Konwencja ONZ o różnorodności biologicznej
Ciągła utrata różnorodności biologicznej (degradacja ekosystemów, gruntów, wód i oceanów, zmiana klimatu oraz zanieczyszczenie środowiska) stanowi bardzo duże zagrożenie i powoduje konieczność zmian transformacyjnych. Konferencja stron ONZ w sprawie Konwencji o różnorodności biologicznej (COP16) odbywała się od 21 października do 1 listopada 2024 r.
Co dalej z programem Czyste Powietrze
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawił informacje dotyczące czasowego wstrzymania przyjmowania nowych wniosków w programie Czyste Powietrze.
Baza BDS a portal f-gas
Pytanie: Czy powinnam składać sprawozdanie do BDS, jeśli w danym roku nie stosowałam substancji podlegających pod tę bazę? Czy podmiot napełniający urządzenia klimatyzacyjne f-gazami musi składać takie sprawozdanie? Czy sprawozdanie mam sporządzać w BDS, czy portalu fluorowanych gazów cieplarnianych (f-gas portal)?
Raport do KOBiZE i sprawozdanie do BDS − obowiązki, które musisz zrealizować do końca lutego
Roczne sprawozdanie dotyczące substancji zubożających warstwę ozonową (SZWO), fluorowanych gazów cieplarnianych (f-gazów) i pozostałych fluorowanych gazów cieplarnianych oraz raport do KOBiZE za rok 2024 przedsiębiorcy powinni złożyć do 28 lutego 2025 roku.
Raport do KOBiZE i sprawozdanie do BDS − obowiązki, które musisz zrealizować do końca lutego
Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami jest instytucją w strukturach Instytutu Ochrony Środowiska − Państwowego Instytutu Badawczego.
AOS 243
Cofnięcie pozwolenia wodnoprawnego − kiedy jest możliwe
W jakich sytuacjach będzie możliwe cofnięcie lub ograniczenie pozwolenia wodnoprawnego? Dowiesz się z artykułu.
SOS 126
Nowe technologie i AI w branży wodno-ściekowej
Kluczowym aspektem AI w sektorze wodno-kanalizacyjnym jest zdolność do analizy ogromnych zbiorów danych. Przy użyciu uczenia maszynowego systemy mogą uczyć się na podstawie historycznych danych i przewidywać przyszłe zdarzenia.
Wpływ regulacji rzek na zagrożenie powodziowe i suszę
Ciągłe prostowanie koryt, zwiększanie prędkości przepływu wód oraz ich odprowadzanie do systemów gminnych powodują wzrost zagrożenia powodziowego. Zabudowa terenów naturalnej retencji dodatkowo pogłębia problem, prowadząc do destabilizacji ekosystemów wodnych. Jednocześnie przyczynia się do zwiększenia ryzyka suszy, ponieważ szybkie odprowadzanie wód opadowych uniemożliwia ich naturalną retencję w środowisku. Jakie działania mogą odwrócić ten niekorzystny trend i poprawić zarządzanie zasobami wodnymi?
AOS 242
Klasyfikacja zniszczonych ubrań roboczych
Pytanie: Czy zniszczone ubrania robocze (kod odpadu 15 02 03) można traktować jako odpady powstające poza instalacją?
AOS 241
Dofinansowania na wymianę starych pieców
Wymiana starych pieców i sposób finansowania tych przedsięwzięć jest cały czas aktualnym problemem. Skąd można pozyskać na to środki?
AOS 240
Dzierżawca czy właściciel – kto uiszcza opłatę
Pytanie: Siedziba firmy jest w Opolu, ale mamy oddział w innym mieście, gdzie dzierżawimy pomieszczenie (jest tam kocioł c.o. 24 kW) należące do wspólnoty mieszkaniowej. W umowie dzierżawy jest zapis, że „instalacja centralnego ogrzewania jest własna w lokalu”. Kto powinien uiszczać opłatę środowiskową?
SOS 124
Kompendium wiedzy na temat systemu kaucyjnego, który wejdzie 2025 roku
System kaucyjny jest jednym z elementów rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). ROP można definiować na różne sposoby, ale warto przytoczyć definicję wskazaną w Mapie drogowej GOZ, czyli dokumencie określającym ramy wdrażania w Polsce gospodarki obiegu zamkniętego. Jaka jest koncepcja systemu kaucyjnego?
SOS 123
Raport do KOBiZE i sprawozdanie do BDS − obowiązki, które musisz zrealizować do końca lutego
Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami jest instytucją w strukturach Instytutu Ochrony Środowiska − Państwowego Instytutu Badawczego.