Wymagania prawne wobec paneli fotowoltaicznych
Moduły fotowoltaiczne jako sprzęt elektryczny i elektroniczny po zakończeniu eksploatacji stają się odpadami. Oznacza to, że przedsiębiorstwa, które je wykorzystują, muszą spełniać określone wymagania prawne. Jakie?
Selektywna zbiórka odpadów budowlanych
Na mocy ustawy z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw zostały dodane pewne przepisy dotyczące odpadów. Co dokładnie zmienia ten akt prawny i od kiedy te zmiany wejdą w życie?
Problemy związane z wodami opadowymi i roztopowymi
Wiele podmiotów ma problem z wodami opadowymi i roztopowymi spływającymi z pasa drogowego na mienie prywatne czy państwowe. Kto za te kwestie odpowiada zarówno w aspekcie środowiskowym, jak i drogowym?
Opłata SUP od opakowań w stołówce
Pytanie: Firma prowadzi restaurację w formie bufetu z możliwością konsumpcji na miejscu (na sali posiłki podawane są w naczyniach ceramicznych). Istnieje możliwość zakupu ciepłych posiłków na wynos w opakowaniach z tworzywa sztucznego bez sztućców. Czy można uznać takie opakowanie za transportowe?
Opłata produktowa dla opakowań biodegradowalnych
Pytanie: Czy za folię, która ma oświadczenie o biodegradowalności (68,6%), musimy płacić opłatę produktową, czy też takie oświadczenie jest równoważne z dokumentem potwierdzającym recykling? W jaki sposób naliczać opłatę produktową dla opakowań, które są biodegradowalne?
Obszary chronione a ograniczenia właścicieli nieruchomości
Ustawa o ochronie przyrody wprowadza możliwość ochrony danego obszaru ze względu na występujące walory przyrodnicze, historyczne, kulturowe i krajobrazowe w formie m.in. parku krajobrazowego lub obszaru chronionego krajobrazu. Obszary te, pomimo podobieństwa znaczeniowego, stanowią dwa obszary o odrębnym statusie prawnym. Jakie ograniczenia występują na tych obszarach dla właścicieli nieruchomości?
Nowe przepisy UE na rzecz zrównoważonych produktów
Nowe rozporządzenie UE dotyczące ekoprojektu weszło w życie, rozszerzając wymagania zrównoważonego rozwoju na niemal wszystkie produkty fizyczne dostępne na rynku unijnym. Przepisy te mają na celu zwiększenie efektywności energetycznej, trwałości oraz zdatności do recyklingu, a także ograniczenie wpływu na środowisko.
Nowe przepisy dotyczące raportowania emisji gazów cieplarnianych w Polsce
Obowiązuje już nowe rozporządzenie ministra klimatu i środowiska, które wprowadza szczegółowe wymagania dotyczące raportowania ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej. Raport ten, precyzuje zakres danych, jakie muszą zostać uwzględnione w rocznym raporcie składanym przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) do Komisji Europejskiej.
Metodyka wyliczania śladu węglowego dla wytwarzanych odpadów
Pytanie: Jak obliczyć ślad węglowy w ramach redukcji wytwarzanych odpadów w firmie oraz zmiany kierunku ich zagospodarowania (np. ze składowania na odzyskiwanie)?