Wytwarzane odpady ujmowane w rocznym sprawozdaniu
Pytanie: Wytwarzamy odpady w ramach prowadzonej działalności polegającej na produkcji drewnianych i metalowych elementów. Czy musimy w corocznym sprawozdaniu uwzględniać wszystkie rodzaje odpadów wytwarzane w firmie (np. również te powstające w budynkach biurowych pracowników)? Które dokładnie tabele musimy uzupełnić?
Wsparcie na transformację energetyczną w firmach
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłasza nowy program wspierający transformację energetyczną w firmach. Program finansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności oferuje inwestycje kapitałowe w projekty rozwijające elektromobilność i odnawialne źródła energii. Całkowity budżet programu wynosi 1,1 mld euro.
Sprawozdanie o odpadach – o tym nie zapomnij
Na podstawie art. 75 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach roczne sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami sporządzają m.in. podmioty wytwarzające, zbierające czy przetwarzające odpady.
Sprawozdania dotyczące wprowadzania produktów w opakowaniach
Pytanie: Jesteśmy dużym przedsiębiorstwem i w 2024 roku wprowadziliśmy 0,5063 Mg produktów w opakowaniach (jednorazowe tworzywa sztuczne). Prowadzimy ewidencję opakowań − czy musimy przygotować sprawozdanie opakowaniowe i zapłacić opłatę produktową? Czy musimy wpisać się w dziale VI tabeli 4?
Reforma programu Czyste Powietrze
Zmiany w programie Czyste powietrze, które wejdą w życie 31 marca 2025 r., mają na celu ochronę beneficjentów i poprawę działania systemu.
Raportowanie w EU ETS – co musisz wiedzieć
Pytanie: Które podmioty i w jakim zakresie muszą składać do KOBiZE roczny raport (zweryfikowany) do rozliczenia uprawnień do emisji CO2 oraz roczny raport o poziomach działalności (tzn. ALC)?
Obowiązki restauracji w zakresie opakowań
Pytanie: Prowadzimy restaurację, w której wydajemy posiłki na wynos w styropianowych opakowaniach i papierowych workach. Dodatkowo sprzedajemy swoje produkty (np. dżemy, weki) w słoikach szklanych. Czy musimy składać sprawozdanie o opakowaniach i uiszczać opłatę produktową?
Obliczanie opłaty za korzystanie ze środowiska
Pytanie: Prowadzimy firmę, w której korzystamy z trzech samochodów osobowych oraz ogrzewamy zakład i magazyn kotłami na gaz. Dodatkowo w naszej hali znajdują się stanowiska spawalnicze oraz stanowiska, gdzie malujemy powierzchnie metalowe farbami cynkowymi. Które punkty informacji o środowisku mamy uzupełnić? Proszę o przykład wyliczania opłaty środowiskowej − nie muszą to być dokładnie nasze parametry farb czy modele samochodów, bardziej chodzi mi o samą ideę działania.
Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii
Została przyjęta ustawa z 27 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. Ustawa weszła w życie 28 grudnia 2024 r., ale jej przepisy będą wprowadzane w różnych terminach. Jakie zmiany wprowadza?
- « pierwsza
- «
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- »
- ostatnia »
AOS 243
Cofnięcie pozwolenia wodnoprawnego − kiedy jest możliwe
W jakich sytuacjach będzie możliwe cofnięcie lub ograniczenie pozwolenia wodnoprawnego? Dowiesz się z artykułu.
SOS 126
Nowe technologie i AI w branży wodno-ściekowej
Kluczowym aspektem AI w sektorze wodno-kanalizacyjnym jest zdolność do analizy ogromnych zbiorów danych. Przy użyciu uczenia maszynowego systemy mogą uczyć się na podstawie historycznych danych i przewidywać przyszłe zdarzenia.
Wpływ regulacji rzek na zagrożenie powodziowe i suszę
Ciągłe prostowanie koryt, zwiększanie prędkości przepływu wód oraz ich odprowadzanie do systemów gminnych powodują wzrost zagrożenia powodziowego. Zabudowa terenów naturalnej retencji dodatkowo pogłębia problem, prowadząc do destabilizacji ekosystemów wodnych. Jednocześnie przyczynia się do zwiększenia ryzyka suszy, ponieważ szybkie odprowadzanie wód opadowych uniemożliwia ich naturalną retencję w środowisku. Jakie działania mogą odwrócić ten niekorzystny trend i poprawić zarządzanie zasobami wodnymi?
AOS 242
Klasyfikacja zniszczonych ubrań roboczych
Pytanie: Czy zniszczone ubrania robocze (kod odpadu 15 02 03) można traktować jako odpady powstające poza instalacją?
AOS 241
Dofinansowania na wymianę starych pieców
Wymiana starych pieców i sposób finansowania tych przedsięwzięć jest cały czas aktualnym problemem. Skąd można pozyskać na to środki?
AOS 240
Dzierżawca czy właściciel – kto uiszcza opłatę
Pytanie: Siedziba firmy jest w Opolu, ale mamy oddział w innym mieście, gdzie dzierżawimy pomieszczenie (jest tam kocioł c.o. 24 kW) należące do wspólnoty mieszkaniowej. W umowie dzierżawy jest zapis, że „instalacja centralnego ogrzewania jest własna w lokalu”. Kto powinien uiszczać opłatę środowiskową?
SOS 124
Kompendium wiedzy na temat systemu kaucyjnego, który wejdzie 2025 roku
System kaucyjny jest jednym z elementów rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). ROP można definiować na różne sposoby, ale warto przytoczyć definicję wskazaną w Mapie drogowej GOZ, czyli dokumencie określającym ramy wdrażania w Polsce gospodarki obiegu zamkniętego. Jaka jest koncepcja systemu kaucyjnego?
SOS 123
Raport do KOBiZE i sprawozdanie do BDS − obowiązki, które musisz zrealizować do końca lutego
Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami jest instytucją w strukturach Instytutu Ochrony Środowiska − Państwowego Instytutu Badawczego.