Informacje podawane publicznie przy wydawaniu duś
Przed wydaniem i zmianą decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (duś) wymagających udziału społeczeństwa organ powinien podać do publicznej wiadomości niezbędne informacje za pomocą obwieszczenia.
Dzierżawca czy właściciel – kto uiszcza opłatę
Pytanie: Siedziba firmy jest w Opolu, ale mamy oddział w innym mieście, gdzie dzierżawimy pomieszczenie (jest tam kocioł c.o. 24 kW) należące do wspólnoty mieszkaniowej. W umowie dzierżawy jest zapis, że „instalacja centralnego ogrzewania jest własna w lokalu”. Kto powinien uiszczać opłatę środowiskową?
Kompendium wiedzy na temat systemu kaucyjnego, który wejdzie 2025 roku
Zasady działania systemów kaucyjnych w Unii Europejskiej określa PPWR (ang. Packaging and Packaging Waste Regulation), czyli rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, zmieniające rozporządzenie (UE) 2019/1020 i dyrektywę (UE) 2019/904 oraz uchylające dyrektywę 94/62/WE.
Kompendium wiedzy na temat systemu kaucyjnego, który wejdzie 2025 roku
System kaucyjny jest jednym z elementów rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). ROP można definiować na różne sposoby, ale warto przytoczyć definicję wskazaną w Mapie drogowej GOZ, czyli dokumencie określającym ramy wdrażania w Polsce gospodarki obiegu zamkniętego. Jaka jest koncepcja systemu kaucyjnego?
Substancje we wniosku na wprowadzanie gazów i pyłów
Pytanie: Które dokładnie substancje wykazujemy we wniosku o wydanie decyzji na wprowadzenie gazów i pyłów do powietrza z pracy wentylacji? Czy należy też dodać substancje wprowadzane do środowiska, które uwalniane są grawitacyjnie przez mycie lub czyszczenie (np. domestos itp.)?
Staranie się o zezwolenie a zmiana wspólnika
Czy starając się o zezwolenie na zbieranie albo przetwarzanie odpadów, o wszystkich zmianach właścicielskich należy na bieżąco informować urząd marszałkowski?
Środki na adaptację do zmian klimatu
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił nabory wniosków skierowane do samorządów, wspierając ich działania w zakresie adaptacji do zmian klimatu oraz zrównoważonego zarządzania wodami opadowymi. Program, finansowany z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021−2027, oferuje dofinansowanie w wysokości miliarda złotych.
Sprzedaż odpadów gruzu – na jakich zasadach
Pytanie: Jesteśmy firmą wytwarzającą odpady w postaci gruzu. Czy możemy ten gruz sprzedawać jako towar?
- « pierwsza
- «
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- »
- ostatnia »
AOS 241
Obowiązki firm związane z remediacją
Prawo ochrony środowiska zawiera przepisy o remediacji. W związku z tymi przepisami na przedsiębiorcy ciążą konkretne obowiązki. Jakie?
Kwestie OZE a magazyny energii
Technologia magazynowania energii nabiera coraz większego znaczenia w czasach transformacji energetycznej, która wiąże się ze wzrastającym udziałem odnawialnych źródeł energii (OZE).
AOS 240
Obliczanie opłaty za korzystanie ze środowiska
Pytanie: Prowadzimy firmę, w której korzystamy z trzech samochodów osobowych oraz ogrzewamy zakład i magazyn kotłami na gaz. Dodatkowo w naszej hali znajdują się stanowiska spawalnicze oraz stanowiska, gdzie malujemy powierzchnie metalowe farbami cynkowymi. Które punkty informacji o środowisku mamy uzupełnić? Proszę o przykład wyliczania opłaty środowiskowej − nie muszą to być dokładnie nasze parametry farb czy modele samochodów, bardziej chodzi mi o samą ideę działania.
Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii
Została przyjęta ustawa z 27 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. Ustawa weszła w życie 28 grudnia 2024 r., ale jej przepisy będą wprowadzane w różnych terminach. Jakie zmiany wprowadza?
Nowe opłaty produktowe – od kiedy obowiązują
Pytanie: Czy opłaty, o których mowa w pkt 1 i 3 załącznika do rozporządzenia w sprawie stawek opłat produktowych dla poszczególnych rodzajów opakowań, obowiązują dla opakowań wprowadzonych na rynek w 2024 roku? Czy opłata z tytułu zawartości recyklingu w butelkach (pkt 1) i z tytułu niewypełnienia obowiązków dotyczących poziomu selektywnego zbierania (pkt 3) mogą się dublować? Czy musimy składać sprawozdanie o opakowaniach?
SOS 124
Kompendium wiedzy na temat systemu kaucyjnego, który wejdzie 2025 roku
System kaucyjny jest jednym z elementów rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). ROP można definiować na różne sposoby, ale warto przytoczyć definicję wskazaną w Mapie drogowej GOZ, czyli dokumencie określającym ramy wdrażania w Polsce gospodarki obiegu zamkniętego. Jaka jest koncepcja systemu kaucyjnego?
SOS 123
Raport do KOBiZE i sprawozdanie do BDS − obowiązki, które musisz zrealizować do końca lutego
Roczne sprawozdanie dotyczące substancji zubożających warstwę ozonową (SZWO), fluorowanych gazów cieplarnianych (f-gazów) i pozostałych fluorowanych gazów cieplarnianych oraz raport do KOBiZE za rok 2024 przedsiębiorcy powinni złożyć do 28 lutego 2025 roku.
AOS 239
Nowe normy hałasu od 2025 roku
Od 2025 roku obowiązują stawki zawarte w obwieszczeniu ministra klimatu i środowiska z 13 sierpnia 2024 r. w sprawie wysokości stawek kar za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu na rok 2025. Co ono zmienia?
Konwencja ONZ o różnorodności biologicznej
Ciągła utrata różnorodności biologicznej (degradacja ekosystemów, gruntów, wód i oceanów, zmiana klimatu oraz zanieczyszczenie środowiska) stanowi bardzo duże zagrożenie i powoduje konieczność zmian transformacyjnych. Konferencja stron ONZ w sprawie Konwencji o różnorodności biologicznej (COP16) odbywała się od 21 października do 1 listopada 2024 r.