Kara za brak analizy ryzyka ujęć wody

Pytanie: Jakie są kary za nieprzedłożenie wojewodzie analizy ryzyka ujęć wód podziemnych do końca 2022 roku?

Jak zabezpieczyć się w umowie najmu przed dzikimi wysypiskami odpadów

W celu pełnego zrozumienia znaczenia zabezpieczenia przez wynajmującego nieruchomość przed skutkami niewłaściwego gospodarowania odpadami warto zapoznać się z poniższym artykułem.

Zasady wykorzystania odpadów opon

Pytanie: Klient chciałby wykorzystać odpady (opony) jako odbojniki na nabrzeżu. Czy możemy je odsprzedać?  Prowadzimy działalność usługową – mamy park maszyn bez żadnego własnego serwisu, lakierni itp. Świadczymy usługi dźwigowe dla klientów zewnętrznych, czasem dochodzi do wymiany oleju, filtrów czy np. opon. Czy te odpady traktujemy jako powstające w związku z eksploatacją instalacji?

Zasady gospodarowania odpadami opakowań

Pytanie: Prowadzę sklep internetowy i zarejestrowałem się w Bazie danych o odpadach (BDO) jako wprowadzający opakowania na rynek. Czy mogę odpady kartonów zawieźć do skupu makulatury, a worki z folią do miejsca selektywnej zbiórki bez wystawiania kart przekazania odpadów (KPO)? Albo oddać te odpady razem z odpadami komunalnymi podczas odbioru z nieruchomości? Mam umowę użyczenia lokalu pod działalność.

Z jaką częstotliwością należy dokonywać pomiarów hałasu przemysłowego

Hałas jest dźwiękiem generowanym w wyniku działalności człowieka, który jest uważany za szkodliwy czynnik fizyczny podlegający weryfikacji. Czy jest określona jego częstotliwość pomiarów dla budynków produkcyjnych?

Określanie oddziaływania hodowli na środowisko − wyznaczanie DJP

W trakcie kontroli organów ochrony środowiska na terenach gospodarstw rolnych prowadzących chów lub hodowlę zwierząt jest mowa o dużych jednostkach przeliczeniowych (dalej: DJP). Jak je określać?

Nowe przepisy o dobrych praktykach w zakresie gospodarki leśnej – część I

Dnia 26 kwietnia 2023 r. weszły w życie przepisy dotyczące wymagań dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej. Obowiązują one wszystkich właścicieli i posiadaczy lasów i określają sposób postępowania na etapie planowania i realizacji działań z zakresu gospodarki leśnej.

Nielegalne składowiska odpadów i ich pożary

W ostatnim czasie coraz częściej mówi się o nielegalnych składowiskach odpadów na terenie całej Polski. Odpady są porzucane, a następnie dochodzi do ich pożarów. Dlaczego mamy do czynienia z takimi przypadkami i co można z tym zrobić?

AOS 223

Ewidencja baterii i klasyfikacja odpadów

Pytanie: Jesteśmy wpisani do Bazy danych o odpadach (BDO) jako wytwórcy odpadów. Chcemy oddać zużyte akumulatory do punktu, który przyjmuje tego rodzaju odpady. Jak należy to zewidencjonować w BDO? Dodatkowo po likwidacji stanowisk pracy zostały nam odpady "szyby pleksi" z tworzywa sztucznego - pod jakim kodem powinniśmy je zaklasyfikować?

Co sprawdzi WIOŚ w trakcie zmiany zezwolenia

Pytanie: Firma dokonuje zmiany zezwolenia na zbieranie odpadów, żeby dostosować decyzję do obowiązujących przepisów prawnych. Czy WIOŚ w przypadku procedowania takiego wniosku może pytać np. o kwestie emisyjne i uzależniać wydanie opinii od zgodności innych aspektów z obszaru ochrony środowiska?

Aktualizacja stawek opłaty produktowej

Do końca 2024 roku ma zostać wydane rozporządzenie w sprawie opłaty produktowej dla poszczególnych rodzajów opakowań.

AOS 222

Kolejny nabór w programie „Ciepłe Mieszkanie”

„Ciepłe Mieszkanie” to uzupełnienie programu „Czyste Powietrze” kierowanego do właścicieli domów jednorodzinnych. Jakie są warunki wsparcia?

SOS 112

Jakie są wnioski NIK w zakresie pożarów składowisk odpadów

W latach 2017–2022 w Polsce miały miejsce 754 pożary miejsc gromadzenia odpadów. Pod koniec 2022 roku Najwyższa Izba Kontroli (NIK) opracowała raport dotyczący zapobiegania pożarom miejsc gromadzenia odpadów, w którym przyjrzano się pracy WIOŚ, Państwowej Straży Pożarnej, urzędów marszałkowskich oraz starostw powiatowych. Wnioski z kontroli przeprowadzonej przez NIK nie napawają zbyt dużym optymizmem.

SOS 111

Co z żywnością pochodzenia zwierzęcego

Do produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego unijne prawo podchodzi z dużą ostrożnością.

AOS 221

Kara za brak analizy ryzyka ujęć wody

Pytanie: Jakie są kary za nieprzedłożenie wojewodzie analizy ryzyka ujęć wód podziemnych do końca 2022 roku?

Jak zabezpieczyć się w umowie najmu przed dzikimi wysypiskami odpadów

W celu pełnego zrozumienia znaczenia zabezpieczenia przez wynajmującego nieruchomość przed skutkami niewłaściwego gospodarowania odpadami warto zapoznać się z poniższym artykułem.

AOS 220

Czym jest cable pooling i co mówią o nim projektowane przepisy

Cable pooling jest jedną z metod wspomagających zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w bilansie energetycznym. Metoda ta polega na umożliwieniu przyłączenia różnych OZE do jednego przyłącza sieci. W ten sposób tworzy się hybrydową instalację, która może korzystać z OZE takich jak np. energia słoneczna i wiatrowa.

SOS 110

Wniosek o przeprowadzenie kontroli

Przed wydaniem pozwolenia na wytwarzanie odpadów urząd, do którego został złożony wniosek, przekazuje kopię niezbędnej dokumentacji i występuje z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli przez wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska (WIOŚ) i komendanta powiatowego (miejskiego) PSP (jeśli dotyczy).

Rozpatrywanie złożonego wniosku

Urząd sprawdzi, czy zostały dostarczone wszystkie dokumenty i podane niezbędne dane. Jeżeli wniosek zawiera braki formalne (np. nie wypełniono w sposób satysfakcjonujący wniosku albo nie złożono wszystkich wymaganych załączników), to urząd wezwie do poprawienia błędów.

Kwestie dotyczące wykonania operatu ppoż.

Operat ppoż. powinien być, zgodnie z art. 42 ust. 4b pkt 1 lit. a–b ustawy o odpadach, wykonany przez uprawnioną osobę. Co jeszcze wytwórca odpadów powinien o nim wiedzieć?

AOS 219

Decyzje związane z inwestycją w oczyszczalnie ścieków

Pytanie: Mamy dwie oczyszczalnie ścieków i niedługo będziemy modernizować małą oczyszczalnię (wiejską − znajdującą się w gminie, ale poza aglomeracją ściekową miasta) o RLM 446. Chcemy uprościć gospodarkę osadową w tej małej oczyszczalni jedynie do wybudowania zagęszczacza grawitacyjnego, a następnie do wywożenia zagęszczonego osadu (około 98% uwodnienia) wozem asenizacyjnym do dużej oczyszczalni ścieków w celu ustabilizowania go zgodnie z tamtejszą technologią, do uzyskania w efekcie odpadu o kodzie 19 08 05 (ustabilizowane komunalne osady ściekowe). Czy istnieją przeciwwskazania prawne do realizacji takiego projektu? Czy są konieczne specjalne pozwolenia?

Czy sprzedaż nieuszkodzonych opakowań jest możliwa

Pytanie: Kupujemy do produkcji surowiec w workach Big-bag. Czy jeśli worki są nieuszkodzone możemy je odsprzedać, czy muszą być traktowane jako odpad?

Biogazownie rolnicze – ułatwienia w inwestycjach

Pod koniec czerwca został przez Senat przyjęty z poprawkami projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych.

SOS 109

Jaki termin ważności mają warunki przyłączenia

Zgodnie z art. 19a ust. 7 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, warunki przyłączenia do sieci wydane przez przedsiębiorstwo są ważne przez okres dwóch lat od ich wydania. Jeżeli okres ważności warunków zostanie skrócony, będą one nieważne.

Ile potrwa wydanie warunków przyłączenia

Na wydanie warunków przyłączenia podmiot będzie musiał poczekać. Ile? Tego dowiesz się z tekstu.

AOS 218

Czy budowa garażu wymaga decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach

Pytanie: Planuję budowę garażu – czy muszę uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach (dalej: duś)?

Częstotliwość czyszczenia separatorów

Z artykułu dowiesz się, jak często należy czyścić separatory, do których spływają wody opadowe i separatory, do których spływają ścieki przemysłowe.

AOS 217

Kolejna wersja ustawy o systemie kaucyjnym

Pojawiła się trzecia wersja, zawierająca istotne zmiany w stosunku do pierwszych dwóch projektów, ustawy o systemie kaucyjnym. Uwzględniono w niej część wątpliwości zgłaszanych przez branżę. Co się zmieniło?

Czeka nas lepsze oznakowywanie i dłuższa żywotność produktów

Parlament Europejski zatwierdził projekt dyrektywy, która ma poprawić oznakowanie produktów i ich trwałość. Z artykułu dowiesz się, co dokładnie ma się zmienić.

AOS 216

Czy powerbanki są akumulatorami

Czy powerbanki sygnowane logiem firmy, wprowadzane na terytorium kraju nieodpłatnie, są akumulatorami? 

Czy malowanie znaków drogowych będzie wymagać uiszczenia opłaty środowiskowej

Pytanie: Przedsiębiorcy realizujący usługi polegające na malowaniu znaków na drogach często zastanawiają się, czy wiąże się to z obowiązkiem obliczania i uiszczania opłat środowiskowych. Jak jest w rzeczywistości?

SOS 108

Czy możesz wykorzystać odpady do budowy, rozbudowy i utrzymania budowli hydrotechnicznych

Do budowy, rozbudowy i utrzymania budowli hydrotechnicznych innych niż wskazane w lp. 11 tabeli załącznika do rozporządzenia w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami i urządzeniami może być wykorzystany tylko odpad o kodzie 17 05 06 – urobek z pogłębiania inny niż wymieniony w 17 05 05*.

SOS 107

Jakie są obowiązki posiadaczy odpadów

Posiadacz odpadów to wytwórca odpadów lub osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej będący w posiadaniu odpadów. Domniemywa się, że władający powierzchnią ziemi jest posiadaczem odpadów znajdujących się na nieruchomości. Natomiast wytwórca odpadów to każdy, którego działalność lub bytowanie powoduje powstawanie odpadów (pierwotny wytwórca odpadów), oraz każdy, kto przeprowadza wstępną obróbkę, mieszanie lub inne działania powodujące zmianę charakteru lub składu tych odpadów.

Czy zmiana klasyfikacji odpadów niebezpiecznych jest możliwa

Posiadacz odpadów może zmienić klasyfikację odpadów niebezpiecznych na inne niż niebezpieczne, jeżeli udowodni, że nie mają właściwości niebezpiecznych. W przypadku zmiany klasyfikacji odpadów jest zobowiązany do przedłożenia marszałkowi województwa (właściwego ze względu na miejsce wytwarzania lub gospodarowania odpadami) zgłoszenia zmiany klasyfikacji odpadów niebezpiecznych na odpady inne niż niebezpieczne. Kiedy i w jaki sposób jest to możliwe?

AOS 215

Dodatkowe środki dla rolników

W Dzienniku Urzędowym opublikowano nową ustawę o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej. Jakie są jej główne założenia?

AOS 214

Jak rozliczać kwestie związane z czynnikiem chłodniczym

Pytanie: W zakładzie dokonaliśmy likwidacji klimatyzatora i w Centralnym Rejestrze Operatorów (CRO) dokonaliśmy zapisu o tym i odzysku całej zawartości czynnika, który został przekazany do fundacji PROZON. Czy w tym przypadku musimy uwzględnić tę ilość w informacji o korzystaniu ze środowiska i KOBiZE? 

Energetyka jądrowa w Polsce coraz bliżej

W Polsce od 17 lutego 2023 r. działa zespół do spraw rozwoju energetyki jądrowej. Ponadto spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) oraz firmy Westinghouse Electric Company i Westinghouse Electric Poland (Westinghouse) podpisały 22 lutego 2023 r. umowę rozpoczynającą wspólne działania prowadzące do przygotowania projektu pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Jak dokładnie wygląda aktualny rozwój energetyki jądrowej w Polsce?

Czym jest bilans LZO

Pytanie: Czy jeśli w preparatach, których używa fryzjer w swoim gabinecie, występują lotne związki organiczne (LZO), to należy te preparaty ująć w opłatach za korzystanie ze środowiska? Czym w ogóle jest bilans LZO?

SOS 106

Czy mnożenie opłat jest zasadne

Strona wniosła do sądu skargę na bezczynność organu. Rozpatrując kwestię bezczynności, sąd musiał przy tej okazji zająć stanowisko co do zasadności ustalenia podwójnej opłaty, ponieważ to tak naprawdę stanowiło istotę sporu. Co postanowił?

AOS 213

Instalacje do produkcji papieru a system ETS

Pytanie: Jeżeli w procesie technologicznym, który decyduje o objęciu instalacji systemem ETS, nie występuje emisja gazów cieplarnianych, a instalacje towarzyszące nie kwalifikują się do objęcia tym systemem, ponieważ są poniżej progu 20 MW, czy taka instalacja ma obowiązek uczestnictwa w ETS? Dodam, że produkujemy papier i tekturę.

Co z opłatą w przypadku importu paneli fotowoltaicznych

Pytanie: Chcemy wprowadzić panele fotowoltaiczne na rynek polski (kupić je za granicą). Czy będziemy musieli za to naliczyć opłatę produktową w zakresie zużytego sprzętu? Jeżeli tak, to skąd wziąć „masę zebranego w danym roku kalendarzowym na terytorium kraju zużytego sprzętu, powstałego ze sprzętu wprowadzonego do obrotu w danej grupie sprzętu”?

Chcesz zainwestować w małą elektrownię wodną? Sprawdź, jakiej dokumentacji potrzebujesz

Budowa małej elektrowni wodnej kwalifikuje się jako przedsięwzięcie mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko i wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia. O jakich jeszcze kwestiach formalnych będziesz musiał pamiętać?

SOS 105

Czym jest System Elektronicznego Nadzoru Transportu

Monitorowanie przez Krajową Administrację Skarbową drogowego i kolejowego przewozu tzw. towarów wrażliwych oraz obrotu paliwami opałowymi odbywa się z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego – Systemu Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT).

AOS 212

Kto jest wprowadzającym sprzęt i produkty

Pytanie: Chcemy kupić z UE oraz poza nią używane maszyny do produkcji (giętarki, prasy, piły), które są zasilane energią elektryczną i w których są olej hydrauliczny i smary. Firma kupuje również za granicą podzespoły do maszyn produkcyjnych. Czy jesteśmy wprowadzającym sprzęt elektryczny i produkty (oleje i smary) na rynek?

AOS 211

Granty wyszehradzkie na ochronę środowiska

Fundusz Wyszehradzki wspiera finansowo przedsięwzięcia realizowane wspólnie przez partnerów pochodzących z krajów członkowskich Grupy Wyszehradzkiej, czyli Polski, Czech, Węgier i Słowacji. Dofinansowanie mogą otrzymać projekty z zakresu ochrony środowiska realizowane przez przedsiębiorców, organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego, instytucje naukowe i badawcze.

Dotacje na dodatkowe źródła ciepła

W ramach programu Czyste powietrze można ubiegać się także o dofinansowanie na dodatkowe źródła ciepła. O czym należy wtedy pamiętać?