ZMIANY PRAWNE
1 lipca 2024 r.Ustawa 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 877)
Zasady wpisu do BDO właściciela stołówki
Pytanie: Prowadzę stołówkę szkolną − jestem najemcą kuchni, w której przygotowuję posiłki dla uczniów. Czy muszę dokonać wpisu firmy do BDO? Jeżeli tak, to w jakich działach? Aktualnie mam złożoną deklarację w urzędzie gminy na odbiór odpadów komunalnych.
W jaki sposób segregacja odpadów jest interpretowana w orzeczeniu NSA
W gminie ustalono podwyższoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi w przypadku incydentalnego niedopełnienia obowiązku selektywnego zbierania odpadów. Sprawa dotyczyła podwyższenia opłaty po wykryciu nieprawidłowości w segregacji, do której doszło tylko raz na dziewięć odbiorów odpadów w danym miesiącu.
Szkoda w środowisku a działalność gospodarcza
Szkoda w środowisku to negatywna, dająca się zmierzyć zmiana stanu jakościowego czy ilościowego środowiska (najczęściej zanieczyszczenie jego komponentów) lub pogorszenie funkcji elementów przyrodniczych (skład gatunkowy, stan i jakość siedlisk), analizowana w stosunku do stanu początkowego, czyli stanu środowiska sprzed realizacji danego przedsięwzięcia (szkoda spowodowana bezpośrednio lub pośrednio przez daną działalność).
Postępowanie w przypadku wycieku czynnika chłodzącego
Pytanie: Jak należy postąpić w przypadku wycieku czynnika chłodzącego? Czy trzeba poinformować organ ochrony środowiska?
Poprawa jakości powietrza ujęta w przepisach UE
Parlament Europejski przyjął w kwietniu 2024 roku tymczasowe porozumienie polityczne z krajami UE w sprawie nowych środków mających na celu poprawę jakości powietrza w UE. Co ma się zmienić?
Pomoc de minimis na opłatę produktową
Pytanie: Prowadzę sklep internetowy, w którym do pakowania produktów do wysyłki używam kartonów, taśm i etykiet. Tych opakowań jest mniej niż 1 Mg. Jak złożyć wniosek o pomoc de minimis w tym zakresie?
Na jakich zasadach możesz uzyskać dotacje z gminy na ochronę środowiska
Podmioty prowadzące działalność gospodarczą w określonych sytuacjach mogą się ubiegać o wsparcie ze strony jednostek samorządu terytorialnego, a konkretnie gmin. Chodzi tu o pomoc udzielaną w formie bezzwrotnych dotacji (z reguły celowych), m.in. na prowadzenie szeroko pojętej działalności oświatowej, inwestycje w zakresie ochrony środowiska czy ochronę nieruchomości o statusie zabytku.
Meandry gospodarowania opakowaniami
Pytanie: Czy w ramach wywiązywania się z obowiązku uzyskania określonych poziomów recyklingu odpadów opakowaniowych we własnym zakresie można raportować poziom recyklingu przekraczający 100%? Przykładowo firma wprowadza 1 Mg opakowań z tektury, kupując produkty w opakowaniach z zagranicy. Jednocześnie przekazuje do recyklingu 10 Mg opakowań z tektury po produktach zakupionych w Polsce. Osiągnięty poziom recyklingu wynosi w takiej sytuacji 1000% i nawet gdyby pozostałe opakowania (z tworzyw sztucznych, drewna) nie były poddawane recyklingowi, to nadal wymagany poziom recyklingu dla opakowań ogółem (63% w 2024 r.) będzie osiągnięty.
Kto musi uiszczać opłatę recyklingową
Pytanie: Które podmioty i w jakiej wysokości muszą wnosić opłatę recyklingową? Jak ją wyliczać i komu uiszczać?