Obowiązki środowiskowe związane z panelami fotowoltaicznymi
Pytanie: Mam firmę i chciałbym zainstalować w jej siedzibie panele fotowoltaiczne – do produkcji energii na cele biurowe, ale też do ogrzewania magazynów i działań związanych z linią produkcyjną. Jakie mam obowiązki środowiskowe?
Obowiązki dotyczące uprawnień do emisji – część I
Zgodnie z regulacjami unijnymi i krajowymi każda emisja gazów cieplarnianych z instalacji objęta jest systemem handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Jakie obowiązki mają podmioty w tym zakresie?
Na jakich zasadach możesz sprzedać odpady
Pytanie: Produkujemy okna PCV i wytwarzamy odpady w postaci np. złomu stalowego i aluminiowego czy PCV. Nie musimy mieć pozwolenia na wytwarzanie odpadów. Czy możemy jednak te odpady sprzedawać przetwarzającym odpady, skupom lub innym jednostkom mającym pozwolenie na zbieranie i transport odpadów zgodnych z naszymi? W związku z pracami budowlanymi powstał u nas także jednorazowy odpad budowlany (gruz), który chciałaby kupić na własne potrzeby firma niemająca żadnych pozwoleń. Czy to możliwe?
Gospodarowanie odpadami i produktami w opakowaniach
Pytanie: Sprowadzamy z zagranicy chłodziwo do maszyn w beczkach. Gdy straci ono swoje właściwości, staje się odpadami o kodach 12 01 07 i 12 01 09, które odbiera od nas do utylizacji specjalistyczna firma. Czy musimy gdzieś zgłaszać lub prowadzić ewidencję tych beczek (pojemników), skoro i tak są przekazywane do utylizacji wraz z odpadem?
Dotacje na poprawę efektywności energetycznej
Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) na lata 2021–2027 to następca unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Budżet Programu wynosi ponad 25 mld euro i jest przeznaczony na kluczowe projekty środowiskowe, energetyczne oraz transportowe, a także na wsparcie w obszarze kultury i ochrony zdrowia.
Do 30 kwietnia dofinansowania na spalarnie odpadów
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) udziela dotacji i pożyczek w ramach programu priorytetowego „Racjonalna gospodarka odpadami”. Na dofinansowanie mogą liczyć przedsiębiorcy realizujący przedsięwzięcia dotyczące wykorzystania paliw alternatywnych na cele energetyczne. Limit środków przeznaczonych na dofinansowanie to 2 mld złotych.
Czym jest graniczny podatek węglowy (CBAM)
Zgodnie z oczekiwaniami graniczny podatek węglowy ma wspierać obniżanie emisyjności w państwach nienależących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jakich podmiotów i towarów będą dotyczyć nowe obowiązki z nim związane?
Audyt recyklera zużytego sprzętu musisz przeprowadzić do końca kwietnia
Przedsiębiorstwa, które zajmują przetwarzaniem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEiE), w większości przypadków muszą do 30 kwietnia przeprowadzić audyt. Na czym on polega?