Które urządzenia wymagają legalizacji
Legalizacji wymagają urządzenia wybudowane bez pozwolenia wodnoprawnego lub zgłoszenia. Na czym to dokładnie polega?
Czym jest legalizacja
Zgodnie z art. 190 ust. 1 Pw, jeżeli urządzenie wodne zostało wykonane bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego lub zgłoszenia, właściciel tego urządzenia może wystąpić z wnioskiem o jego legalizację. Czym ona jest?
Czy organ może wymusić legalizację urządzenia wodnego
Przepisy nie dają podstaw, by w trybie zarządzenia pokontrolnego organ „wymuszał” wdrożenie procedury legalizacyjnej wykonanych urządzeń wodnych. Organ nie ma też podstaw, aby w drodze zarządzenia pokontrolnego nakazywać likwidację urządzeń wodnych, skoro formą prawną orzeczenia o tej likwidacji jest określona w art. 190 ust. 13 Pw forma decyzji administracyjnej – takie jest stanowisko WSA. Z czego to wynika?
Czy data powstania urządzenia ma jakiekolwiek znaczenie
Organ I instancji na podstawie m.in. art. 190 ust. 13 ustawy Prawo wodne nakazał likwidację przepustu oraz dwóch rowów ziemnych. Właściciel nie zgadzając się z decyzją, argumentował, że przepust wykonał w latach 90. na swojej łące, zaś rowy ziemne zostały wykonane w czasie melioracji gruntów jeszcze w latach 70.. Kto miał rację w tej sytuacji?
Co, gdy wniosek trafi do odpowiedniego organu
Organ sprawdzi, czy wniosek oraz załączniki są kompletne i poprawne. Jeżeli stwierdzi konieczność jego uzupełnienia, wezwie do usunięcia braków w terminie co najmniej 7 dni. Jeśli podmiot nie uzupełni wniosku, organ nie zalegalizuje urządzenia.
Co oznacza, że likwidacja jest niemożliwa
Zgodnie z art. 190 ust. 14 Pw, jeżeli właściciel urządzenia wodnego nie uzyskał decyzji o legalizacji urządzenia wodnego, a likwidacja urządzenia jest niemożliwa ze względów technicznych lub ekonomicznych, organ właściwy w sprawach pozwoleń wodnoprawnych na wykonywanie urządzeń wodnych może nałożyć na właściciela tego urządzenia, w drodze decyzji, obowiązek wykonania urządzeń zapobiegających szkodom.