Zawartość w opakowaniach materiałów pochodzących z recyklingu
Prawidłowe działanie ekomodulacji ma być możliwe dzięki ujednoliceniu wskaźników zawartości w opakowaniach materiałów pochodzących z recyklingu.
Zasady działania systemu kaucyjnego
System kaucyjny to system, w którym przy sprzedaży produktów w opakowaniach na napoje jednorazowego albo wielokrotnego użytku, wskazanych w załączniku nr 1a do ustawy opakowaniowej, będących napojami, pobiera się kaucję, która jest zwracana użytkownikowi końcowemu w momencie zwrotu odpowiednio opakowania objętego systemem kaucyjnym albo odpadu opakowaniowego powstałego z opakowania objętego systemem kaucyjnym.
Zakazy dotyczące wprowadzania w błąd konsumentów
Należy zwrócić uwagę, że rozwiązania zapobiegające wprowadzaniu w błąd zostały również zawarte w projekcie PPWR.
Wytyczne dotyczące opakowań podlegających kompostowaniu
Opakowania z tworzyw sztucznych oraz inne opakowania objęte systemem kaucyjnym to niejedyne, dla których określa się szczegółowe wymagania. Warto zwrócić też uwagę na wymagania PPWR dotyczące opakowań kompostowalnych.
Wymagania nałożone rozporządzeniem PPWR
Jednym z ważniejszych dokumentów w zakresie opakowań obowiązującym na terenie UE jest rozporządzenie PPWR.
Wymagania dla niektórych rodzajów opakowań
Oprócz planowanych przepisów PPWR funkcjonują wymagania dla niektórych rodzajów opakowań, wprowadzone przepisami wdrażającymi do polskiego prawa dyrektywę Single Use Plastics (dyrektywa w sprawie niektórych jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych). Czego dotyczą te przepisy?
Ujednolicenie znakowania opakowań
Olbrzymim problemem jest duża liczba dopuszczalnych modeli znakowania wynikających z różnych dobrowolnych norm środowiskowych oraz przepisów krajowych.
System kaucyjny regulowany przez PPWR
Według ustawy opakowaniowej system kaucyjny ma zacząć funkcjonować w Polsce 1 stycznia 2025 r. Ramy polskiego systemu kaucyjnego określa ustawa, ale należy pamiętać, że rozporządzenie unijne ma wyższą rangę niż polska ustawa.
Przygotuj się właściwie do wszystkich przepisów
Uwzględniając liczne obowiązki związane z wprowadzaniem opakowań do obrotu, obowiązujące oraz planowane, warto przygotować się do spełnienia wszystkich wymagań.
Opakowania i zagadnienia z nimi związane w kontekście ochrony środowiska
Opakowania stanowią istotny problem środowiskowy, głównie ze względu na ich powszechność oraz niski potencjał zastąpienia alternatywnymi rozwiązaniami. Biorąc pod uwagę stały wzrost konsumpcjonizmu i wytwarzanie coraz większej ilości produktów gotowych do spożycia („diety pudełkowe”, produkty „food to go” lub „on to go”), należy założyć, że ilość opakowań oraz odpadów z nich powstających będą stale rosły. Jakie są w takim razie plany na zagospodarowanie takich odpadów?