Zmieszane odpady opakowaniowe a DPR
Pytanie: Czy wystawienie dokumentu DPR/EDPR w ramach kodu odpadu 15 01 06 jest zgodne z prawem? Jeśli te odpady są zmieszane, to czy masę odpadów wpisuje się w tabeli 2 jako „pozostałe”? Czy ten kod jest wyłączony z możliwości przekazania go do recyklingu w procesie R3?
Stosowanie nowej ustawy o sygnalistach w kontekście ochrony środowiska
Dnia 25 września 2024 r. weszły w życie przepisy o sygnalistach. Stanowią podstawę dokonywania zgłoszeń zarówno przez pracowników, jak i szefów firm, a także osoby współpracujące z daną firmą na podstawie innej niż stosunek pracy. Jak te przepisy wpływają na kwestie związane z ochroną środowiska?
Spawanie w hali bez wentylacji mechanicznej
Pytanie: Czy możemy prowadzić proces spawania, jeśli w hali nie ma wentylacji mechanicznej, tylko grawitacyjna i przy takiej organizacji pracy nie istnieje możliwość zgłoszenia takiej instalacji?
Plany dotyczące zmiany przepisów o BDO
W IV kwartale 2024 roku mają zostać przyjęte przepisy dotyczące bazy danych o odpadach (BDO) zawarte w zaplanowanym projekcie UD120. Czego dokładnie dotyczą?
Plany dotyczące ulg i ekoprojektowania opakowań
Czy dla wprowadzających produkty w opakowaniach jednorodnych (tylko z jednego rodzaju surowca) lub z zawartością surowca z recyklingu pojawią się ulgi? Czy Unia Europejska przygotowuje wytyczne dotyczące ekoprojektowania opakowań i za tym idących ulg? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w artykule.
Obszary chronione a ograniczenia właścicieli nieruchomości – część II
Ustawa o ochronie przyrody wprowadza możliwość ochrony danego obszaru ze względu na występujące walory przyrodnicze, historyczne, kulturowe i krajobrazowe w formie m.in. parku krajobrazowego lub obszaru chronionego krajobrazu. W pierwszej części tego artykułu skupialiśmy się na parkach krajobrazowych − a jakie ograniczenia występują na obszarach chronionego krajobrazu?
Mój Prąd 6.0 – na co są przeznaczone środki
We wrześniu ruszyła szósta edycja programu „Mój Prąd”, oferująca prosumentom możliwość uzyskania nawet 28 tys. zł dofinansowania. Program wspiera rozwój odnawialnych źródeł energii, takich jak instalacje fotowoltaiczne, magazyny energii i ciepła.
Dotacje w ramach programu „Mój elektryk”
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ogłosił czasowe wstrzymanie naboru wniosków w ramach ścieżki leasingowej programu „Mój elektryk”. Zmiany obowiązują od 1 września do 31 grudnia 2024 r., z uwagi na wyczerpanie alokacji środków na ten cel. Wnioski będzie można ponownie składać w 2025 roku, kiedy program wznowi działalność z nowym źródłem finansowania, które obejmie także pojazdy zakupione w drugiej połowie 2024 roku.