Kiedy możesz zrzec się pozwolenia wodnoprawnego
Przedsiębiorcy często chcą zakończyć obowiązywanie pozwolenia wodnoprawnego i składają wniosek na podstawie art. 407 ustawy Prawo wodne, nie wnioskując o ustalenie kolejnego okresu obowiązywania. Czy jest to zgodne z prawem? Czy można określić datę, od której obowiązuje takie zrzeczenie? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w artykule.
Czy przeniesienie opinii gminy do nowej lokalizacji jest możliwe
Pytanie: Firma planuje wynająć nowe miejsce i zainstalować tam dziesięć wtryskarek do produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych, które będą przeniesione z dotychczasowej lokalizacji. Wynajmujący nie ma decyzji środowiskowej (dalej: duś) dla takiego przedsięwzięcia. Po czyjej stronie leży ewentualny obowiązek jej uzyskania? Czy możemy rozszerzyć posiadaną opinię urzędu (stanowiącą o braku konieczności uzyskania duś) na nową lokalizację, uzupełniając ją tylko o wymagane dokumenty?
Zmiany w ustawie Prawo energetyczne – wdrożenie gospodarki wodorowej
Ministerstwo Klimatu i Środowiska podjęło prace mające na celu wdrożenie polskiej gałęzi gospodarki wodorowej. Powstał projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw.
Zasady uzupełniania sprawozdania o opakowaniach
Pytanie: Pracuję w firmie produkującej i sprzedającej maszyny w opakowaniach dla klientów krajowych oraz zagranicznych. Firma nie ma umów dotyczących recyklingu, odzysku itp. W sprawozdaniu o produktach i opakowaniach wypełniamy tabelę 5.1 dla produktów wprowadzonych do obrotu w kraju. Co z produktami w opakowaniach wywiezionymi za granicę? Czy dane wpisać do tabeli 3 (informacja o wywiezionych za granicę opakowaniach)?
Zakaz importu węgla z Rosji a kolejne towary w SENT
Pojawił się nowy projekt rozporządzenia, zgodnie z którym system monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów SENT obejmie kolejną grupę towarów, w tym: węgiel, koks i brykiety. Zmiana przepisów ma związek z zakazem importu węgla z Rosji.
Energia wiatrowa w Polsce – perspektywy i zmiany
Wykorzystanie energii wiatrowej jest jedną z szans na osiągnięcie ambitnych celów Europejskiego Zielonego Ładu. Jego głównym celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej (zerowego bilansu emisji dwutlenku węgla, czyli w praktyce wyeliminowanie paliw kopalnych z procesu produkcji energii) do 2050 r. Konieczna jest zatem transformacja gospodarki na OZE, czyli odnawialne źródła energii, których znaczenie będzie systematycznie rosło w polskim bilansie energetycznym.
Do końca czerwca masz czas na złożenie deklaracji CEEB!
Zarządca budynku lub lokalu powinien złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta deklarację o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw. Sprawdź, kiedy i jak taką deklarację złożyć oraz w jaki sposób ją wypełniać.
- « pierwsza
- «
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- »
- ostatnia »
SOS104
Konkretne rodzaje tego typu sprawozdań
W poniższym artykule znajdziesz opis poszczególnych rodzajów sprawozdań z zakresu raportowania wprowadzeniowego.
Jakie sprawozdania z zakresu korzystania ze środowiska musisz złożyć za 2022 rok
Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z oddziaływaniem na środowisko. Nawet mała firma ma na nie wpływ i z dużym prawdopodobieństwem będzie zobowiązana do raportowania środowiskowego. Zakres raportowania jest uzależniony od rodzaju prowadzonej działalności. Jakie raporty powinieneś złożyć za rok ubiegły?
SOS103
OZE i innowacyjne rozwiązania w kontekście tworzenia przewag ekologicznych przez firmy
Ochrona środowiska w ostatnich czasach stała się niezwykle istotnym tematem w gospodarce światowej i polityce. Przedsiębiorcy mają zazwyczaj szczególnie duży wpływ na ochronę środowiska. Ponadto niektóre aspekty ochrony środowiska są regulowane prawnie i nieprzestrzeganie tych zasad jest obowiązkowe, a za niewywiązywanie się z nich grożą sankcje karne.
AOS209
Dostałeś karę za nielegalną wycinkę drzew? Sprawdź, czy można ją umorzyć
Postępowanie w przypadku nałożenia kary za usunięcie drzewa bez zgłoszenia, o którym mowa w art. 88 ust. 1 pkt 6 ustawy o ochronie przyrody, jest identyczne, jak w przypadku kary za usunięcie drzewa bez zezwolenia. Czy jest szansa na umorzenie takiej kary?
AOS207
Czy odpady zawierające ropę naftową są objęte SENT
Pytanie: Czy odpad o kodzie 16 07 08* (odpady zawierające ropę naftową lub jej produkty) powinien być zgłaszany do SENT? Zgłaszane muszą być odpady olejowe, jednak niedawno spotkałam się ze stwierdzeniem, że transport tego odpadu musi również odbyć się na podstawie zgłoszenia w SENT. Jaka jest prawda?
SOS102
Rola gmin w procesie czystości wód
Gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie oraz zapewniają budowę, utrzymanie i eksploatację własnych lub wspólnych z innymi gminami bądź wspólnych ze związkiem metropolitalnym stacji zlewnych, w przypadku gdy podłączenie wszystkich nieruchomości do sieci kanalizacyjnej jest niemożliwe lub powoduje nadmierne koszty.
Odra i inne polskie rzeki w kontekście odprowadzania ścieków
Inspiracją do powstania tego numeru specjalnego była katastrofa ekologiczna związana z zanieczyszczeniem Odry. Czy stan polskich wód jest tak zły?
Obowiązki właścicieli nieruchomości w zakresie gospodarowania ściekami
Swoje obowiązki w zakresie oczyszczania wód mają również właściciele nieruchomości. Jakie?
SOS101
Na jakich zasadach możliwe jest pozyskiwanie energii z odpadów
Pozyskiwanie energii z odpadów budzi wiele kontrowersji i jest tematem sporów w różnych środowiskach. Energia powstaje w procesie spalania, który w terminologii specjalistycznej i prawnej występuje jako pojęcie termicznego przekształcania odpadów. Z jednej strony mamy stanowisko grona ekspertów i techniczne podejście do procesu zagospodarowania odpadów, z drugiej – zdanie mieszkańców, którzy nie chcą, aby w ich sąsiedztwie funkcjonowała spalarnia odpadów.
AOS206
Kiedy musisz zmienić decyzję środowiskową
Pytanie: Musimy wystąpić o nowe pozwolenie wodnoprawne dla oczyszczalni ścieków. W międzyczasie na terenie obiektu powstała wiata do magazynowania osadów oraz garaż. Do wniosku o pozwolenie wodnoprawne należy dołączyć m.in. decyzję środowiskową (duś). Czy w związku z tym jesteśmy zobowiązani występować o nową decyzję?
Aktualna sytuacja energetyczna Polski
Wpływ na sytuację energetyczną Polski mają krajowe i unijne strategie związane z transformacją źródeł energii. Polska energetyka wykorzystuje w dużym stopniu paliwa kopalne, których stosowanie powoduje zanieczyszczenie powietrza i pogłębianie zmian klimatycznych.
AOS205
Nowości w przepisach o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie
Trwają obecnie prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw. Projekt jest obecnie na etapie uzgodnień. Co zakłada?
Jakie są zasady wykorzystania przeterminowanych produktów paszowych
Pytanie: Zwracam się z prośbą o wyjaśnienie moich wątpliwości dotyczących możliwości wykorzystania przeterminowanych produktów z grupy dodatków paszowych (PKWiU 10.91.10.0). Czy takie produkty mogę wykorzystać w gospodarstwie rolnym jako nawóz?
Czy musisz mieć ADR do załadunku odpadów niebezpiecznych wózkiem widłowym
Pytanie: Jesteśmy wytwórcą odpadów, w tym odpadów klasyfikowanych jako niebezpieczne. Nie transportujemy jednak tych odpadów niebezpiecznych, a jedynie ładujemy wózkiem widłowym na samochód ciężarowy odbiorcy, który ma ADR. Czy do samego załadunku odpadów na wózki powinniśmy mieć ADR? Jeżeli tak, to dla których rodzajów odpadów?
SOS100
Baza wiedzy o pozwoleniach wodnoprawnych
Pozwolenie wodnoprawne to decyzja administracyjna, która potrzebna jest, gdy planowana inwestycja może wpływać na stan wód powierzchniowych lub podziemnych. Ubieganie się o nią bywa czasochłonne, dlatego planując inwestycję, warto wcześniej przygotować się i dowiedzieć, na jakich warunkach wydawane jest pozwolenie wodnoprawne, jaka powinna być jego treść czy też jak przebiegają czynności, które zakład zainteresowany uzyskaniem pozwolenia wodnoprawnego powinien wykonać w trakcie postępowania. To szczególnie istotne, gdy planowana inwestycja przewiduje szczególne korzystanie z wód. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o pozwoleniu wodnoprawnym.
AOS204
Komis samochodowy – te kwestie środowiskowe go dotyczą
Pytanie: Z jakich obowiązków musi wywiązać się podmiot, który prowadzi komis samochodowy i sprowadza w tym celu samochody z zagranicy?
Klasyfikacja zanieczyszczonych odpadów szklanych
Pytanie: W ramach jakiego kodu zakwalifikować odpady szkła zanieczyszczonego chemikaliami (butelki i słoiki po odczynnikach chemicznych), które wykorzystywał technolog? Ponadto jakie podmioty muszą umieszczać numer BDO na swoich dokumentach? Czy laboratorium wytwarzając np. żużel z produkcji ciepła w kotłowni węglowej, musi to robić?
AOS203
Elektromobilność w Polsce - wyzwania, plany i problemy
Jednym z głównych wyzwań związanych z elektromobilnością w Polsce jest konieczność tworzenia stref czystego transportu. Jakie jeszcze problemy są z nią związane? O tym przeczytasz w artykule.
SOS99
Czym są urządzenia wodne i co warto o nich wiedzieć
Urządzenia wodne to − zgodnie z ustawą Prawo wodne − urządzenia lub budowle służące do kształtowania zasobów wodnych lub korzystania z tych zasobów, w tym m.in. urządzenia lub budowle piętrzące, przeciwpowodziowe i regulacyjne, a także kanały i rowy.
AOS202
Co się zmieniło w kwestii przygotowywania raportów ooś
Dnia 23 kwietnia 2022 r. weszło w życie rozporządzenie w sprawie formatu dokumentu zawierającego wyniki inwentaryzacji przyrodniczej oraz formatu raportu o oddziaływaniu na środowisko. Ma ono wpływ na podmioty, które zajmują się opracowywaniem tzw. raportów oceny oddziaływania na środowisko (ooś). Co się zmieniło?
AOS201
Czy polski system gospodarowania odpadami jest gotowy na wyzwania migracyjne
Poza oczywistymi wyzwaniami wynikającymi z masowego napływu ludności uciekającej przed wojną w Ukrainie na próbę zostanie też wystawiony polski system gospodarowania odpadami komunalnymi.
Aktualna sytuacja polityczna a kwestie ochrony środowiska w UE
W lutym Rada Unii Europejskiej ds. konkurencyjności odroczyła wdrożenie dyrektywy CSRD. Czy kwestie ochrony środowiska w obecnej sytuacji politycznej zejdą na drugi plan, czy może wręcz przeciwnie? Więcej na ten temat przeczytasz w poniższym artykule.
SOS98
Gospodarka odpadami opakowaniowymi – co musisz o niej wiedzieć
Określenie, czym jest gospodarka odpadami opakowaniowymi, wydaje się łatwe i intuicyjne. Jednocześnie w rzeczywistości proces ten nie jest już tak oczywisty i jednoznaczny. W celu pełnego zrozumienia tego terminu, szczególnie w kontekście nowych przepisów o rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP), należy zrozumieć definicje opakowania, odpadu, gospodarki odpadami, a następnie wskazać obowiązki poszczególnych uczestników rynku zagospodarowania odpadów.
SOS97
Opłaty za usługi wodne w pigułce
Obowiązek opłat za usługi wodne nie dotyczy wszystkich wymienionych w art. 35 ust. 3 ustawy Prawo wodne (dalej: PW) usług wodnych. Wprost dotyczy on tylko poboru wód podziemnych lub wód powierzchniowych, wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi oraz odprowadzania do wód wód opadowych lub roztopowych ujętych w systemy kanalizacji deszczowej albo systemy kanalizacji zbiorczej na terenie miast.
AOS200
Audyt prowadzącego recykling odpadów opakowaniowych
Przepisy dotyczące audytu zewnętrznego reguluje ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (dalej: ucpg). Co powinieneś wiedzieć o tym audycie?
AOS199
Czym jest net-billing i kogo dotyczy
Net-billing to nowy sposób rozliczania energii elektrycznej, którą prosument wprowadza i pobiera z sieci. Na czym polega?
SOS96
Tytuł: Kompendium wiedzy o kontrolach w zakresie ochrony środowiska
Wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska (WIOŚ) stanowią aparat pomocniczy wojewódzkich inspektorów ochrony środowiska jako kierowników inspekcji wchodzącej w skład zespolonej administracji wojewódzkiej. Wojewódzki inspektor wykonuje w imieniu wojewody zadania i kompetencje Inspekcji Ochrony Środowiska określone w ustawie o Inspekcji Ochrony Środowiska (Ioś) i przepisach odrębnych.
AOS 198
Co zmieniło się w systemie BDO w nowym roku
Od 1 stycznia weszły w życie przepisy ustawy z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustawy (Dz.U. z 2021 r. poz. 2151), która wprowadza m.in. zmiany w zakresie prowadzenia ewidencji odpadów. Jak to wpłynęło na system BDO?
SOS95
Dotacje i pożyczki na ochronę środowiska w 2022 roku
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) będzie wspierał ze środków krajowych w 2022 roku projekty inwestycyjne realizowane przez przedsiębiorców, jednostki samorządu terytorialnego, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz inne podmioty oraz osoby fizyczne.
AOS197
Dotacje na punkty do ładowania pojazdów elektrycznych
Od stycznia 2022 roku NFOŚiGW uruchomił dotacje m.in. na stacje do ładowania pojazdów elektrycznych. Kto i na co dokładnie może pozyskać środki?
AOS196
Czy musimy wykonywać pomiary emisji do powietrza
Pytanie: Firma posiada pozwolenie na wprowadzanie pyłów i gazów do powietrza. Pozwolenie wydano na początku 2015 r. Obejmuje ono emisję LZO (kilku substancji) z lakierni, pyłu szlifierskiego oraz pyłu z załadunku silosów. Moc cieplna zainstalowanych urządzeń grzewczych w firmie nie przekracza 1 MW. W decyzji nie zobowiązano firmy do prowadzenia pomiarów emisji. Jak w takiej sytuacji odnieść się do rozporządzenia w sprawie pomiarów emisji, Dz.U. z 2021 r. poz. 1710, w szczególności par. 6 pkt 1, par. 7 pkt 3–5 (firma nie ma obowiązku dotrzymania standardów emisyjnych ze względu na ilość zużywanych farb i lakierów (LZO))? Jak rozumieć par. 14 tego rozporządzenia (Firmy, które dotychczas nie prowadziły pomiarów emisji, nie muszą tego robić, ale tylko do końca roku)?