Czy konieczne jest zgłoszenie pojemnika magazynowego

Pytanie: Czy zbiornik dwupłaszczowy z HDPE o pojemności 2500 l na AdBlue, wyposażony w odpowietrznik, wymaga zgłoszenia? Czy w związku z używaniem takiego zbiornika są nałożone dodatkowo obowiązki związane z ochroną środowiska?

Akt o AI a ochrona środowiska

Niebawem zaczną obowiązywać przepisy europejskiego aktu o sztucznej inteligencji (dalej: akt AI). Akt ma wpływ również na użytkowników rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji (AI), wykorzystywanych w procesach związanych z ochroną środowiska.

Kwestie postępowania z odpadami popowodziowymi

Pojawiła się nowelizacja rozporządzenia o stanie klęski żywiołowej na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego. Zmiany te obejmują także kwestie związane z odpadami.

SŁOWNICZEK

Gospodarka odpadami w pytaniach i odpowiedziach

Ciągłe modyfikacje przepisów w zakresie gospodarki odpadami powodują, że firmy wciąż mają wątpliwości i problemy związane z prowadzeniem tego rodzaju działalności. W tym numerze specjalnym znajdziesz 30 najciekawszych pytań dotyczących gospodarki odpadami.

Wymagania prawne wobec paneli fotowoltaicznych

Moduły fotowoltaiczne jako sprzęt elektryczny i elektroniczny po zakończeniu eksploatacji stają się odpadami. Oznacza to, że przedsiębiorstwa, które je wykorzystują, muszą spełniać określone wymagania prawne. Jakie?

Selektywna zbiórka odpadów budowlanych

Na mocy ustawy z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw zostały dodane pewne przepisy dotyczące odpadów. Co dokładnie zmienia ten akt prawny i od kiedy te zmiany wejdą w życie?

SOS 121

Nieprawidłowości w poborze wód i odprowadzaniu ścieków

Jak przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne radzą sobie ze zwalczaniem nielegalnego poboru wody?

AOS 236

Jakie przepisy dotyczące zakłócania stosunków wodnych mają zastosowanie

W artykule wskazano przepisy regulujące kwestie związane z zakłócaniem stosunków wodnych oraz konsekwencje, z którymi muszą się liczyć sprawcy zakłóceń. Ponadto wskazano zadania organów gminy w tym zakresie i podział kosztów związanych z wykonaniem opinii przez biegłego.

AOS 235

Dotacje w ramach programu „Mój elektryk”

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ogłosił czasowe wstrzymanie naboru wniosków w ramach ścieżki leasingowej programu „Mój elektryk”. Zmiany obowiązują od 1 września do 31 grudnia 2024 r., z uwagi na wyczerpanie alokacji środków na ten cel. Wnioski będzie można ponownie składać w 2025 roku, kiedy program wznowi działalność z nowym źródłem finansowania, które obejmie także pojazdy zakupione w drugiej połowie 2024 roku.

Dopuszczalne poziomy hałasu dla zabudowy jednorodzinnej

Pytanie: Jaki powinien być dopuszczalny poziom hałasu dla terenu, na którym są wybudowane domki jednorodzinne, zaznaczone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (mpzp) oznaczeniem „MN Teren Zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej”? Przeznaczeniem podstawowym jest zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, ale jest jeszcze przeznaczenie dopuszczalne, którym są usługi nieuciążliwe wbudowane w budynki mieszkalne.

Czy konieczne jest zgłoszenie pojemnika magazynowego

Pytanie: Czy zbiornik dwupłaszczowy z HDPE o pojemności 2500 l na AdBlue, wyposażony w odpowietrznik, wymaga zgłoszenia? Czy w związku z używaniem takiego zbiornika są nałożone dodatkowo obowiązki związane z ochroną środowiska?

AOS 234

Metodyka wyliczania śladu węglowego dla wytwarzanych odpadów

Pytanie: Jak obliczyć ślad węglowy w ramach redukcji wytwarzanych odpadów w firmie oraz zmiany kierunku ich zagospodarowania (np. ze składowania na odzyskiwanie)?

Klasyfikacja odpadów opakowań

Pytanie: Czy worki po cemencie można zakwalifikować do odpadów o kodzie 15 01 01 – opakowania z papieru i tektury? Dodatkowo, czy opakowania z tworzywa sztucznego po substancji zawierającej w swym składzie kwasy tłuszczowe, olej talowy, 2-metylopentano-2,4diol i wodorotlenek potasu możemy klasyfikować do odpadów o kodzie 15 01 02 czy 15 01 10*?

SOS 119

Legalizacja jako uprawnienie

W stosunku do zastawek stanowiących urządzenia melioracji wodnych stosuje się przepisy ustawy Prawo wodne z 2017 roku dotyczące urządzeń wodnych.

Które urządzenia wymagają legalizacji

Legalizacji wymagają urządzenia wybudowane bez pozwolenia wodnoprawnego lub zgłoszenia. Na czym to dokładnie polega?

Czym jest legalizacja

Zgodnie z art. 190 ust. 1 Pw, jeżeli urządzenie wodne zostało wykonane bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego lub zgłoszenia, właściciel tego urządzenia może wystąpić z wnioskiem o jego legalizację. Czym ona jest?

AOS 233

Czy możliwe jest prowadzenie prac budowlanych na obszarach Natura 2000

W artykule scharakteryzowano możliwości dotyczące prowadzenia prac budowlanych na obszarach Natura 2000. Czy realizacja tego typu inwestycji jest w ogóle możliwa?

Czy karta informacyjna jest konieczna

Pytanie: Firma zajmuje się produkcją wyrobów z elastomerów i tworzyw sztucznych dla motoryzacji. Do produkcji swoich wyrobów używa przede wszystkim mieszanki gumowej i granulatów z tworzyw sztucznych. W wyniku jej działalności powstaje m.in. około 12 Mg odpadów z tworzyw sztucznych o kodzie 07 02 13. Firma kupiła młynek rozdrabniający do mielenia tych odpadów o wydajności 40 kg/h. Operator wtryskarki będzie na bieżąco oddzielał dobre wyroby plastikowe i pozostałe elementy technologiczne (tj. wlewki, wypustki oraz wyroby niezgodne) i wrzucał je do młyna w celu rozdrobnienia. Czy firma musi opracować kartę informacyjną przedsięwzięcia i czy musi uzyskać decyzję na przetwarzanie odpadów? Gdy wytworzony regranulat spełnia wymagania norm jakościowych jak dla surowca pierwotnego, to można go sprzedać?

AOS 232

Dalsze zagospodarowanie podrzuconych odpadów

Zdarza się, że na tereny firm są podrzucane odpady (np. zużyte opony). W jaki sposób zgodnie z prawem należy dalej postępować z takimi odpadami?

Czy odpad jest niebezpieczny - sprawdź w karcie charakterystyki

Pytanie: Jak ocenić na podstawie karty charakterystyki, czy odpad będzie niebezpieczny? Czy wystarczy oprzeć się na zapisach sekcji 2?

AOS 230

Kto musi uiszczać opłatę recyklingową

Pytanie: Które podmioty i w jakiej wysokości muszą wnosić opłatę recyklingową? Jak ją wyliczać i komu uiszczać?

Korekta pochodzenia odpadów na odpady wytwarzane w instalacji

Pytanie: Czy korekty dotyczącej zmiany ewidencji w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) na odpady wytworzone w instalacji, a nie poza instalacją, mogę dokonać tylko poprzez usunięcie w karcie ewidencji odpadów (KEO) w zakładce „wytworzone” błędnego wpisu (spoza instalacji) i dokonanie nowego wpisu (w instalacji)? Czy tak samo koryguje się zarówno bieżący rok, jak i poprzednie lata? Oczywiście wiąże się to też z korektą rocznego sprawozdania o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami.

SOS 118

Kompendium wiedzy o transgranicznym przemieszczaniu odpadów

Podstawowe informacje o transgranicznym transporcie odpadów. Jak postępować, by uniknąć nieprzyjemności w trakcie transgranicznego przemieszczania odpadów albo zminimalizować je do minimum? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w tym numerze specjalnym.

SOS 117

Ocena DNSH, czyli co zrobić, by uzyskać środki z UE na ochronę środowiska

Umowa partnerstwa na lata 2021–2027 określa sposób wykorzystania środków pochodzących z funduszy unijnych oraz współpracę pomiędzy Polską a Unią Europejską. Dokument ten definiuje również zasady horyzontalne, wśród których nowością (w porównaniu do lat wcześniejszych) jest wprowadzenie zasady DNSH.

AOS 231

Odpady z remontu – jak z nimi postępować

Pytanie: Nie jesteśmy firmą budowlaną, ale własnymi siłami robimy remont budynku, w którym chcemy m.in. wymienić stare okna drewniane z szybami na energooszczędne, dokonać ocieplenia itd. Nie mamy pozwolenia na wytwarzanie odpadów z grupy 17 (z budowy, remontu i demontażu obiektów budowlanych). Zgłosiłam w BDO możliwość wytworzenia poza instalacją niektórych odpadów z grupy 17, ale nie poinformowałam o odpadzie o kodzie 17 09 04 (zmieszanych odpadach z budowy, remontów i demontażu), pod którym to kodem chce odebrać od nas odpady Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Co mamy teraz zrobić?

Obowiązki posiadaczy klimatyzatorów

Pytanie: Pytanie: Jednostka budżetowa miasta jest wpisana do Centralnego Rejestru Operatorów (CRO), ponieważ ma urządzenia klimatyzacyjne, których czynnik chłodniczy przekracza ilości wymagające wpisu. Jakie działania oprócz pilnowania terminów i wpisów do CRO należy podjąć? Czy trzeba wysyłać roczne sprawozdania do urzędu marszałkowskiego? Czy w razie niedopatrzenia konsekwencje finansowe ponosi kierownik jednostki czy osoba faktycznie obsługująca system?

AOS 229

Czy kotły na biomasę uwzględniamy w raporcie do KOBiZE

Pytanie: Jeśli do celów ciepłowniczych palimy w piecach biomasą, tzn. odpadami rolniczymi (owies – zboże techniczne), to musimy wykazać ten fakt w raporcie do KOBiZE? W jaki sposób to policzyć?

Te zadania są związane z jednorazowymi opakowaniami

Pytanie: Czy muszę się zarejestrować w Bazie danych o odpadach (BDO), jeśli prowadząc jednoosobową działalność, sprzedaję kawę oraz herbatę w kubkach papierowych z domieszką plastiku w automatach vendingowych? Rocznie nie przekraczam 0,5 Mg wytwarzanych odpadów o kodach 15 01 01 i 15 01 02.

Obowiązki środowiskowe sklepu przemysłowego

Pytanie: Jakie obowiązki związane z KOBiZE ma sklep przemysłowy o powierzchni 150 m2? Stosujemy: ogrzewanie gazowe 6.000 m3/rok, olej napędowy 1.000 l/rok, prąd 5.000 kWh/rok.

SOS 116

Szczególny przypadek – kwestie budynków wielolokalowych

Jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkiem wielolokalowym lub budynkami wielolokalowymi, umowa zaopatrzeniowa jest zawierana z ich właścicielem lub z zarządcą. Jak powinny wyglądać umowy i rozliczenia wody i ścieków w budynkach wielolokalowych?

Strony umowy dotyczącej zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków

Zazwyczaj stroną zawierającą umowę zaopatrzeniową jako dostarczyciel usług jest przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne. W jaki sposób regulują to przepisy?

Obowiązkowe elementy, które musi zawierać umowa

Wszystkie obowiązkowe elementy umowy o dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków wynikają z art. 6 ust. 3 ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Jakie punkty są kluczowe dla takiej umowy?

AOS 228

Audyt recyklera zużytego sprzętu musisz przeprowadzić do końca kwietnia

Przedsiębiorstwa, które zajmują przetwarzaniem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEiE), w większości przypadków muszą do 30 kwietnia przeprowadzić audyt. Na czym on polega?

Zapowiadane zmiany w BDO w 2024 roku

W Bazie Danych o Produktach i Opakowaniach oraz Gospodarce Odpadami (BDO) wprowadzenie niektórych zmian jest konieczne ze względu na zmiany przepisów dotyczących gospodarowania odpadami. Inne z tych modyfikacji są zapowiadane w związku z koniecznością poprawy funkcjonalności systemu. O jakich zmianach mowa?

Od 22 kwietnia ważne zmiany w programie „Czyste Powietrze”

Od 22 kwietnia 2024 roku zostanie wprowadzony obowiązek wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM). Co jeszcze się zmieni?

SOS 115

Opakowania i zagadnienia z nimi związane w kontekście ochrony środowiska

Opakowania stanowią istotny problem środowiskowy, głównie ze względu na ich powszechność oraz niski potencjał zastąpienia alternatywnymi rozwiązaniami. Biorąc pod uwagę stały wzrost konsumpcjonizmu i wytwarzanie coraz większej ilości produktów gotowych do spożycia („diety pudełkowe”, produkty „food to go” lub „on to go”), należy założyć, że ilość opakowań oraz odpadów z nich powstających będą stale rosły. Jakie są w takim razie plany na zagospodarowanie takich odpadów?

Obowiązki producentów w zakresie opakowań

PPWR zakłada, że każdy z uczestników systemu ROP ma takie same prawa i może wybrać, czy chce realizować obowiązki samodzielnie, czy za pośrednictwem innego podmiotu. Obowiązki można przekazać wyłącznie organizacji odpowiedzialności producenta.

Na czym polega ekoprojektowanie

Obowiązki w zakresie wprowadzania opakowań przydatnych do recyklingu w praktycznym ujęciu wiążą się z ekoprojektowaniem.

AOS 227

Jakie prace dotyczące ochrony środowiska zapowiada nowy rząd

Zgodnie z informacjami płynącymi z Sejmu nie są wykluczone korekty w przepisach dotyczących systemu kaucyjnego. Ministerstwo Klimatu i Środowiska jest na etapie zbierania uwag od interesariuszy (np. wprowadzających opakowania czy prowadzących recykling), a w marcu planuje konsultacje społeczne w tym zakresie. Czym jeszcze zamierza się zająć?

AOS 226

Opłata produktowa dotycząca opakowań – czego o niej nie wiesz

Opłata produktowa jest wyliczana, gdy wprowadzający produkty w opakowaniach lub organizacja odzysku opakowań nie osiągną wymaganych poziomów recyklingu odpadów opakowaniowych. Jakie są dokładne zasady jej uiszczania?

Odpady z realizacji usług

Pytanie: Spółka córka prowadzi działalność usługową dla spółki matki (tzn. ma kombajny, które wykorzystuje do zbioru warzyw kupowanych przez matkę). W wyniku tych działań powstają jako odpad zużyte opony. Czy spółka córka musi mieć wpis do BDO? W wyniku jej działalności nie powstają inne odpady.

Obowiązki dotyczące toreb z tworzywa sztucznego

Pytanie: Prowadzimy ewidencję lekkich toreb z tworzywa sztucznego, a następnie pobieraną opłatę recyklingową wraz z liczbą toreb ujmujemy w stosownym sprawozdaniu. Czy dla tych toreb powinniśmy także zapewniać poziomy odzysku i recyklingu bądź uiszczać opłatę produktową i składać sprawozdanie w zakresie wprowadzonych do obrotu opakowań?

AOS 225

Wpływ rozporządzenia PPRW na branżę opakowań

Celem przepisów projektowanego rozporządzenia dotyczącego opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR) jest zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów opakowaniowych oraz zwiększenie wydajności recyklingu.

Kolejne próby walki ze smogiem

Polska od 1 stycznia 2024 r. będzie 18 krajem w Unii Europejskiej, który wprowadzi paliwo E10. Głównym celem zmian jest ograniczenie negatywnego wpływu sektora transportu na zdrowie ludzi i środowisko naturalne, w tym poprawa jakości powietrza w dużych miastach, gdzie transport samochodowy jest głównym emitentem zanieczyszczeń (smogu).

SOS 114

Jak wyliczyć opłatę za emisję z klimatyzacji

W ramach wyliczania emisji z klimatyzacji przyjmuje się, że jeżeli czynnik chłodniczy należy w urządzeniu uzupełnić, oznacza to, że tyle czynnika, ile zostało „dobite”, ulotniło się do powietrza.

Gdzie znajdziesz jednostkowe stawki opłat na 2023 rok

Wysokość jednostkowych stawek opłat na 2023 rok została określona w stosownym obwieszczeniu.

Emisja ze stacji ładowania wózków widłowych

Podmioty zobowiązane do naliczania opłat za korzystanie ze środowiska bardzo często w ogóle nawet nie wiedzą, że ze stacji ładowania akumulatorowych wózków widłowych wydziela się siarkowodór, który również należy ujmować w obliczeniach emisji gazów i pyłów do środowiska w rocznych sprawozdaniach. Jak to zrobić?

SOS 113

Poznaj zasady składania sprawozdań

W celu dodania nowego sprawozdania należy wybrać opcję „Nowe sprawozdanie”. Następnie system wyświetli formularz dodania nowego sprawozdania, który zawiera informacje dotyczące okresu sprawozdawczego, typu sprawozdania, jego adresata i podmiotu składającego (e-mail i telefon). Co jeszcze warto wiedzieć o składaniu sprawozdań w BDO?

Podstawowe informacje dotyczące sprawozdawczości

Wszystkie grupy sprawozdań w BDO mają pewne cechy wspólne. Jakie? Dowiesz się z artykułu.

Ogólne kwestie dotyczące sprawozdania odpadowego

Raportowanie w BDO dotyczy m.in. wytwarzania odpadów oraz gospodarowania odpadami (zbierania i przetwarzania). Jaka jest specyfika tych sprawozdań?

AOS 224

Kotłownia zakładowa – o tych parametrach musisz pamiętać

Pytanie: Jakie są parametry środowiskowe dla kotłowni zakładowej, w której paliwem opałowym jest miał węglowy, a kotły mają ruszt mechaniczny?

Jak sprawdzić, czy dana substancja zalicza się do LZO

Pytanie: Czy chłodziwo używane w procesach technologicznych jest substancją zawierającą LZO i powinno być rozliczane w ramach opłat za korzystanie ze środowiska i w KOBiZE?