Zmiana funkcjonowania instalacji a aktualizacja pozwolenia

Pytanie: Mamy pozwolenie na emisję, w którym jest wykaz substancji i masa lotnych związków organicznych (LZO). Po dokonaniu obliczeń za rok 2023 doszły nam nowe farby i zwiększyła się ilość LZO. Czy w związku z tym mamy wystąpić do urzędu miasta i zmienić pozwolenie?

Usuwanie porzuconych odpadów – pożyczki dla gmin

Do końca 2024 roku gminy i ich związki, które nie skorzystały z pomocy w ramach programu priorytetowego „Usuwanie porzuconych odpadów”, mogą ubiegać w NFOŚiGW o pożyczkę na usunięcie i zagospodarowanie niewłaściwie składowanych lub magazynowanych odpadów. Na jakich zasadach?

Sprzedaż nadwyżek dotyczących odpadów opakowaniowych

Pytanie: Wprowadzamy opakowania (około 11 Mg opakowań z tworzywa i 91 Mg palet drewnianych). Mamy umowę z organizacją odzysku, a jednocześnie sami oddajemy do zakładów przetwarzających 40–50 Mg tworzyw i 60 Mg drewna. Czy mając umowę z organizacją, możemy jako wytwórca wystąpić o DPR i je dodatkowo sprzedawać na rynku? Gdybyśmy zrezygnowali z organizacji, to opakowania musiałyby pokryć tylko minimum do osiągnięcia w danym roku? Czy DPR muszą wystarczyć dla poziomu całości opakowań i tylko tę nadwyżkę można sprzedać?

Prawo wodne a prawo budowlane

Przepisy ustawy Prawo wodne wpływają na sprawność realizacji procesów budowlanych. W tym zakresie procedury administracyjne są skomplikowane, ponieważ wymagają dodatkowych decyzji czy uzgodnień przez właściwą jednostkę Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie (PGWWP).

Postępowanie z odpadami z przemysłu spożywczego

Pytanie: Moja firma działa w przemyśle spożywczym i wytwarza duże ilości odpadów. Jakimi zasadami należy kierować się w przekazywaniu do dalszego zagospodarowania takich odpadów?

Obowiązki dotyczące uprawnień do emisji – część II

W ostatnim numerze pisaliśmy o uprawnieniach do emisji i obowiązkach podmiotów z tym związanych. Co znajdziesz w drugiej części tego artykułu?

Na jakich zasadach odpady podlegają pod system SENT

Pytanie: Wytwarzamy odpady i przewozimy towary, które podlegają pod system SENT. W styczniu zaczęło obowiązywać rozporządzenie wprowadzające nowe odpady podlegające pod SENT – wśród nich są kody, które możemy wytwarzać w instalacji, ale w praktyce ich nie wytwarzamy (08 01 17 i 08 01 19). Czy powinniśmy się zarejestrować w systemie SENT? 

Jak wygląda kontrola planowana prowadzona przez WIOŚ

Zadaniem Inspekcji Ochrony Środowiska jest kontrola przestrzegania przepisów o ochronie środowiska oraz badanie i ocena stanu środowiska. Organy Inspekcji na podstawie ustaleń kontroli są uprawnione do wymierzenia kar przedsiębiorcom.

Czy kotły na biomasę uwzględniamy w raporcie do KOBiZE

Pytanie: Jeśli do celów ciepłowniczych palimy w piecach biomasą, tzn. odpadami rolniczymi (owies – zboże techniczne), to musimy wykazać ten fakt w raporcie do KOBiZE? W jaki sposób to policzyć?