Rozporządzenie unijne w sprawie technologii neutralnych emisyjnie
Rozporządzenie z 13 czerwca 2024 r. w sprawie ustanowienia ram środków na rzecz wzmocnienia europejskiego ekosystemu produkcji technologii neutralnych emisyjnie (rozporządzenie NZIA) stanowi jeden z aktów wprowadzających określone regulacje w obszarze zrównoważonych zamówień publicznych.
Raportowanie danych w CRO
Pytanie: Mamy agregaty, które mają swoje Karty Urządzeń w Centralnym Rejestrze Operatorów (CRO). Dokonujemy też regularnie wpisów w zakresie przeglądów i konserwacji urządzeń. Czy w CRO też sporządza się raporty z tego zakresu, jeśli jesteśmy producentem żywności i wykorzystujemy urządzenia zawierające SZWO lub FGC?
Raport do KOBiZE z procesu sprzątania powierzchni
Pytanie: Czy w związku z emisją niezorganizowaną podmiot powinien rozliczać emisję z procesu sprzątania w raporcie składanym do KOBiZE i sprawozdaniu środowiskowym do marszałków województw? Jak oszacować ilość zanieczyszczeń wyemitowaną do powietrza?
Ogrzewanie zakładu a raport do KOBiZE
Pytanie: Czy za ogrzewanie magazynu z sieci miejskiej należy naliczać opłaty za korzystanie ze środowiska oraz sporządzać raport do KOBiZE? Dodatkowo, jeśli firma zajmuje się malowaniem pasów na jezdni, to jak powinna przygotowywać takie dokumenty?
Obszary przyspieszonego rozwoju
Zgodnie z unijną dyrektywą RED III Polska jest zobowiązana do wyznaczenia obszarów przyspieszonego rozwoju OZE (OPRO).
Nowe normy hałasu od 2025 roku
Od 2025 roku obowiązują stawki zawarte w obwieszczeniu ministra klimatu i środowiska z 13 sierpnia 2024 r. w sprawie wysokości stawek kar za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu na rok 2025. Co ono zmienia?
Konwencja ONZ o różnorodności biologicznej
Ciągła utrata różnorodności biologicznej (degradacja ekosystemów, gruntów, wód i oceanów, zmiana klimatu oraz zanieczyszczenie środowiska) stanowi bardzo duże zagrożenie i powoduje konieczność zmian transformacyjnych. Konferencja stron ONZ w sprawie Konwencji o różnorodności biologicznej (COP16) odbywała się od 21 października do 1 listopada 2024 r.
Co dalej z programem Czyste Powietrze
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawił informacje dotyczące czasowego wstrzymania przyjmowania nowych wniosków w programie Czyste Powietrze.
- « pierwsza
- «
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- »
- ostatnia »
AOS 241
Przepisy dotyczące opakowań w 2025 roku
Od 11 lutego obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2025/40 z 19 grudnia 2024 r. w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, zmiany rozporządzenia (UE) 2019/1020 i dyrektywy (UE) 2019/904 oraz uchylenia dyrektywy 94/62/WE w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych. Nowe regulacje mają na celu ograniczenie nadmiernego zużycia surowców, zwiększenie efektywności recyklingu i poprawę bezpieczeństwa środowiska. Wprowadzone rozwiązania zwiększą efektywność wykorzystania zasobów, wspierać będą gospodarkę o obiegu zamkniętym, podniosą konkurencyjność oraz poprawią stabilność ekonomiczną.
Odpady budowlane i rozbiórkowe – podsumowanie zmian
Od 1 stycznia 2025 r. weszła w życie nowelizacja przepisów o odpadach, która ustaliła ostateczne brzmienie rozdziału o odpadach budowlanych i rozbiórkowych. Sprawdź, jakich zasad należy przestrzegać od nowego roku.
AOS 240
Informacje podawane publicznie przy wydawaniu duś
Przed wydaniem i zmianą decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (duś) wymagających udziału społeczeństwa organ powinien podać do publicznej wiadomości niezbędne informacje za pomocą obwieszczenia.
SOS 124
Kompendium wiedzy na temat systemu kaucyjnego, który wejdzie 2025 roku
System kaucyjny jest jednym z elementów rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). ROP można definiować na różne sposoby, ale warto przytoczyć definicję wskazaną w Mapie drogowej GOZ, czyli dokumencie określającym ramy wdrażania w Polsce gospodarki obiegu zamkniętego. Jaka jest koncepcja systemu kaucyjnego?
SOS 123
Raport do KOBiZE i sprawozdanie do BDS − obowiązki, które musisz zrealizować do końca lutego
Roczne sprawozdanie dotyczące substancji zubożających warstwę ozonową (SZWO), fluorowanych gazów cieplarnianych (f-gazów) i pozostałych fluorowanych gazów cieplarnianych oraz raport do KOBiZE za rok 2024 przedsiębiorcy powinni złożyć do 28 lutego 2025 roku.
AOS 239
Co dalej z programem Czyste Powietrze
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawił informacje dotyczące czasowego wstrzymania przyjmowania nowych wniosków w programie Czyste Powietrze.
Baza BDS a portal f-gas
Pytanie: Czy powinnam składać sprawozdanie do BDS, jeśli w danym roku nie stosowałam substancji podlegających pod tę bazę? Czy podmiot napełniający urządzenia klimatyzacyjne f-gazami musi składać takie sprawozdanie? Czy sprawozdanie mam sporządzać w BDS, czy portalu fluorowanych gazów cieplarnianych (f-gas portal)?