Zbyt lakoniczne uzasadnienie
Czy uzasadnienie w odmowie legalizacji urządzenia może być zbyt lakoniczne?
Czy odmowę legalizacji urządzenia wodnego trzeba uzasadnić
Uzasadnienie decyzji administracyjnej dotyczące odmowy legalizacji urządzenia wodnego nie może być sformułowane ogólnikowo. Organ nie może ograniczyć się do przytoczenia treści art. 190 Prawa wodnego i zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ale powinien dokonać wykładni tych przepisów na tle prawidłowo ustalonego stanu faktycznego sprawy. Ponadto organ musi rozpatrzyć wszystkie istotne okoliczności faktyczne sprawy i dopiero na podstawie całokształtu materiału dowodowego wydać decyzję.
Ustawowa definicja urządzeń wodnych
W celu prawidłowego przeprowadzenia procesu legalizacji urządzenia wodnego warto wcześniej zapoznać się z jego definicją. Jak ona brzmi?
Sprawdź, jak odwołać się od decyzji
Odwołanie od decyzji w sprawie legalizacji urządzenia wodnego można złożyć za pośrednictwem organu, który wydał decyzję w ciągu 14 dni, licząc od jej otrzymania.
Sprawdź krok po kroku, w jaki sposób zalegalizować urządzenie wodne
Infrastruktura rekreacyjna nad wodami w Polsce dynamicznie się rozwija, co niesie za sobą także rozpowszechnianie się tematów związanych z legalizacją urządzeń wodnych. Jakie są podstawowe informacje, które warto znać, planując taką legalizację?
Proces legalizacji krok po kroku
Ustalono już, że legalizacji podlegają urządzenia wybudowane bez pozwolenia wodnoprawnego lub bez zgłoszenia. Jak wygląda taka procedura? Do których organów musisz się zgłosić? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w artykule.
Pozytywne rozpatrzenie wniosku
Jak już ustalono, po złożeniu stosownej dokumentacji podmiot powinien oczekiwać na decyzję organu w przedmiotowej sprawie. Kiedy można się spodziewać pozytywnego rozpatrzenia wniosku?
Legalizacja jako uprawnienie
W stosunku do zastawek stanowiących urządzenia melioracji wodnych stosuje się przepisy ustawy Prawo wodne z 2017 roku dotyczące urządzeń wodnych.