Wykorzystywanie opakowań z zagranicy
Pytanie: Importujemy produkty spoza Unii Europejskiej, które docierają w foliopakach/kartonach. Następnie przeznaczamy te foliopaki/kartony jako wypełniacze do przesyłek, które wysyłamy klientom (nie wytwarzamy odpadów). Czy w tym wypadku foliopaki/kartony spoza UE są materiałami wprowadzanymi do obrotu?
Wprowadzanie opakowań a stosowne obowiązki
Pytanie: Czy jeżeli wprowadzam opakowania (np. z tektury), to muszę w danym roku oddać makulaturę np. do miejskich zakładów komunalnych (MZK), żeby osiągnąć określone poziomy recyklingu? Czy muszę oddawać tekturę ze zużytych opakowań? Jak nie osiągnę tych poziomów, to czy będę musiał płacić opłatę produktową?
Utylizacja gaśnic – jakie są zasady
Pytanie: Zajmujemy się remontem gaśnic. Nie mamy pozwolenia na zbieranie, składowanie i przetwarzanie odpadów. W przypadku negatywnej oceny stanu gaśnicy, która jest kwalifikowana do złomowania, kto może zająć się jej utylizacją? W gaśnicach znajduje się proszek gaśniczy (skład zbliżony do nawozów), są też elementy gumowe i plastikowe oraz stalowy korpus.
Usunięcie azbestu przez osobę fizyczną
Pytanie: Właściciel nieruchomości złożył do gminy informację o wyrobach zawierających azbest, gdzie w punkcie 11 wskazał, że usunął azbest z budynku mieszkalnego. Czy gmina ma dokonać stosownej adnotacji w Bazie Azbestowej, czy żądać od właściciela dokumentów potwierdzających, że usunięto azbest zgodnie z przepisami prawa?
Ubytek czynnika chłodniczego z chłodni samochodowej
Pytanie: Czy ubytek czynnika chłodniczego w samochodzie, który jest chłodnią, należy uwzględniać w raporcie do KOBiZE?
Tereny pod farmy fotowoltaiczne
Pytanie: Czy pod farmę fotowoltaiczną wyłączamy z produkcji grunt, który znajduje się tylko pod panelami?
Sprawozdawczość w ESG – jakie są zasady
Przepisy ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa) wprowadzają zmiany dotyczące sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju (ESG).
Specjalna pomoc dla powodzian
Wnioski o dofinansowanie termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła w domach uszkodzonych podczas powodzi w 2024 roku można składać do końca listopada 2025 roku. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wydłużył termin naboru wniosków w specjalnym komponencie programu „Czyste Powietrze”.
Rewolucja w przepisach o elektrowniach wiatrowych
Został przyjęty projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe. Nowe przepisy otwierają drogę do przyspieszenia inwestycji w OZE. Regulacje przewidują m.in. skrócenie minimalnej odległości turbin od zabudowań, uproszczenia dla modernizacji istniejących instalacji oraz wsparcie dla samorządów i lokalnych społeczności.
Pozwolenie na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza – najważniejsze informacje
Pozwolenie na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza wydaje się na wniosek prowadzącego instalację. Co warto wiedzieć o tym dokumencie?