Kwestie OZE a magazyny energii
Technologia magazynowania energii nabiera coraz większego znaczenia w czasach transformacji energetycznej, która wiąże się ze wzrastającym udziałem odnawialnych źródeł energii (OZE).
Przepisy dotyczące opakowań w 2025 roku
Od 11 lutego obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2025/40 z 19 grudnia 2024 r. w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, zmiany rozporządzenia (UE) 2019/1020 i dyrektywy (UE) 2019/904 oraz uchylenia dyrektywy 94/62/WE w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych. Nowe regulacje mają na celu ograniczenie nadmiernego zużycia surowców, zwiększenie efektywności recyklingu i poprawę bezpieczeństwa środowiska. Wprowadzone rozwiązania zwiększą efektywność wykorzystania zasobów, wspierać będą gospodarkę o obiegu zamkniętym, podniosą konkurencyjność oraz poprawią stabilność ekonomiczną.
Odpady budowlane i rozbiórkowe – podsumowanie zmian
Od 1 stycznia 2025 r. weszła w życie nowelizacja przepisów o odpadach, która ustaliła ostateczne brzmienie rozdziału o odpadach budowlanych i rozbiórkowych. Sprawdź, jakich zasad należy przestrzegać od nowego roku.
Dofinansowania na wymianę starych pieców
Wymiana starych pieców i sposób finansowania tych przedsięwzięć jest cały czas aktualnym problemem. Skąd można pozyskać na to środki?
Zmiany dotyczące oczyszczalni ścieków
Pod koniec 2024 roku Rada UE przyjęła zmiany w dyrektywie nr 2024/3019 (tzw. dyrektywie ściekowej) dotyczące oczyszczalni ścieków. Co się zmieniło?
Wytwarzane odpady ujmowane w rocznym sprawozdaniu
Pytanie: Wytwarzamy odpady w ramach prowadzonej działalności polegającej na produkcji drewnianych i metalowych elementów. Czy musimy w corocznym sprawozdaniu uwzględniać wszystkie rodzaje odpadów wytwarzane w firmie (np. również te powstające w budynkach biurowych pracowników)? Które dokładnie tabele musimy uzupełnić?
Wsparcie na transformację energetyczną w firmach
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłasza nowy program wspierający transformację energetyczną w firmach. Program finansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności oferuje inwestycje kapitałowe w projekty rozwijające elektromobilność i odnawialne źródła energii. Całkowity budżet programu wynosi 1,1 mld euro.
Sprawozdanie o odpadach – o tym nie zapomnij
Na podstawie art. 75 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach roczne sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami sporządzają m.in. podmioty wytwarzające, zbierające czy przetwarzające odpady.
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »
AOS 241
Zakup pojemników a obowiązki środowiskowe
Pytanie: Czy jeśli kupuję pojemniki na produkty garmażeryjne i sprzedaję je hurtowniom/sklepom, to muszę takie zakupy ewidencjonować? Opakowania pochodzą z Polski.
Wykorzystanie odpadów do utwardzania terenu
Pytanie: Czy osoba fizyczna może wykorzystać odpady do utwardzania terenu?
Sprawozdanie odpadowe a zwolnienie z ewidencji
W sprawozdaniu o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu odpadami należy uwzględniać różne rodzaje wytwarzanych przez firmę odpadów. Czy trzeba również wprowadzać odpady objęte zwolnieniem z ewidencji?
AOS 240
Sprawozdanie o odpadach – o tym nie zapomnij
Na podstawie art. 75 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach roczne sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami sporządzają m.in. podmioty wytwarzające, zbierające czy przetwarzające odpady.
Sprawozdania dotyczące wprowadzania produktów w opakowaniach
Pytanie: Jesteśmy dużym przedsiębiorstwem i w 2024 roku wprowadziliśmy 0,5063 Mg produktów w opakowaniach (jednorazowe tworzywa sztuczne). Prowadzimy ewidencję opakowań − czy musimy przygotować sprawozdanie opakowaniowe i zapłacić opłatę produktową? Czy musimy wpisać się w dziale VI tabeli 4?
Reforma programu Czyste Powietrze
Zmiany w programie Czyste powietrze, które wejdą w życie 31 marca 2025 r., mają na celu ochronę beneficjentów i poprawę działania systemu.
SOS 124
Kompendium wiedzy na temat systemu kaucyjnego, który wejdzie 2025 roku
System kaucyjny jest jednym z elementów rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). ROP można definiować na różne sposoby, ale warto przytoczyć definicję wskazaną w Mapie drogowej GOZ, czyli dokumencie określającym ramy wdrażania w Polsce gospodarki obiegu zamkniętego. Jaka jest koncepcja systemu kaucyjnego?
SOS 123
Raport do KOBiZE i sprawozdanie do BDS − obowiązki, które musisz zrealizować do końca lutego
Roczne sprawozdanie dotyczące substancji zubożających warstwę ozonową (SZWO), fluorowanych gazów cieplarnianych (f-gazów) i pozostałych fluorowanych gazów cieplarnianych oraz raport do KOBiZE za rok 2024 przedsiębiorcy powinni złożyć do 28 lutego 2025 roku.
AOS 239
Sprzedaż odpadów gruzu – na jakich zasadach
Pytanie: Jesteśmy firmą wytwarzającą odpady w postaci gruzu. Czy możemy ten gruz sprzedawać jako towar?
Rozporządzenie unijne w sprawie technologii neutralnych emisyjnie
Rozporządzenie z 13 czerwca 2024 r. w sprawie ustanowienia ram środków na rzecz wzmocnienia europejskiego ekosystemu produkcji technologii neutralnych emisyjnie (rozporządzenie NZIA) stanowi jeden z aktów wprowadzających określone regulacje w obszarze zrównoważonych zamówień publicznych.
Raportowanie danych w CRO
Pytanie: Mamy agregaty, które mają swoje Karty Urządzeń w Centralnym Rejestrze Operatorów (CRO). Dokonujemy też regularnie wpisów w zakresie przeglądów i konserwacji urządzeń. Czy w CRO też sporządza się raporty z tego zakresu, jeśli jesteśmy producentem żywności i wykorzystujemy urządzenia zawierające SZWO lub FGC?