zwalnia to przedsiębiorcę z obowiązku pobierania opłaty? Czy umieszczenie w takich certyfikowanych opakowaniach żywności, która jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia, na miejscu lub na wynos, zwalnia przedsiębiorcę z pobierania opłaty?
AOS 226
Wyliczanie śladu węglowego dla wytwarzanych odpadów
Pytanie: Mam pytanie dotyczące obliczania śladu węglowego. Jesteśmy firmą produkcyjną wytwarzającą odpady, które są od nas odbierane przez uprawnione firmy zewnętrzne. W jaki sposób powinniśmy obliczać ślad węglowy? Jakie przyjmować współczynniki?
Tylko do 1 lipca czas na zmianę pozwoleń wodnoprawnych!
Od 1 stycznia 2024 r. obowiązuje art. 16 ustawy z 13 lipca 2023 r. o rewitalizacji rzeki Odry. Jakie przepisy wprowadza?
AOS 225
Musisz skorygować kartę przekazania odpadów? Sprawdź, jak to zrobić
Karta Przekazania Odpadu (KPO) jest podstawowym dokumentem ewidencyjnym w zakresie gospodarowania odpadami, umożliwiającym śledzenie przepływu odpadów od producenta do odbiorcy. W jaki sposób prawidłowo korygować karty w elektronicznym systemie BDO?
Kiedy mówimy o zakładzie przetwarzania zużytego sprzętu
Pytanie: Prowadzimy odzysk odpadów szkła kineskopowego ze zużytego sprzętu (ZSEiE). Efektem procesu nie jest produkt, ale nadal odpad przekazywany do recyklingu. Czy możemy wystawiać zaświadczenia potwierdzające recykling i czy jesteśmy prowadzącym zakład przetwarzania?
SOS 114
Skąd pozyskać wskaźniki emisji zanieczyszczeń
Istnieje wiele źródeł, z których można korzystać przy wyliczaniu wielkości emisji zanieczyszczeń do powietrza. Jakich?
Raport do KOBiZE i jego powiązanie z opłatami środowiskowymi
Zgodnie z art. 285 ustawy POŚ opłatę za wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza ustala się na podstawie wielkości rocznej rzeczywistej emisji, określonej w raporcie, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji, czyli w raporcie do KOBiZE. Ten obowiązek wszedł w życie 1 stycznia 2020 r.
Przykłady naliczania opłat środowiskowych – środki do dezynfekcji
Nie istnieje jeden poprawny sposób na wyliczanie opłat środowiskowych. Każda metoda jest dobra, jeżeli cechuje się logiką i możliwością wyjaśnienia drogi obliczeń organowi kontrolującemu.
SOS 113
Uwaga! Nowe sprawozdanie w BDO
Nowe sprawozdanie należy złożyć po raz pierwszy za okres od 24 maja do 31 grudnia 2023 r., przy czym nie wiąże się to żadnym obowiązkiem opłatowym (obowiązki opłatowe wchodzą w życie 1 stycznia 2024 r.).
Sprawozdanie dotyczące opakowań i odpadów opakowaniowych
W artykule przedstawiono szczegółowy zakres informacji zawartych w tym sprawozdaniu.
AOS 224
Rozruch instalacji przed uzyskaniem pozwolenia
Zdarza się, że zakład czekający na wydanie pozwolenia zintegrowanego chce przeprowadzić rozruch instalacji przed jego uzyskaniem. Czy to dozwolone? Co z odpadami wytworzonymi w trakcie rozruchu?
Plany w ochronie środowiska na 2024 rok
Jako jeden z priorytetów na rok 2024 Unia Europejska wskazała promowanie zrównoważonego rozwoju. Jakie jeszcze trendy będą obowiązywać w ochronie środowiska w przyszłym roku?